Haber Detayı
14 Mart 2017 - Salı 16:58
 
Bakanların katılımıyla ‘ekonomi’ konuşuldu
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, Gümrük ve Ticaret Bakan Yardımcısı Fatih Çiftci, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu, 17 meslek odası, işveren sendikaları, işçi sendikalarının genel başkanlarının katılımıyla Van’da düzenlenen ‘Üreten Türkiye Konuşuyor’ toplantısında ‘Ekonomi’ konuşuldu.
Ekonomi Haberi


    Ekonomik değer üreten kesimlerinin geleceğe olan güvenini artırmak, üretimle ilgili sorunları ortaya koymak ve çözüm önerileri geliştirmek, üretimin önemi konusunda farkındalığı artırmak amacıyla, Türkiye genelinde Üreten Türkiye Konuşuyor temalı toplantılar düzenleniyor.


    Bu kapsamda Van’da Elite World Otel’de düzenlenen toplantıya; Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi ile birlikte TOBB, TÜMSİAD, Hak-iş, TESK, Memur-Sen, TİSK, Türk-İş, Türkiye Kamu-Sen, TZOB ile iş dünyası sivil toplum kuruluşları ASKON, MÜSİAD, TİM, TÜGİAD ve TÜGİK Başkan ve temsilcileri katıldı.


      Ekonominin liderlerinin buluştuğu toplantıda, önce Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu konuştu. Hisarcıklıoğlu, ülkenin son yıllarda ekonomi alanında önemli hamleleri olduğunu söyleyerek, “Ekonominin önde gelen kuruluşları bugün Van’dayız. Bu Van’a ilk ziyaretimiz değil. 2011 Depremi’nin olduğu gün buradaki birçok sivil toplum kuruluşu temsilcisiyle yine Van’a gelmiştik. Şimdi yine Van’dayız. Biliyorsunuz dünyada zenginlik yeniden batıdan doğuya kayıyor. Güneşin doğduğu şehirde, Van’dayız. Buradaki müthiş katılım için Vanlı hemşehrilerimize teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı.


     Hisarcıklıoğlu, zor bir yılın geride kaldığını belirterek, “PKK, FETÖ, DAEŞ gibi terör örgütleri ülkemizi hedef aldı. 15 Temmuz’da hain darbe girişimi oldu. Ama milletimizin birlikteliği ile birçok engeli aşmayı başardık. Ama küresel ekonomideki kriz bizleri de olumsuz etkiledi. Şimdi reform yapacak ülkeler toz duman dağıldığında yollarına devam edecek. Bizler de ona göre hazırlanmalıyız” ifadelerini kullandı.


     “İSTİŞARE İÇİN VAN’DAYIZ”
    Daha sonra söz alan Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi, Ak Parti Hükümeti’nin ekonomide aldığı kararları ve gelecekteki beklentilerini istişare etmek için Van’da bulunduklarını belirtti.
Tüfenkçi, “Van doğuda önemli illerimizden ve İran’a açılan kapımızın da bulunduğu, İran’a ihracat yapan illerimizin başında geliyor. Esnafımızı işçimiz memurumuz çiftçimiz burada, inşallah hayırlara vesile olur. Bugün sizlerin görüş ve önerilerini bu toplantı ile masaya yatıracağız, hükümetimizin aldığı tedbirler ve sağladığı teşvikleri konuşacağız. Hep birlikte ülke olarak nasıl üretiriz sorusuna cevap arayacağız” diyerek, 16 Nisan’daki Anayasa Değişikliğinin oylanacağı referandumun da büyük bir önem arz ettiğini söyledi.
Üreten Türkiye ile önemli yol alınacağına inandıklarını söyleyen Tüfenkçi, hizmetlerin daha etkin olması için doğru politikaların şart olduğunu belirtti.


     Yatırım ve iş ortamının iyileştirilmesi için de Hükümet olarak çalışmaları devam ettirdiklerini anlatan Bakan Tüfenkçi, istişare kültürüne büyük önem verdiklerini ve taleplerin dinlendiğini söyledi.


     TÜFENKÇİ: “ÖNEMLİ TEŞVİKLER SUNULDU”
   Son dönemlerde ekonomi alanında esnafa ve işadamlarına yönelik güzel gelişmelere imza atıldığını söyleyen Bakan Tüfenkçi, özellikle finansa ulaşma konusunda esnaf ve işadamının önünü açtıklarını dile getirdi.
Bakan Tüfenkçi, “Bakanlık olarak 3,5 milyon ticaret erbabına hizmet veriyoruz. Sizlerle aldığımız kararlar ile ticaretimizi geliştirmek istiyoruz. Hizmetlerimizin daha etkin ve verimli sunulması için doğru politikalar oluşturulması için sektörler ve üretenler ile sürekli irtibat halinde olursak yapabiliriz.


     Önemli reformlar yaptık ve bunları yapmaya devam edeceğiz. 14 yıldır istişare kültürümüzün gereği olarak vatandaşlarımızın taleplerini esas altık, tüm taraflarla el ele verdik. 2002 yılındaki seviyeden çok ilerlere taşımamızın nedeni istişare kültürümüz. Bu kapsamda çok sayıda ekonomik destek paketini devreye koyduk. Gümrük ve ticaret bakanlığı olarak ekonomimize hız kazandıracak mekanizmaları devreye aldık. İşletmelerimizin işini kolay ve güvenli hale getirmek için birçok yeniliğe imza attık. KOSGEB kredilerinin çok kullanılmadığını gördük, ya bürokrasi bu işe fazla evrak ile engel çıkarıyor, ya da esnafımız bu konuda yeterli bilgi sahibi değil. Van’da kosgeb kredileri yok denecek kadar az. Esnafın iş yerini kapatması veya iflas etmesi durumunda işsizlik fonu gibi dayanışma kültürü içerisinde evine yine ekmek götürebilsin iş buluncaya kadar kirasını verebilsin diye Ahilik Dayanışma Sandığı’nı kurduk” ifadelerini kullandı.


      ZEYBEKÇİ: “2001 KRİZİ ÜLKEMİZİ ÇOK OLUMSUZ ETKİLEDİ”
Bakan Tüfenkçi’nin ardından söz alan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise özellikle 2001 krizine değindi.
Zeybekçi, “Başbakan ve Cumhurbaşkanlarının uyumu çok önemli. Bakın değerli konuklar, 2001’de ülkemizde anayasa kitapçığının fırlatılması sonrası faizler görülmemiş derecede fırladı. Türkiye o günleri yaşamamış olsaydı, iki tane net kemiksiz bütçesi olacaktı. Türkiye bugün 16. ekonomi durumunda. Ama o kriz olmamış olsaydı, Türkiye şimdi dünyanın 13 veya 14’üncü büyük ekonomisi olacaktı. İşte krizlerden dolayı istediğimiz noktalara gelemedik. Kişi başına düşen milli gelirimiz 3 bin dolardan 10 binlere geldi. Ama tüm bunlar yaşanmamış olsaydı, şimdi milli gelir 17 bin dolardı” ifadelerini kullandı.
Zeybekçi, “65 hükümetin programını yaparken Başbakanımız ‘laf üstüne laf koyma zamanı değil, taş üstüne taş koyma zamanı’ dedi. Tezgahın yanına tezgah koyuyoruz” şeklinde konuştu.


      Hükümetin uyguladığı teşviklere vurgu yapan Bakan Zeybekçi, “Geldiğimiz noktada önemli teşvikleri hayata geçiren ülke konumuna geldik. 1990’da Berlin duvarının yıkılmasıyla dünya çok farklı bir yere geldi. Dünyada yeni düzeni kuran artık tek bir kalem var, o da ekonomidir. Bu dönemden 2002’ye kadar dünyanın saati hızla dönerken, bizim saatimiz durdu. Bütün Türkiye’nin yaşadığı sıkıntıların altında yatan rol, bu hastalıkları getirdi. Burnu hafif suyun üstünde kalsın, istediklerinde batırsınlar istiyorlar. Bu sistem, Türkiye’ye biçilen rol, Türkiye’nin hayrına olan işlerde fren çekti. Türkiye durdu ve geriledi. Dünya inanılmaz büyürken, Türkiye koalisyonlara mahkum edildi. Onun için bugünkü konuşulan bir siyasi parti meselesi değildir. Bu mesele sizin meselenizdir. İstiklal ve istikbal meselesidir. Bu yeni sistemin içerisinde 2019 yapılacak seçimlerde ‘AK Parti yüzde 10 önde başlar diye bir şey mi var?’ Bu ülke artık yüreği ağzında seçime gitmesin. Bu sistemin diğer bir faydası şu, asıl sıkıntı bu siyasette uzlaşma ve kapsayıcılık gündeme gelecek. Bu bir milli meseledir. Türkiye’de yazılan ve oynatılan senaryonun değişmesidir. Evet bundan sonra Türkiye çok başka bir noktaya gelecek. Türkiye 35 milyar dolarlık ihracattan 135 milyar dolarlık ihracata vardı. Türkiye çok başka bir noktaya geldi. Türkiye IMF’den gönderilen memurlar tarafından yönetilseydi, 100 liralık verginin 87 lirasını faiz olarak ödeseydi sıkıntı olmazdı. Türkiye ne zaman dünya hava trafiğini değiştiren 3. havaalanı inşaatını başlattı, ne zaman Kanal İstanbul dedi, ne zaman ezberleri bozduysa, Gezi, 17-25 Aralık ve diğerleri yaşandı. 15 Temmuz basit bir şey değildi. 15 Temmuz’da bu ülke bir işgal girişimini engelledi ve demokrasi devrimini ortaya koydu” diye konuştu.


     BAKAN ZEYBEKÇ, O DERGİNİN MANŞETİNİ KONUŞTU
   Bakan Zeybekçi, Alman Dergisi’nin attığı manşete değinerek, “23 Temmuz günü bu derginin kapağında Türk bayrağı önünde tel örgülü fotoğrafla ‘bir zamanlar demokrasi vardı’ ifadeleri yer aldı. Bakın darbe girişimi başarılı olsaydı, Türkiye’de demokrasi mi olacaktı? Bilelim diye söylüyorum. Darbenin arkasında kim varsa, bunların da arkasında bunlar var. Sonra Avrupa ülkelerinde hareketlenmeler oldu. Bunlar da darbe girişiminin devamıdır. Türkiye’nin AB’nin birçok ülkesiyle iyi ilişkiler içerisinde olmasını istemiyorlar. Bunlar bir tuzaktır. Yaşananlarla ilgili dikkatli olmak lazım” dedi.


     Referandumun önemine vurgu yapan Zeybekçi, “Bu siyaset üstüdür, milli bir meseledir. Bundan sonra Türkiye çok başka noktaya gidecek. Türkiye 30 milyar dolar ihracattan 150 milyar dolara geldi.
Ama tıkandık burada, bundan sonra yeni şeyler söylemek lazım. Türkiye çok başka bir noktaya geldi, Türkiye bu dönemi fasoncu bir ülke olarak yaptı, enerji ve hammaddesini başkalarının kontrol ettiği, finans ve tüketim alışkanlıklarını başkalarının kontrol edip belirlediği, tüm ceketler 3 düğmeliydi şimdi tek düğmeli, buna kim belirledi. Dağıtım ve tüketim kanallarına hakim olmalı, başkalarının belirlediği ve kontrol ettiği alışkanlıklar ve kanallar enerji ve piyasalar içinde fasoncu bir ülke olarak bunu başardık” dedi.


     “Türkiye istenen rollerden ne zaman çıktıysa başımıza bir şeyler geliyor” diyerek konuşmasını sürdüren Zeybekçi, “Türkiye IMF’den gönderilen bürokratlar üzerinden yönetilseydi, topladığı 100 lira verginin 87 lirasını faiz ödeseydi bugünkü sorunlar olmazdı. Türkiye ne zaman IMF’ye borcunu bitirdi, ne zaman üçüncü havalimanı başlattı, ne zaman kanal İstanbul dedi, ne zaman nükleer santralleri yapmaya başladı, 17 25 aralık, gezi, 6-7-8 olayları ve 15 temmuzu yaşadık. 15 Temmuz basit bir olay değildi, Türkiye tüm milletiyle işgali önledi.. Sabaha kadar destan yazdı” ifadelerini kullandı.
Konuşmaların ardından, toplantı basına kapalı devam etti.

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Ekonomi, Bakanı, Nihat, Zeybekci, Gümrük, Ticaret, Bakanı, Bülent, Tüfenkci, Güm
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı
istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort escort istanbul istanbul escort