Yazı Detayı
17 Şubat 2019 - Pazar 17:10
 
İKTİDAR SAVAŞLARI
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

Yaşam kendi içinde bizleri her gün yeni olaylar, durumlar, sorunlar ve devamında sonuçlarla karşı karşıya bırakır. Herkes günlük yaşamda yüklenmiş olduğu sorumluluğu hakkıyla yerine getirme çabası içinde elinden geleni yapmak için uğraş verir. Eşine, çocuklarına, ailesine, çevresine ve toplumuna faydalı olma gayreti bu anlamda takdire şayan bir durumu ifade eder. Bu durum aynı zamanda övgüyü hak eden bir durumdur da aslında.
Tabi günlük yaşam mücadelesi kişinin kendi özelinden çıktığı toplumsal olarak sorumluluk almaya dönüştüğü an işin rengi de değişmeye başlar. Bireysel mücadele artık "iktidar mücadelesine" dönüşür. Yani güç dengelerinin yarıştığı, herkesin aynı hedefe odaklanmış rakiplerini egale edip, başarı elde etmek istediği bir mücadele alanı oluşur.
Gücü elinde bulundurma, hükmetme, yönetme, belli bir grup veya toplumun geneli adına kararlar alarak liderlik etme anlamlarını kendinde barındıran "iktidar" olma hali insanın ihtiras, ego, kibir, kompleksleriyle buluştuğunda yıkıcı bir güce dönüşmeye ve rayından çıkmaya başlar.
Eşrefi mahlukat olarak yaratılan insan, yaratıcısının kendisine bahşettiği güzelliklerden uzaklaşarak "insan, insanın kurdudur" anlayışıyla hareket etmeye başlar.
Sorumluluk bilincini yitirir ve devamında hesap verebilirliği de dünyasından çıkarır. Başına buyruk hareket eder, bildiğini okur. Çevresinde kendisine hakikati söyleyecek dostlar değil de iktidar nimetlerinden faydalanmak için kümelenen şakşakçılar türemeye başlar. Bu kişilerin tek derdi vardır.
-"Padişahım çok yaşa" deyip bu iltifatlarından dolayı kişisel rantlarına kavuşmak ve devam ettirmektir.
Bu kişilerin garip guraba, yetim ve öksüz, yaşlı ve kimsesizlerin halini anlamak gibi bir dertleri de yoktur. Tek dertleri vardır kişisel çıkarlarını korumak ve yapabilirlerse yalakalık ve şarlatanlıklarla gelirlerini artırıp, mesut bahtiyar oldukları fildişi kulelerinde günlerini gün etmektir.
Ayıca bu kişilerin öyle toplumun geleceği, ülkenin varlığı, toplumsal birlik ve beraberlik, kardeşlik gibi dertleri de yoktur. Ülkenin BEKASI değil, kendi BEKALARI yani gelecekleri en temel sorundur onlar için.
Bu kişisel ikbal sorunu beraberinde İKTİDAR SAVAŞLARINI doğurur.
Bu kişilerin gerçek yüzlerini, gizli ajandalarını, kalplerinin derinliklerinde sakladıkları art niyetleri özellikle seçim dönemlerinde daha net görürüz. Çünkü bu dönemler İKTİDARDA kimlerin olacağına, kimlerin görevi devredeceği veya devam edeceği yönünde kararların alındığı zamanlardır.
Liyakat, dert ve sorumluluk sahibi kişiler için toplumsal sorumluluk içeren her görev ATEŞTEN GÖMLEK iken, bu kişiler için PASTADAN PAY KAPMA, GÜCÜNE GÜÇ KATMA, İKTİDAR olma imkanı elde edilebilecek zamanlardır.
Halk yaşadığı sorunlara kalıcı çözümler getirecek, kendisini dinleyen ve samimi bir şekilde tevazu ile hizmet edecek kişilerin görev almasını beklerken kapalı kapılar ardında millet adına karar verme yetkisini elinde bulunduranlar çoğu zaman olaya aynı bakmazlar.
Kapılar kapandığında adeta sırtındaki ceketi çıkarırcasına bu kişilerden birçoğu YÜZÜNDEKİ MASKEYİ de askıya asar. Gerçek kişiliği ortaya çıkan, bu KİRLİ ve ÇİRKİN YÜZE şahit olan parmakla sayılı birkaç yakın çevresi dışında kimsenin haberdar olmadığı bu İKTİDAR SAHİPLERİ o andan itibaren toplumun tüm ihtiyaçlarını ve kendilerine millet tarafından emanet edilen makamların güçlerini kendileri, şahsi ikballeri adına kullanabilmek için hamleler yapmaya başlarlar.
Benim adamım bu göreve, senin adamın şu göreve gelsin diye başlayan kirli pazarlıklar bazen siyasi makamlarda, bazen özel ofislerde bazen da Ankara'da bir otel lobisindeki toplantılarda masaya yatırılır. Genel olarak bu toplantılardan çıkan kararları ise güçlü liderlerinin gölgesine sığınarak ve onun adına konuşarak çevreleri ve toplumla paylaşırlar. Alınan kararlara bir itiraz, toplumsal bir tepki olduğunda ise bu tavrın davaya ihanet ve lidere itiraz, isyan olacağı, affedilmeyeceği tehditleriyle de pervasızca etrafta gezerler.
Belediye başkanının yaşadığı şehrin "Şehrül Emini" olduğu ilkesini unutur, toplumun önüne çıkarılıp aday gösterilen kişilerin kendisine itaat edecek, işi düştüğünde sorgulamadan yapabilecek kişilerden olmasına daha bir dikkat ederler.
Toplumun bu konuda ne düşündüğü, ne beklediği yine çoğu zaman dikkate alınmaz. Sadece dikkate alınıyormuş gibi gösterilir.
Bu yönüyle de toplumu aldatmaya çalışırlar. Aslında kandırdıkları ve aldattıkları kendileridir de farkında değillerdir.
Şimdi neden bunları yazdım, kim bunlar diye merak edebilirsiniz dostlar.
Yazdım, çünkü benim şehrim adına, milletim adına derdim var. Sorumluluğum var. Hayallerim var.
Bu şehrin mazlumu çok dostlar. Mağduru, kimsesizi, fakiri, işsizi çok.
Yıllarca ihmal edilmiş, kalıcı çözümlere kavuşmamış ciddi sorunları var. Farklı nedenlerle geri bırakılan, mağdur edilen koca bir Van var.
Hak etmediği muameleyi gören, sessiz çığlıkları göğe ulaşanlar ama nedense özellikle siyasi temsilcilerinin çoğu zaman yaşanan sorunlar karşısında 3 maymunu oynadığı,  "     NEME LAZIM" dediği bir günler yaşıyoruz dostlar.
31 Mart yerel seçimleri öncesi belediye başkan adayı, belediye meclis üye adaylarının tespit edildiği bu önemli günlerde yine siyasilerin halkın beklenti, ihtiyaçlarına sahip olduğu liyakat ve ehliyetle çözümler üretecek kişiler dururken hayal kırıklığı yaşatan isimlerle yola devam etme kararı aldıklarını öğreniyoruz.
Özellikle Ak Parti adına bu süreçte ilki iptal edilen ve ikincisi Ankara'da yapılan toplantı sonrasında açıklanan Belediye Başkan Adaylarının kimler olacağı sorusu geçen hafta Genel Başkan Yardımcısı CEVDET YILMAZ beyin ikinci kez Van'a gelmesiyle netleştirilmiş gibi duruyordu. Ama anlaşılan içerde, kapalı kapılar ardında hesaplar tutmadı. Geçen hafta İskele Öğretmenler evinde kapsamlı bir şekilde yapılan toplantıyla tespit edilen Belediye Meclis Üyeleri kimler olmalı sorusuna yeni cevaplar bulunacak. Ve Cevdet YILMAZ Bey bu süreçte ilimize üçüncü kez gelmiş olacak. Geçen hafta listeler tamam, herkes imzasını listenin altına atsın ve bu listelerle seçime giriyoruz diyenler ne oldu da bu kararlarından vazgeçti?
Bu neyin anlaşmazlığı?
Gerçekten millete en iyi kim hizmet edecek diye mi değişikliğe gidilecek yoksa geçen hafta hazırlanan liste birilerinin işine mi gelmedi?
Belediye Başkan Adayı olarak açıklanan ama sonrasında hiçbir gerekçe gösterilmeden değiştirilen iki aday gibi bu sefer de meclis üyesi adayı olarak belirlenen kişiler de mi "itibar suikastine" kurban gidecek?
Neden bu konuda kimse tatmin edici, gerçekçi bir açıklama yapmıyor?
İl başkanı veya milletvekili olsun buna kimin hakkı var?
Toplumu yönetmeye aday gösterilen kişilerin hangi kriterlerle seçildiği, elendiği neden kamuoyu ile paylaşılmıyor?
Acaba birileri olası bir 31 Mart hezimeti sonrası görevden alınırsa içerde kendisi adına 2023 yılındaki Milletvekilliği hayalini gerçeğe dönüştürecek, lobi faaliyeti yapacak bir "meclis üyesi ordusu" mu hazırlıyor?
Tüm bu sorular aklımı tırmalıyor.
Geçen hafta hazırlanan Belediye Meclis Üyesi aday listesinde seçimde seçilebilecek yerlerde kendilerine yer bulan kişilerin birçoğunun gençlik ve kadın kolları yöneticileri olduğunu öğrendim. Ak Parti adına kuruluşundan bugüne ciddi katkıları olan, emek vermiş, yöneticilik yapmış, temsil kabiliyeti çok daha güçlü ve birçok seçimi tecrübeleriyle geride bırakmış kişiler varken neden bu isimlerin listelerde olmadıklarını gördüğümde çok şaşırdım. Yine Ak Parti teşkilatlarında yakın zamanda aktif görev alanların birçoğunun listelerde kendilerine yer bulmuş olmalarına da anlam vermekte zorlandım.
Aynı şey elbette ki özellikle HDP olmak üzere tüm diğer siyasi partiler içinde geçerli. Hiçbir siyasi kendisini bu anlamda;
-Bu sözler bana söylenmedi diyerek uzakta tutmamalı.
Zaman su misali akıp gidiyor ve bunun burasından 31 Mart'a ne kaldı ki?
Her hesabın üstünde bir hesabı olanın olduğunu biliyoruz. Kimin niyeti neyse, akıbetinin de o olacağını, niyetine göre karşılık bulacağını biliyoruz.
Tüm siyasilere çağrımdır. Gelin elinizdeki İKTİDARIN GÜCÜNÜ halkın faydasına kullanın. Gelin elinizdeki gücü hesabını verebileceğiniz yarınlar için doğrudan, adaletten yana kullanın ve size güvenen bu aziz milleti hayal kırıklığına uğratmayın!

 
Etiketler: İKTİDAR, SAVAŞLARI,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı