Yazı Detayı
16 Nisan 2018 - Pazartesi 13:34
 
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

   2017 yılı ortalarında başlayan Ak Parti Van teşkilatları özelindeki kongre süreçleri il başkanı atama süreci, ilçe başkanlıkları atamaları, ilçe kongreleri ve 8 Nisan 2018 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanı ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ının katılımıyla gerçekleştirilen 6. Olağan Van il kongresinin yapılmasıyla tamamlanmış oldu.

   Çok yoğun geçen bu süreçte yerel siyaset adına birçok şeye şahit olduk. Ak parti özelinde yaşanan her bir gelişme birçoğumuzun gündemini de bir şekilde meşgul etti. İyisiyle kötüsüyle, doğrusuyla yanlışıyla tamamlanan bu süreç hiç şüphesiz akıllarda birçok izle geride kaldı. İsterseniz gelin Ak Parti özelinde yaşanan kongre süreçlerini hızlıca hatırlamaya çalışalım ve bir vatandaş, seçmen gözüyle analiz edelim.

  Her şey, yeniden Ak Parti Genel Başkanı olarak seçilen Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “teşkilatlarımızda metal yorgunluk var” sözüyle başlamış oldu. Bu tespit ve söylem sonrasında tüm gözler Ak Parti teşkilatlarına çevrildi. Acaba “metal yorgunluk yaşayan” kim veya kimlerdi? Ve yaşanacak değişim süreci Van özelinde Ak Parti teşkilatlarına nasıl yansıyacaktı?

  Bu sorular yerelde de çok hızlı karşılık buldu ve sayısı azımsanmayacak bir kitle tarafından dillendirilmeye başlandı. O günlerde Ak Parti Van İl Başkanı olan Zahir SOĞANDA, çok daha önceden başlayan ve halkın büyük bir çoğunluğunun tepkisini alan tavırları, yaklaşımları ve siyaset tarzı ile hedefteki adam haline geldi.

   Zahir SOĞANDA ve ekibi için yapılan birçok eleştiri ve alındı, alınacak söylemleri kamuoyunun gündemini meşgul ederken Muradiye, Özalp, Saray, Gürpınar, Bahçesaray, Başkale ilçe başkanlarının yeniden mevcut il başkanı Zahir Soğanda ve Ak Parti genel merkezi tarafından kongrelerde aday gösterilmeleriyle ilçe kongrelerinin neredeyse yarısı tamamlanmış oldu. Böylece Zahir Soğanda tüm teşkilatına ve kendisini çok sık eleştiren Van kamuoyuna adeta “ben güçlü bir şekilde görevimin başındayım ve devam edeceğim” mesajı vermiş oldu. Ama aynı zamanda kendisi gibi eleştirilen, itibar kaybına uğramış birçok ilçe başkanın da ak parti kadroları içinde görevlerine devam etmelerine neden oldu.

   Bu süreçte toplumda karşılığı olan, ak parti siyasetine hizmet edecek, teşkilatları halkla buluşturacak ve 2014 yılında kaybedilen belediyeleri 2019 gibi önemli bir süreçte kazanmayı sağlayacak yeni yüzler neden tercih edilmedi?

 Devam eden isimler ilçelerde acaba kime veya neye hizmet edecekti?

 Devam eden ilçe başkanları sahip oldukları delegelerle il kongresine ilerlerken acaba hangi planda görev alacaklardı?

 Tüm bu sorular biraz siyasetle ilgilenen herkes tarafından sorulmaya başlandı.

Ve zaman akıp giderken dilden dile dolaşan birçok gerekçe nedeniyle halkta ve kendi teşkilatında itibar kaybına uğramış Zahir SOĞANDA genel merkez tarafından görevden el çektirilen birçok il başkanından biri oldu.

Bu haber yerelde genel olarak çok olumlu karşılandı ve takdirle karşılandı. Ama sonrasında tüm kamuoyunun aklında bir soru daha belirdi.

Ak Partinin yeni Van İl Başkanı kim olacaktı?

   Çok kapsamlı yapılan temayül yoklamaları ve değerlendirmeler sonrasında Ak Parti genel merkeze davet edilen birçok aday arasından son değerlendirmeler sonrasında Kayhan TÜRKMENOĞLU il başkanı olarak atandı ve hem teşkilat hem de kamuoyu tarafından bugüne kadar çok az rastlanan şekilde çok coşkulu bir şekilde karşılandı. Ve Ak Parti Van teşkilatları adına yeni bir süreç ve yeni bir sayfa açılmış oldu.

  Umut ve coşkuyla karşılanan çiçeği burnundaki yeni il başkanı Kayhan Türkmenoğlu görevi devraldıktan kısa bir süre sonra kongreleri yapılmamış ve ilçe başkan adayları netleşmemiş olan İpekyolu, Erciş, Tuşba, Edremit, Çatak, Gevaş, Çaldıran ilçeleri için yoğun bir değerlendirme süreci işlemeye başladı.

Acaba Kayhan Türkmenoğlu nasıl bir süreç yönetecekti?

   Halkta itibar kaybına uğramış olsalar da mevcut ilçe başkanları ile mi göreve devam edecek yoksa yeni ve toplumda karşılığı olan liyakat sahibi, tecrübeli ve vizyon sahibi kişileri mi teşkilatına kazandıracaktı?

Teşkilatlarda ve kamuoyunda oluşan güçlü değişim talebi acaba nasıl karşılık bulacaktı?

Zahir SOĞANDA döneminde seçilmiş ilçe başkanları yeni il başkanı Kayhan Türkmenoğlu ile ne kadar uyumlu çalışabilecekti?

Tüm bu soruların cevabı merakla beklenirken Kayhan Türkmenoğlu başkanlığında genel merkez ekibi ilk çalışmalarını yapıp kongresi yapılmayan ilçeler için başkan aday adayları belirleyip genel merkeze mülakata davet ettiler. Mülakat sonrası kesin sonuçlar beklenirken son dakikada alınan kararla mevcut aday değerlendirmesine katılan ilçe başkanı aday adaylarının birçoğunun yeterli kriterlere sahip olmadıkları ve değerlendirmenin devam edeceği haberi teşkilat ve kamuoyuyla paylaşılmış oldu.

   Bu aşamada birçok şey konuşuldu. Kayhan Türkmenoğlu’nun süreci etkin yönetemediği, kendisinin Ankara’ya genel merkeze davet ettiği aday adayları arasından en uygun olanı seçmeyip arayışa devam etmesinin mülakata alınan her bir aday adayının itibarına zarar verdiği, bu kararsızlığın teşkilat içinde de birçok kırılmaya ve küskünlüğe neden olacağı birçok kişi tarafından gür bir sesle dile getirildi. Bu dile getirilen konularda elbette ki haklılık payı vardı. Siyaset gibi önemli alanda seçme-değerlendirme aşamaları daha sağlıklı ve etkin bir iletişimle, daha basiretli yönetilmiş olsa, kimseyi zan altında bırakmadan değerlendirmelerde ve tercihlerde bulunulmuş olsa daha iyi olmaz mıydı?

   Elbette ki daha iyi ve daha doğru olacaktı. Ama maalesef olmadı. Ve bu süreçte Kayhan Türkmenoğlu il başkanlığı yolculuğunda ilk yol kazasına uğramış, ilk zorlu sınavından başarısız çıkmıştı.

Süreç devam edip yaklaşık 15 gün sonra sonuçlanan ilçe başkan adayları belirleme süreciyle beraber kongre süreçlerinde bir belirsizlik daha ortadan kaldırılmış oldu. Ama bu yeni bir başlangıcın ve belki de yeni sorunların nedeni olacak sürecinde başlangıcı sayılırdı.

Erciş özelinde ataması yapıldığı haberleri yayılan önceki dönem milletvekillerinden Kerem ALTUN’un iki gün sonra görevden alındığı haberi şaşkınlık yarattı. Ve sebebi tamda anlaşılamadı. Bu kararsız tutumda ak parti teşkilatları açısından yıpratıcı oldu. 

Kayhan Türkmenoğlu ve genel merkez tarafından seçilen ve kongre adayı olarak teşkilatlara takdim edilen ilçe başkan adayları görevlerine son verilen önceki ilçe başkanlarının hazırlamış oldukları delegelerle kongrelerini yapmak için hazırlıklarını başlattılar.

Kendinden emin il başkanı ve ilçe başkan adayları için yeni ve zorlu bir süreç başlamış oldu. İlk olarak Çaldıran ilçe kongresinde muhalif aday ve iki listeyle girilen sıkıntılı ve çekişmeli kongre macerası başlamış oldu. Muhalifler sahip oldukları delegelerle uğramış oldukları haksızlığı telafi edercesine başarı ortaya koydular. Tabi ki bu durum kendi ekibini kurup seçimlere hazırlanmak isteyen yeni il başkanında şaşkınlık ve öfkeye neden oldu.

Ve ilçelerde benzer durumlar tekrarlanmaya devam etti. Çatak ilçe kongresi benzer şekilde muhaliflerin başarısı ile sonuçlandı. Gevaş ise son müdahalelerle kıl payı kurtarıldı. Erciş ise zaten önceki başkanın yeniden ataması sonrası kendi delegeleriyle kongreye gidildiği için fire verilmeden kazanılmış oldu. 

Ama bu sonuç zaten çok önceden belli değimliydi?

   Her ne kadar ilçe başkan adayı tercihi Kayhan Türkmenoğlu ve genel merkeze ait olsa bile delegeler onların kontrolünde değildi. Bu aşamada fazla özgüven ve siyasi basiretsizlik bu sonucun oluşmasına zemin hazırlamış oldu.

Şimdi ne yapılması gerekiyordu?

  Zahir SOĞANDA döneminde yapılmış 6 kongre ve devamında gelen kaybedilmiş Çaldıran ve Çatak ilçeleri Kayhan Türkmenoğlu’nun yönetimindeki il kongresini acaba nasıl etkileyecekti?

   Anlaşılan o ki parti içi çekişmeler, güç ve koltuk mücadelesi, 2019 adına yapılan bireysel veya grup çıkarlarının hesapları devam ettiriliyordu. Dava bilinci ve ilin, bölgenin sorunlarına nasıl çözümler üretiriz, nasıl hizmet getiririz sorusu sorulmuyor kişisel hesaplaşmalar almış başını gidiyordu.

İlimizin siyasi geleceğini, ak parti teşkilatlarını ne bekliyordu?

   Hemen delege sorununa çözüm bulmak ve İpekyolu, Tuşba, Edremit ilçe kongrelerine yeni delegelerle giderek kongreleri güvenceye almak için çalışmalar başlatıldı.

Bu çalışmayla birçok kuliste, özel toplantıda yeni il başkanıyla hesaplaşacaklarını, ilçeleri birer birer ele geçirip en sonunda da il kongresinde muhalif adayla ipi göğüslemek isteyen kimi grupların hayali suya düşmüş, planları bozulmuş oldu.

Delege değişimi sonrasında alınan rahat nefesle gidilen İpekyolu, Tuşba, Edremit kongreleri Kayhan Türkmenoğlu’nun kendi kadrosunun seçilmesini sağlasa da özellikle İpekyolu ilçe kongresinde Burhan KAYATÜRK protokol konuşması için sahneye çıktığında ilin önemli kanaat önderlerinin salonu terk etmeleriyle farklı bir boyut kazandı. Bu protesto Burhan KAYATÜRK adına gelecek benzer protestoların da ilki oldu. İkincisi ise il kongresinde gerçekleşecekti.

Bu protestoları nasıl anlamalıydık?

Yıpranmış, halkta saygınlığını kaybetmiş Zahir SOĞANDA’nın il başkanı olması için ciddi uğraş veren Burhan KAYATÜRK acaba bu tercihi nedeniyle teşkilat içinde artık kabul görmüyor muydu?

  Son 3 seçimde Van Milletvekili olan KAYATÜRK acaba kendisini seçen ve destekleyen teşkilat ve halka sağlıklı ve güven veren bir iletişim kuramıyor muydu?

  Ve zaman hızla akmaya devam etti. Kayhan TÜRKMENOĞLU ak parti adına bugüne kadar yapılmamış kapsamda geniş katılımlı bir VEFA BULUŞMASINI gerçekleştirdi. İl kongresi öncesi geçmiş kırgınlıkları, küslükleri ortadan kaldırmak, parti içinde birlik ve beraberlik mesajları verip teşkilat çalışmalarına güç vermek için çok önemli bir adım atmış oldu. Gördüğümüz kadarıyla da genel olarak ciddi bir memnuniyet elde etmiş oldu.

  Hemen sonrasında ise 8 Nisan 2018 tarihinde gerçekleştirilen 6. Olağan il kongresiyle kongre süreçleri Van adına tamamlanmış oldu.

Sayın Cumhurbaşkanımız ve Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip ERDOĞAN’IN da katıldığı kongre geniş halk kitlelerinin coşkulu katılımıyla gerçekleşti. Ulaşım konusunda yaşanan onca soruna rağmen kongre salonunda ve çevresinde oluşan kalabalık yıllardır özlemle beklenen RECEP TAYYİP ERDOĞAN’ı bağrına bastı. 2019 adına Van halkının hizmete, dinlenilmeye, değer ve hizmet görmeye ne kadar susadığını ortaya koydu.

Kayhan TÜRKMENOĞLU tek liste ile kongreye girmiş ve mevcut delegelerinin tam desteğiyle yeni il başkanı olduğunu resmi olarak da onaylamış oldu.

Bu aşama da tüm gözler elbette ki yeni yönetim listesine çevrildi.

Acaba listede kimlere yer verildi?

Özellikle toplum nezdinde itibar kaybına uğramış eski yönetimlerden birileri kendilerine yeni listede yer bulabilmiş miydi?

Kayhan TÜRKMENOĞLU tüm farklıkları ile Van’ı kucaklayacak bir yönetim kurabilmiş miydi?

Ve en önemlisi bu yeni kadro 2019 gibi önemli bir süreçte başarılı olabilecek tecrübeli, liyakat sahibi kişilerden mi oluşmuştu?

Tüm bu sorular sorulurken açıklanan liste ile genel olarak yeni yüzlerin yönetime alındığı, toplumun farklı kesimlerinin temsil edilmesi için farklı meslek ve aşiretlerden isimlerin seçildiği görüldü.

   Elbette ki herkesi, her kesimi memnun etmek mümkün değil ama bu konuda daha hassas davranılarak sosyolojik olarak daha fazla çeşitliliğe sahip bir liste elbette oluşturulabilirdi. Böyle bir tercih toplumsal olarak çok daha fazla desteğin alınmasına öncülük edebilirdi.

   Ayrıca siyasete yeni yüzlerle devam edilme kararı doğru olmakla beraber daha tecrübeli, ak parti kültürünü daha iyi bilen, siyaseten daha iyi çalışmalar yapabilecek kişilerden oluşan bir liste oluşturulabilirdi. Ancak ne yaparsanız yapın kimseyi hele ki seçilmemeişleri memnun etmeniz mümkün değildi.

Artık söyleyecek fazla sözümüz yok.

Kayhan TÜRKMENOĞLU ve yeni ekibini zorlu bir süreç bekliyor.

Dünden bugüne gelen sorunlar ve yaklaşan 2019 seçimleri öncesi yeni ekibin işi zor, yükü ağır.

  Hizmete susamış halkımızın beklentilerin karşılanabilmesi için çok çalışılması, yitirilen siyasi itibar ve güvenin hızlıca onarılması gerekiyor.

Halkın umudunu, geleceğini, siyasi temsilini devralan bu yeni yönetin tam bir sorumluluk bilinci içinde, uyumlu ekip ruhu oluşturup gece gündüz demeden çalışması gerekiyor.

Artık yaşadıklarımızdan dersler çıkarmalı, daha güzel yarınlara hep beraber gitmeliyiz.

Siz çalışın ki artık VAN kaybetmesin.

Anlamsız iç çekişmeler, şahsi hesaplaşmalarla zaman kaybetmeyin.

Lütfen yeni bir hayal kırıklığını bizlere yaşatmayın.

Başarı dileklerimizle…

 

 

  

 

 

 

 

 

 

 

 
Etiketler: AK, PARTİ’DE, OLANLARA, ÖZÜ, ÖZÜMÜZE, BAKMAK!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
3
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
4
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
5
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
6
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
7
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
8
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
9
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
10
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
11
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
12
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
13
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
14
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
15
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
16
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
17
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
18
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
19
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
20
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
21
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
22
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
23
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
24
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
25
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
26
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
27
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
28
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
29
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
30
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
31
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
32
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
33
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
34
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
35
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
36
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
37
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
38
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
39
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
40
Göztepe
42
0
14
9
11
34
41
Göztepe
42
0
14
9
11
34
42
Göztepe
42
0
14
9
11
34
43
Göztepe
42
0
14
9
11
34
44
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
45
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
46
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
47
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
48
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
49
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
50
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
51
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
52
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
53
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
54
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
55
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
56
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
57
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
58
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
59
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
60
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
61
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
62
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
63
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
64
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
65
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
66
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
67
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
68
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
69
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
70
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
71
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı