Haber Detayı
21 Temmuz 2017 - Cuma 16:23
 
“15 Temmuz’un tarihte eşi benzeri yoktur”
Van Müftüsü Nimetullah Arvas, 15 Temmuz darbe girişiminin, itikadi açıdan, fikri açıdan birlik beraberliği bozma açısından, masum ve savunmasız insanlara karşı acımasız ve gaddarca taarruza kalkışması tarihte eşine ender rastlanan bir işgal hareketi olduğunu söyledi.
Gündem Haberi


    Van İl Müftülüğünce 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü münasebetiyle “15 Temmuzun tahlili ve çıkarılması gereken dersler” konulu panel VANTSO konferans salonunda gerçekleşti. Moderatörlüğünü İl Müftümüz Nimetullah Arvas’ın yaptığı panele, YYÜ Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zeki Taştan ve YYÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şakir Gözütok panelist olarak katıldı.

 

   ARVAS’TAN, ‘DİN KİSVESİ ALTINDA BİR GÜRUH’ VURGUSU..

   Panelin açılış konuşmasında İl Müftümüz Nimetullah Arvas; “Öncelikle İslam tarihinde yaşanan fitne hareketlerinden örnekler vererek, tarihin her döneminde ihanet hareketleri olmuştur. 15 Temmuz ihanet hareketi ise itikadı açıdan, fikri açıdan birlik beraberliği bozma açısından, masum ve savunmasız insanlara karşı acımasız ve gaddarca taarruza kalkışması tarihte eşine ender rastlanan bir işgal hareketidir. Dışarıdan sürekli İslam ümmetinin, itikadı açıdan, fikri açıdan, güç birliğini bozma yönünde sürekli tehlikelerle karşı karşıya kalınmış ve bu  saldırı dini dava eden, din kisvesi altında bir güruhun ,din hizmetlerinin önündeki engelleri kaldıran ve bu hizmetlerin yaygınlaşması için çalışıp gayret sarf eden bir idare karşı  yapılması manidardır. Bu darbe girişimi yeryüzünde yaşayan bütün mağdurların, mazlumların, horlananların, ezilenlerin umudu ve ümidi vatanımıza karşı, İslam Ümmetinin kalesi olan Anadolu’yu işgal etmek, tasallut ve taarruzla bu milletin evlatlarını tarih sahnesinden silmeyi amaçlamıştır. Ancak gizli mahfillerde zındıka komitecilerinin plan ve tuzakları tutmadı. Anadolu’nun Müslüman yiğit evlatları liderlerinin çağrısına uyarak bir sevk-i İlahi ile Çanakkale’de olduğu gibi müstevlilere dur dedi ve hezimete uğrattı ” dedi.

 

   “EMİR KOMUTA ZİNCİRİ ALTINDA OLMADI”

   Prof. Dr. Zeki Taştan ise 15 temmuz darbe teşebbüsünün (1960 Darbesinde olduğu gibi) emir-komuta zinciri altında değil; Türk silahlı Kuvvetleri içinde yıllardır gizlice örgütlenen FETÖ/PYD adı verilen bir terör örgütünün öncülüğünde gerçekleştiğini belirterek, “Türkiye darbeler tarihinde ilk kez, İslam’ı, dini istismar eden terörist bir grup, İslam’ı referans alan bir hükümete karşı darbe teşebbüsünde bulunmuştur. Bu darbe teşebbüsüyle halk, iradesine sahip çıkmak için ilk kez sokaklara dökülmüştür. Bu darbe teşebbüsüyle ilk kez halka ateş açılmış, kan dökülmüştür. Darbeci terör mensupları, silahsız bir şekilde sokağa çıkanlara ateş etmiş; İstanbul ve Ankara’daki darbe karşıtı protesto ve direniş eylemlerinde 248 sivil şehit; 1537 kişi gazi olmuştur. Bu darbe teşebbüsüyle Cumhuriyet tarihinde ilk kez devlet kurumları bombalanmış ve ateş altına alınmıştır. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi, Türkiye Büyük Millet Meclisi, Başbakanlık, Milli İstihbarat Teşkilatı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve Gölbaşı Polis Özel Harekât Merkezi gibi stratejik kurumlara bombalı saldırılar düzenlenmiştir. 15 Temmuz darbesi, halkın direnişiyle başarısız olmuş, ilk kez bir fiili darbe püskürtülmüş ve suçlular an itibariyle cezalandırılmaya başlanmıştır. Türkiye’de bir darbe teşebbüsü ilk kez canlı yayınla tüm dünyada izlenmiştir. 15 Temmuz darbesi üzerinden geçen bir yıllık süreç özellikle bazı ülkelerle ilişkiler bağlamında krizlerle karşılaşılmıştır. Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan, 15 Temmuz Darbe Girişiminin Birinci yılında, TBMM’de düzenlenen Demokrasi ve Milli Birlik Anma Günü Programında yaptığı konuşmasında dış dünyanın darbeye yaklaşımı hususunda başlangıçtan günümüze çok önemli değerlendirmelerde bulunmuştur. Darbenin 1. Yıldönümünde yapılan kutlamalarda birlik ve beraberlik mesajlarıyla birlikte milliyetçilik ve İslam motifleri sık sık öne çıkmış, halk; tekbir sesleriyle birlikte ellerinde taşıdıkları Türk bayraklarını dalgalandırmıştır. Bunun en önemli yansıması doğu ve Güneydoğu bölgelerinde ortaya çıkmıştır. Örneğin Van, geçmişle mukayese edilemeyecek derecede şehir baştan sona Türk bayraklarıyla donanmış; halk yediden yetmişe ellerinde bayraklarla günlerce sokaklarda nöbet tutmuştur. Bu tablonun oluşumunda küresel gelişmeler ve devletin terör örgütlerine karşı giriştiği müsamahasız tavrının yanı sıra 15 Temmuz sonrasında oluşan milli birlik ve beraberlik atmosferinin ve Avrupa Birliğinin Türkiye’ye yaklaşımlarının da önemli bir katkısı vardır” şeklinde konuştu.

 

   “DÜŞÜNCE VE KÜLTÜRÜMÜZ ÜZERİNDE CİDDİ DALGALANMA OLDU”

  Taştan, konuşmasının sonunda; “15 Temmuz düşünce ve kültür tarihimiz üzerinde ciddi dalgalanmalara sebep olduğu bir gerçektir. Bu darbeyi, Gezi Parkı olaylarının bir devamı olarak düşünmek yanlış olmasa gerek. Her iki teşebbüsün başarısızlıkla sonuçlanmasında da Recep Tayip Erdoğan’ nın karalı duruşunun ve ona inanan halkın çok önemli bir katkısı vardır. Darbe, başarısızlıkla sonuçlanmış ancak kaybedenlerin gönlünde inanılmaz derecede bir beklenti de oluşturmuştur. Recep Tayip Erdoğan’ı deviremeyeceklerini anlayan bir kesim hala bu rüyanın tesiriyle yaşamaya çalışmaktadırlar. Bunun için her türlü kumpas ve kirli ilişkiler ağı devam etmektedir. Hükümet bu hususta güçlü durmakta ve kararlılığını sürdürmektedir. Hatta son zamanlarda devletin en yetkili ağızları tarafından Türkiye’de bir daha herhangi bir darbenin olmayacağı ve darbe teşebbüsüne girişenlerin en seri bir şekilde cezalandırılacağı düşüncesi yüksek sesle dile getirilmektedir. 15 Temmuz FETÖ Darbesinin bastırılmasıyla Türkiye çok ciddi bir iç savaşın eşiğinden dönmüştür.  FETÖ’ nün en büyük zararı İslamiyet odaklı gerçekleşmiştir. İslam’ı hedef alan bu grup, birçok kişinin dini hassasiyetlerini kullanarak büyümüş, ardında ise onarılmaz bir hasar bırakmıştır. Ve bu konuda en büyük görev de Diyanet İşleri Başkanlığı’na ve mensuplarına düşmektedir dedi.

 

   “DİYANET MENSUPLARI ÜSTÜNE DÜŞENİ YAPTI”

   Prof. Dr. Şakir Gözütok ise, Diyanet mensuplarının üzerlerine düşen görevi fazlasıyla yaptığını söyleyerek, “Kurtuluş savaşında ilk kez cihadı ilan eden Denizli Müftüsüdür. Keza Yönetim düzeyinde 47 Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nde 84 din adamı görülüyor. 47 Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti’nden 17’sinin başkanı din adamıdır. Bu sebeple ihtiyaç duyulduğu her zamanda din görevlilerimiz üzerine düşenleri fazlasıyla yerine getirmişlerdir. Nitekim 15 Temmuz meşum olayında da minarelerden okunan salalar ile insanların dini duyguları, memleketin müdafaası ve korunması adına harekete geçirilmiştir. 15 Temmuz olayı birçok yönüyle Sultan Abdülhamid’in tahttan indirilişi dönemine çok benzemektedir.   Kıbrıs’ta görev yapan ve aşağılık kompleksine sahip Derviş Vahdetî’ yi birileri teşhis edip İstanbul’a getirmişler. Orada palazlandırıp matbaa kurdurmuşlar ve Volkan Gazetesi diye bir gazete çıkarttırarak, Şeriat ile yönetilen Osmanlı Devletinde “Şeriat isteriz” diye yaygara kopartılmıştır. Şimdide Erzurum’da görev yapan benlik duygusu yüksek, egosunun peşinde ve hükmetme zaafına sahip bir imamı tespit edip onu da palazlandırarak devletin bütün kademelerinde güçlenmesini sağlamışlardır. Günü geldiğinde de devletin meşru yöneticilerini alaşağı etmek için harekete geçirmişlerdir. Çünkü yabancı güçler güçlü ve bölgede etkin bir Türkiye’yi istememektedirler. Güçlenen Türkiye’nin önünü kesmek adına, daha önce devreye soktukları birçok hain planları sonuç vermeyince, nihai ve son darbeyi vurmak üzere 15 Temmuz hareketi gerçekleştirmişlerdir. Milletimizin vatanına ve devletine olan derin bağlılığı pek çok hain planı bozduğu gibi 15 Temmuz kalkışmasını da akim kılmıştır” ifadelerini kullandı.

   Panelin sonun da kapanış konuşması yapan İl Müftüsü Nimetullah Arvas; “Çok bereketli bilgilendirici bir konuşma yaptıkları için panelist hocalarımıza ve panele iştirak eden dinleyicilerimize teşekkür ederim. Yüce Rabbimiz Minarelerimizden birlik ve beraberlik sembolü dini duyguları harekete geçiren ve  Darbeleri durduran salaları eksiltmesin”  dua ve temennisiyle sözlerini tamamladı.

  Program sonunda konuşmacılarımıza Türkiye Diyanet Vakfı yayınlarımızdan Hadislerle İslam Eseri hediye edildi.Bölge Gazetesi Haber Merkezi

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: “15, Temmuz’un, tarihte, eşi, benzeri, yoktur”,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Sivasspor
21
0
2
3
6
11
2
Fenerbahçe
20
0
3
2
6
11
3
Trabzonspor
19
0
2
4
5
11
4
Alanyaspor
19
0
2
4
5
11
5
İstanbul Başakşehir
19
0
2
4
5
11
6
Galatasaray
19
0
2
4
5
11
7
Yeni Malatyaspor
18
0
3
3
5
11
8
Beşiktaş
18
0
3
3
5
11
9
Gaziantep FK
15
0
4
3
4
11
10
Çaykur Rizespor
14
0
5
2
4
11
11
Göztepe
13
0
4
4
3
11
12
Konyaspor
13
0
4
4
3
11
13
Kasımpaşa
12
0
5
3
3
11
14
Denizlispor
11
0
6
2
3
11
15
Antalyaspor
11
0
6
2
3
11
16
Gençlerbirliği
10
0
5
4
2
11
17
MKE Ankaragücü
9
0
6
3
2
11
18
Kayserispor
7
0
6
4
1
11
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı