Yazı Detayı
20 Haziran 2016 - Pazartesi 18:13
 
HAYDİ ÇOCUKLAR MAHALLE MEKTEBİNE
Cüneyt Alan
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

Eskiden çocuklar temel dini bilgilerini, abdest almayı, namaz kılmayı ve Kur'an okumayı öğrenmek için evlerine en yakın olan camiye giderlerdi. Buna da mahalle mektebi deniliyordu. Hemen hemen Müslüman olan toplumumuzda herkes az veya çok bu mekteple tanışmıştır. Günümüzde ise bu mahalle mekteplerinin fonksiyonlarını " Yaz Kur'an Kursları" yerine getirmektedirler.
Kur'an kursları da, toplumsal hayatımızın vazgeçilmez bir unsurudur. Çünkü Kur'an kursları dini ve milli kültürümüzün öğretildiği ilk basamak ve yaygın eğitim yerleridir.
 Okulların tatil olmasıyla da bütün camilerimizde yaz Kur'an kursları açılmıştır. Bu kurslarda her Müslüman'ın bilmesi gereken temel dini bilgilerin yanı sıra, Kur'anı Kerimi okuma ve güzel ahlak kuralları da öğretilmektedir.
Yüce kitabımız Kur'anı Kerim, bir hayat rehberidir. İnsanları, dünya ve ahiret mutluluğuna götüren, Allah'ın insanlara göndermiş olduğu son mesajdır. Kur'anı Kerim, hak ile batılı birbirinden ayıran bir söz, Allah'ın sımsıkı sarılmamızı istediği sağlam bir ip ve sevgili Peygamberimizin de en büyük ve devamlı olan mucizesidir. İşte bu kurslarda bu ilahi mucize çocuklarımıza öğretilmektedir.
Kur'anı Kerimi okumak, O'nu anlamaya çalışmak, emir ve tavsiyelerine uymak, her Müslüman'ın en büyük arzusu ve görevi olmalıdır.
Yüce Allah, devamlı olarak okumayı, gelişmeyi, ilerlemeyi emretmektedir. Bu konunun önemini belirtmek için Peygamberimize, ilk inen ayete bakmak bile yeterlidir. İşte Sevgili Peygamberimize nazil olan ilk ayetler: "Yaratan Rabbinin adıyla oku! O, insanı aşılanmış yumurtadan yarattı. Oku! İnsana bilmediklerini öğreten, kalemle yazmayı öğreten Rabbin, en büyük kerem sahibidir" (Alak 1-5)
Yüce Allah (cc) insana akıl ve fikir vermiştir. Bizim de, akıl ve fikrimizi kullanarak ilimle uğraşmamız gerekir. İlimden maksat hem dini ilimler, hem de fen ve sosyal ilimler aklımıza gelmelidir. Çünkü fen ilimleri teknolojik olarak ilerlememizi sağlarken, dini ilimler de bize dünya ve ahiret mutluluğunun yollarını gösterir. Kur'anı Kerim fert ve toplum hayatımıza faydalı olan işleri emrederken, yine fert ve toplum hayatımıza zararlı olan işleri de yasaklamaktadır.
İşte Kur'an kurslarında çocuklarımıza güzel olan, faydalı olan iş ve davranışlar öğretilme ktedir. Onun için bu güzellikleri ihtiva eden Kur'an eğitimi asla ihmal edilemez. Hak kitabımız Kur'anı öğrenmek ve Onu öğretmek her Müslüman'ın temel görevlerindendir. Onun için Diyanet İşleri Başkanlığımızın üzerinde önemle durduğu ve resmi olarak faaliyet gösterdiği yaz Kur'an kurslarını bir fırsat, bir ganimet olarak iyi bir şekilde değerlendirmemiz gerekmektedir.
Sevgili Peygamberimiz (sav) ve Sahabe-i kiram da, Kur'an eğitimine çok önem vermişlerdir. Nazil olan ayetleri Peygamberimiz ve sahabeden bazıları hemen ezberliyorlardı. Yine Peygamber efendimiz (sav) nazil olan Kur'an ayet ve sureleri de vahiy kâtiplerine yazdırıyordu. Böylece Kur'anı Kerim orijinalliği bozulmadan, tevatüren bize kadar geldi ve kıyamete kadar da aslını muhafaza ederek gidecektir. Kur'an diğer İlahi kitaplar gibi tahrife uğramamıştır. Çünkü O, Allah'ın korumasındadır. Ayeti Kerimede Yüce Allah, bu durumu şöyle açıklıyor: "Doğrusu Kur'anı biz indirdik, Onun koruyucusu da Biziz" (Hicr 9)
    Kur'an yaşayan bir kitaptır. Onun için Kur'ana saygı, Kur'anı sevmek, O'nu süslü kılıflar içerisinde duvarlara asmaktan ibaret değildir. Kur'an öncelikle okunmak ve amel edilmek için gönderilmiştir. Kur'an bir hayat rehberidir. Sadece mezarlıklarda, ölülerin arkasından okunacak bir kitap değildir.
Çocuklarımız geleceğimiz ve göz aydınlığımızdır. Onları Kur'andan, dininden, diyanetinden habersiz bir şekilde yetiştirirsek gelecekten umutlu olamayız.
Kur'anın feyiz ve bereketinden imkânlar ölçüsünde faydalanmaya ve faydalandırmaya çalışalım. Ve Sevgili Peygamber (sav)'in şu hadisini de hiçbir zaman unutmayalım: "Sizin en hayırlınız, Kur'anı öğrenen ve Onu öğretendir" (R.Salihin c. II, s.339).
Çocuklarımızın kısacık dünya hayatlarında mutlu, huzurlu olmaları için çaba sarf ettiğimiz gibi, onların ebedi olan, ölümsüz olan ahiret hayatlarında da mutlu, huzurlu olmaları için de çaba sarf etmeliyiz. Ebedi hayatta mutlu olmanın yolu da güzel dinimiz İslam'ı ve onun evrensel kitabı Kur'anı öğrenip ve ona göre yaşamaktan geçer. Bunun için Kur'an kursları da bir fırsat olarak iyi bir şekilde değerlendirilmelidir.
Yediden yetmişe, kız erkek ayırımı olmadan herkesi Kur'an Kurslarımıza bekliyoruz.

 
Etiketler: HAYDİ, ÇOCUKLAR, MAHALLE, MEKTEBİNE
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Galatasaray
44
46
5
2
14
21
2
Fenerbahçe
44
44
2
8
12
22
3
Medipol Başakşehir
43
40
4
4
13
21
4
Beşiktaş
41
41
3
8
11
22
5
Kayserispor
35
30
5
8
9
22
6
Sivasspor
34
30
8
4
10
22
7
Trabzonspor
33
36
4
9
8
21
8
Göztepe
33
35
6
6
9
21
9
Yeni Malatyaspor
27
24
8
6
7
21
10
Kasımpaşa
26
32
9
5
7
21
11
Bursaspor
26
31
9
5
7
21
12
Antalyaspor
24
26
10
6
6
22
13
Akhisarspor
24
25
9
6
6
21
14
Gençlerbirliği
22
26
9
7
5
21
15
Alanyaspor
21
34
13
3
6
22
16
Atiker Konyaspor
21
23
11
6
5
22
17
Osmanlıspor FK
19
31
13
4
5
22
18
Kardemir Karabükspor
12
15
15
3
3
21
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı