Yazı Detayı
21 Nisan 2019 - Pazar 16:31
 
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

      Her halde Türkiye demokrasi tarihi açısından hiçbir seçim ülke gündemini 31 Mart yerel seçimleri kadar meşgul etmemiştir. Aradan günler geçmesine rağmen daha sandıklarda oy sayımı ve itirazları devam eden İstanbul gibi mega kent var. Ve tartışmalar her gün canlılığını korumaya devam ediyor. Bu özelliğiyle de 31 Mart yerel seçimleri demokrasi tarihinde de ilginç bir sayfa olacak şekilde yerini almış durumda.

 

      Birçok kişi bu durumu farklı yorumluyordur elbet! İstanbul'u teslim etmemek için bürokratik bir direnç olarak görenler de var, demokrasiye darbe vuruldu diyenler de. Ancak biz konuya her zaman olduğu gibi mantık çerçevesinde, aklıselim bir şekilde bakalım istiyoruz.

 

    Tabiki seçim süreçleri içinde farklı zamanlarda karşı karşıya kaldığımız sandık güvenliği/seçmen iradesinin muhafaza edilmesi gibi konularda özellikle İstanbul'da yaşanan ciddi sorunlar devam ederken il seçim kurulunun YSK'nın kesin kararını beklemeden alelacele Ekrem İmamoğlu'na mazbatasını vermesi de önümüzdeki günlerde yeni tartışma ve sorunlara gebe duruyor.

 

     (YSK İstanbul için "seçim yenilenmesi" yönünde karar verirse mazbata alan Ekrem İmamoğlu'nun mazbatası geçersiz olacak ve muhtemel seçim tarihi olan 2 Haziran'da yeniden aday olamayacak. Bu da işin farklı ve can alıcı noktalarından biri!)

 

     Siyasi partiler elbette ki yerel veya genel iktidara gelmek adına teşkilatlarıyla tam kadro halinde yoğun geçen bir seçim kampanya dönemi geçirerek halkı/seçmeni ikna etmek ve oylarını almak için çaba ortaya koyar. Halka sağlıklı iletişim kuran, güven veren, proje, ekip, aday ve söylemleriyle seçmeni ikna edenler elbette bunun karşılığı olarak seçimden zaferle çıkarlar. Bunu başaramayan siyasi partiler ise halkın iradesine/tercihine razı olup sandıktan gerekli cevabı alır. Adeta sandığa gömülür kalırlar. Halk her zaman olduğu gibi ferasetiyle iradesine talip olanlara en güzel cevabı vermiş olur.
Tüm bu süreçlerde anlattıkları demokrasinin bir gereği olarak halk iradesini kullandığı oylarla güvendiği siyasilere teslim etmiş olur. Halkın iradesi bu anlamda tek tek bireylerden öte bir bütün halinde tüm toplumun bugünü, yarını ve geleceğini şekillendirmekle kalmayıp daha öte anlamlar taşır.

 

    Kullanılan her oy, oy olmaktan öte; irade, güven, istikrar, huzur, kalkınma, refah, birlik, umut, gelecek anlamına gelir aslında.

 

     Kullanılan her oy, oy olmaktan öte; neslin, ekinin, hayatın/canın, özgürlüğün, aklın/düşüncenin korunması için gerekli iradenin devri anlamına gelir.

 

     Kullanılan her oy, oy olmaktan öte; tek tek bireylerin ve bir bütün olarak toplumun onur, şeref, haysiyet ve namusunun korunması için muhataba duyulan güven anlamına gelir.

 

     Hatırlarsanız hep dediler ya oy namustur…!
Kullanılan her oya böyle bakıldığında elbette ki seçim öncesi ve sonrasıyla üzerinde ciddiyetle durulması gereken en önemli zaman ve konuya dönüşmüş olur. İşte tamda bu nedenle özellikle İstanbul ve devamında farklı il veya ilçelerdeki seçimlere yönelik devam eden itiraz ve analizler anlaşılmış olur. Derinlemesine bir bakışla her bir oyun ne anlama geldiğini idrak etmiş oluruz.

 

     Tamda burada özellikle İstanbul'daki seçimlerde şahit olduğumuz usulsüzlük, irade gaspı, organize oy hırsızlığını detaylıca irdelediğimizde şunu merak ediyor ve soruyorum;
"-Arkadaş, bu nasıl seçim ki bırakın geçerli oyları, geçersiz oylardan 14 bine yakın bir fark çıkıyor!
Birçok ilde ve ilçede bu usulsüzlüklerden dolayı başkanlık el değiştiriyor. Haydi, eski dönemlerde "açık oy gizli tasnif" dönemi de değil!
Nihayetinde her şeyin teknolojiyle hüküm sürdüğü bir çağdayız. Bu ne menem şeydir ki vatandaşın oyuna hatta daha da ileri gidelim "namusuna" sahip çıkılmıyor.
Evet, kusura bakmasın kimse ama vatandaşın namusuna halel getirilmiştir. Buna hiç kimsenin hakkı olmadığına inanıyorum.
Batıda CHP merkezli ittifaklar sonucu ön planda duran adaylar Doğuda ise HDP merkezli ittifaklar seçimde Millet İttifakı olarak seçmen karşına çıktığında ortadaki büyük oyunun ve hedeflenen kaosun boyutunun neler olacağı sık sık dile getirilmişti.
Birbirinden farklı değerlere, siyaset jargonuna, geçmişe sahip partilerin "bir üst akıldan emir almışçasına" tabanlarının ve savundukları siyasi ilkelerin bir tarafa bırakılarak kol kola girilerek ortak bir paydada buluşmuşlardı. Her biri bu senaryodaki rolüne sadık kalarak süreçte adım attı.
Aynı dili konuşan bu farklı ama ruh ikizi partiler en temelde ülkemizin huzuruna, kalkınmasına, istikrarına, özgürlüğüne, refahına, birlik ve beraberliğine göz diken iç ve dış mihraklı şer odaklarının maşası olmayı kabul ettiler. Recep Tayyip Erdoğan gitsin başka bir şey istemiyoruz mealindeki tüm siyasi söylemler seçim öncesinden sonrasında tüm detaylarıyla hesaplanmıştı.
İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya ve diğer birçok büyükşehirde CHP adayları üzerinden kurulan ittifak ve devamında işletilen senaryo Doğuda ise HDP eliyle hayata geçirilmek isteniyor.
Türkiye açısından ülkenin bir özeti ve aslında omurgası olarak kabul edilen İstanbul'da Ekrem İmamoğlu emziği alınmış bebek gibi mızmızlık yapıp, çocukça söylem, tavır ve sabırsızlığıyla 31 Mart sonrası Anıtkabir krizi başta olmak üzere "145 Yıllık demokrasi mücadelesi" çıkışlarıyla temsil ettiği ittifakın bilinçaltı kodlarını açığa vurarken, Doğu'da ise ciddi oy kaybına uğrayan HDP KHK ile görevden uzaklaştırılmış kişileri aday göstererek aslında seçim sonrası hayata geçirilmek istenen gizli ve sinsi bir planın uygulayıcı olma görevini üstlenmiş gibi.
Bu çerçevede HDP ye sormak gerek;
"-Arkadaş, siz nasıl bir akılla hareket ediyorsunuz? Kayyum dönemi apaçık ortada. Bu devlet, teröre pirim vermeyeceğini defalarca ilan etti! Siz, size oy verenlerle veya devletle dalga mı geçiyorsunuz? Siz vatandaşın namusuna böyle mi sahip çıkacaksınız?
Adam, terörden ceza almış! Üstelik devlet memurluğundan atılmış! Siz de tutmuşsunuz bu tür sakıncalı kişileri, devletin gözüne soka soka belediye başkan adayı yapıyorsunuz?
Vatandaş da tabii bu ayrıntıyı bilmiyor veya bilen olsa ne yazar! Bilenler de sizin gibi düşünüp devlete rağmen bu adaylara oy veriyor.
Adam, KHK ile atılmış! Üstelik terör suçundan! Devlet de bu adam seçildi diye göreve başlatıp aklayacak öyle mi?
Ya devletle dalga geçilir mi?
Vatandaşa böyle bir zulüm reva görülür mü?
Halen akıllanmadınız mı? Bakın oylarınız patır patır dökülüyor. Vatandaşı siz "eli mahkum veya çantada keklik" mi görüyorsunuz?
İnsaf ya hu!
Sizin içinizde, partinizde teröre bulaşmamış kimse yok mu? Hiç mi bir aday çıkartamadınız?

 

     Bedia Özgökçe farkı mı?
Hakkında fezlekelerin olduğu biliniyor. Peki, yarın vekilliği düşürülünce benzer sorun burada da yaşanmayacak mı?
Yaşanacağı aşikâr. Peki, o zaman neden böyle bir yola başvurdunuz?
Neden halkın en tabii hakkı olan demokrasi seçeneğini zora soktunuz?
Size oy verenlerin namusuyla neden dalga geçtiniz?

 

     Bu nasıl seçim ya devlet sandıklara sahip çıkamıyor? Demek ki devlet içinde, devlet adına kurumlarda, bürokraside, yargıda görev alan devletine, milletine ihanet eden nice hainler varlığını daha koruyabilmiş.
Bu arada Ak Partililer de sandıklara sahip çıkmamış. Güçlü bir lider olan, milletinin gönlünü fetheden Recep Tayyip ERDOĞAN'IN gölgesinde yine bir seçim geride bırakılmış. Ak Parti teşkilatlarının tam bir sorumsuzluk örneği sergileyip seçim sonrası itirazlarla ilgili ortaya koydukları performansı seçim öncesi halkı ikna etmek için kullansalardı bunlar yaşanmazdı.
"-REİS çalışsın, biz çalışmasak ta olur" denilmiş. Müşahit, sandık kurulu ve başkan görevlendirmeleri hiç dikkate alınmamış. Bu nedenledir ki seçim günü milletin iradesi çalınmış, namusu kirletilmiş de kimsenin haberi olmamış.
Aradan günler geçmiş hâlâ sandıklar sayılıyor. Aradan günler geçmiş itirazların ardı arkası kesilmiyor. İtiraz derken sadece Ak Parti'nin değil, tüm partililer kuyruğa girmiş. Bu nasıl bir dönemdir?
Bu nasıl bir güvensizlik, nasıl bir hiledir?

 

    Kayyumlardan dolayı Doğu ve Güneydoğu'da millet hizmet siyasetiyle buluşmuş. Bu arada huzur ortamını, istikrarı ve birlik ve beraberliğimizi korumak adına devlet, terörden dolayı kimsenin gözünün yaşına bakmayacağını açıkça beyan etmiş. HDP'liler de bunu bile bile halkla dalga geçiyor!

 

     Tüm bu soruları sormaya devam ederken YSK kararıyla Edremit, Tuşba ve Çaldıran ilçelerinde Ak Parti adayları mazbatalarını alarak görevlerine başlamış oldu. Ve yargı bu konuda milletin ve devletin haklarını koruyarak son kararını vermiş oldu.

 

     Bu kararda yeni bir sayfayı açmış, yeni bir deneyimi başlatmış oldu. Herkes bu önemli süreci sağduyu ve sükûnet içinde değerlendirmeli diye düşünüyorum.

 

     Özellikle YSK kararıyla belediye başkanı olarak mazbatasını alan Ak Parti adaylarının bu süreçte sorumluluklarının bir kat daha artığını belirtmek isterim. Sizler sandıkta başarılı olup seçim yarışını önde bitiremediğiniz için kendinizi halka daha iyi anlatabilmeli, hizmet siyasetiyle gece gündüz demeden daha fazla çalışmalı, tevazu-samimiyet-gayret içinde milletinize hizmetkâr olma iddianızı ispatlamalısınız.
YSK tarafından sizlere millet adına verilen bu görevi/sorumluluğu her türlü şaibe, iltimas, hile ve şüphe uyandıracak işlerden ve ilişkilerden korumalısınız.
Milletin emanetine "gözünüz gibi bakmalısınız". Bu sizin boynunuzun borcu, bunu böyle bilmelisiniz!
Niyetiniz hâyr, akıbetiniz hâyr olsun inşallah.

 
Etiketler: HALKIN, NAMUSUYLA, OYNAMAK!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Emanet ve İhanet
YETENEKLERİN ÜSTÜNDE OTURAN ACEMİ YÖNETİCİLER…
BÜYÜKŞEHİRİ YÖNETEN STAJYERLER!…
Akıllı Şehirler ve Deliler…
VAN BAŞKANINI BEKLİYOR
KORONA BİZİ DE YAKALADI DOSTLAR!...
İÇ KAVGALARDAN BAŞINI KALDIRAMAYANLARIN DRAMI..
HDP VE ÇELİŞKİLERİ?
AK PARTİ’DE ZORLU VİRAJ…
SİLAHLARIN GÖLGESİNDE DEMOKRASİ!...
KOBANİ BAHANESİNDEN SOKAK GÖSTERİLERİNE: TÜRKİYE KARIŞACAK MIYDI?
SONUCU BELLİ SEÇİMLERİN HEYECANSIZLIĞI!...
İSRAF TOPLUMSAL BİR HASTALIKTIR!..
NE DİYEYİM; SÜRÜ'SÜNE BEREKET!...
VAN’IN BİRİNCİ GÜNDEMİ KORONA MI?
VAN'DA DURUM ÇOK VAHİM!
VAN SPOR’A BAŞKAN ÇOK; İCRAAT YOK!....
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Öne Çıkanlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Alanyaspor
23
0
0
2
7
9
2
Galatasaray
20
0
2
2
6
10
3
Fenerbahçe
20
0
2
2
6
10
4
Beşiktaş
16
0
3
1
5
9
5
Gaziantep FK
15
0
1
6
3
10
6
Kasımpaşa
15
0
3
3
4
10
7
Fatih Karagümrük
14
0
2
5
3
10
8
Göztepe
14
0
1
5
3
9
9
Başakşehir FK
14
0
4
2
4
10
10
Trabzonspor
12
0
4
3
3
10
11
Hatayspor
12
0
1
3
3
7
12
Yeni Malatyaspor
12
0
3
3
3
9
13
Çaykur Rizespor
12
0
3
3
3
9
14
Konyaspor
12
0
3
3
3
9
15
Antalyaspor
10
0
4
4
2
10
16
Sivasspor
9
0
4
3
2
9
17
BB Erzurumspor
9
0
4
3
2
9
18
Kayserispor
8
0
5
2
2
9
19
Denizlispor
6
0
5
3
1
9
20
Gençlerbirliği
5
0
6
2
1
9
21
MKE Ankaragücü
2
0
6
2
0
8
Arşiv
Haber Yazılımı