Yazı Detayı
22 Mart 2019 - Cuma 18:04
 
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

       Seçim sürecine girerken siyaset, seçmen ve siyasetçi ile ilgili konuşulacak ve yazılacak çok şeyin olduğunu düşünerek bu yazıyı kaleme almak istedim. Siyaset güncel sözlükte: Devlet işlerini düzenleme ve yürütme sanatıyla ilgili özel görüş veya anlayış manasına gelmektedir. Siyasetin kısaca bir toplumu yönetme, idare etme sanatı olduğunu okuyanlar yukarıdaki tanıma da bakarak anlamı ştır.

 


             Siyasetin tanımı böyleyken, bizde daha başka türlü anlaşılmaktadır. Peki, nasıl anlaşılmaktadır? Başta yalan olmak üzere birçok kötü manada dillendirilmektedir halk tarafından. Aslında kötü olan siyaset değil siyaseti bu hale getirenler yani siyaset yapanlardır.  Bütün siyasileri aynı kefeye koymak doğru mu, tabii ki hayır; Elbette onurlu olanlar, işini hakkıyla yapanlar da çoğunlukta. O zaman sormak lazım bu kadar anlaşılır olan siyaset neden bu hale geldi?  Aslında işin özü sorunu kendimizde görmemek ve başkasına havale etmekten kaynaklanıyor.

 


         İyiliklerin ve hayrın Allah'tan, kötülüklerin bizim kendi ellerimizle yaptığımızdan dolayı başımıza geldiğini düşünmek istemiyoruz. Şeytan'a uymanın faturasını ağır ödüyoruz, ödetiyoruz, ödetiyorlar.  Siyasetin ve insanın şeytanlaşma hali nasıl başladı dersek belki yerinde bir ifadede bulunmuş oluruz.  O kadar çok kirlenen ve kirletilen bir duruma düşürüldük ki kimin ak kimin kara olduğunu ayırt etmek neredeyse mümkün görünmüyor. Öyle ki yanlış ile doğruyu, iyi ile kötüyü, helal ile haramı anlamakta çok ama çok zorlanıyoruz. Kendisine Müslüman diyen ve Kur'an okuyan insanlar da bilir ki şeytanın insana ne tür kötülükler öğrettiğini ve yanlış yolu süslü gösterdiğini.

 


         Şimdi beraber gelin elimizi vicdanımıza koyalım şeytan ile şeytanlaşan insanlar arasındaki benzerliği ön yargısız anlamaya çalışalım.  Şeytan ile insanı ortak noktalarda buluşturan sebepler nelerdir ve insanoğlu bunun zeminini nasıl hazırlamaktadır, birlikte anlamaya çalışalım. Haramın yenmesini, haksız kazanç elde edilmesini emreden ve öneren şeytan, ihaleye fesat karıştırarak harfiyen uygulayan insancık; İlimizde ve ülkemizde örnekleri çok. Kötülük, hayâsızlık yapmamızı isteyen ve bizi fakirlikle korkutan şeytan, rızık korkusuyla kıstırılmış, şantajlarla susturulmuş ve uyuşturulmuş insancık. Bizi kuruntulara düşüren, Allah'ın yarattıklarını değiştirmeyi emreden şeytan, birbirinden nefret ederek kuyusunu kazan ve bozgunculuk yapan insancık. Bizleri kandırmak için bizlere yaldızlı sözler fısıldayan şeytan, başta seçim zamanları olmak üzere her türlü yalan ve fırıldaklığın içinde yer alan insan ve bazı siyasetçiler. Bize vesvese verip, kışkırtıp, kafa bulandıran şeytan, gizli kasetler şantajlar, montajlar ve Müslüman görünümlü münafıklık yapan insancık.

 


        Yaptığımız iyiliklerimizle, amellerimizle bizi şımartan şeytan, yaptığı iyiliği başa kalkan ve yapmadıklarını anlatan insan ve (siyasetçiler). Bizi azdıran şeytan, yetersiz ve yönetemeyen idareciler yüzünden her türlü azgınlık ve sapkınlık yapan ve zemin hazırlayan insancık. İçki/uyuşturucu ve kumarla, aramıza düşmanlık ve kin sokmak isteyen şeytan, her türlü kaçakçılığı yapan, kentini uyuşturucu güzergâhı yapan, binlerce madde bağımlısı körpecik çocuğu bataklığa iten ölüme terk eden ve baronları bilindiği halde keyif çatarken taşıyıcıları yakalayan, yakalatan bunun için hiçbir düzenleme yapmayan ama çok konuşan bizi yöneten insancık.

 


          Allah'ı anmaktan, namazdan ve iyiliğe destekten bizi geri durdurmak isteyen şeytan, kendisine Müslüman diyen, dürüst diyen, ama ezilmişin yanında yer almayan, haksızlığı dile getirmeyen, yapılan her türlü zulme seyirci kalan, yaşadığı şehirde birçok dolabın dönmesini görmek istemeyen, aşırı siyasallaşan ve bu nedenle seçimde bile sağlıklı karar veremeyen, vahyin hayata ve sokağa müdahalesine razı olmayan, sonra kendi başına vuran yine insan.   İşte bu benzerlik ve özellikleri ile şeytanı aratmayan şeytan ile ortaklık yapan, insan şeytanların bu toplumu ne hale getirdiği ortada.
Gücü ve sermayeyi elinde bulunduranların kendilerinden başka kimselere dolaylı ve endirekt yollarla yaşam hakkı tanımadığı günümüz dünyasında, her türlü ötekileştirmenin, ırkçılığın, ayrıştırmanın yapıldığı, Allah'tan, haktan bahsedildiğinde nefret duygularının yeşerdiği, ama ihaleden, paradan, palavradan bahsedildiğinde desteklerin verildiği bir ortama nasıl sürüklendiğimizi sorgulamamız lazım.  Unutmayalım ki ilk ırkçılığı, ayrışmayı, bölücülüğü, kamplaşmayı, şeytan beni ateşten diğerlerini çamurdan, balçıktan yarattın diyerek yapmıştır.

 

 
           Kendisinin başka yaratılmışlardan üstün olduğunu böbürlenerek kibirlenerek yapmıştır. Şimdi insanoğlu şeytanın yaptığının daha azılısını yapıyor.  Demem odur ki böylesi şeytan çarpması pisliklere bulaşırsak başımıza geleceklere de hazır olalım.

 


           Bu yanlış tutum ve davranışlar ile insanlığa çok zararlar verdik kazdığımız bu kötü kuyulara yarın kendi çocuklarımız,  sevdiklerimiz, yakınlarımız düşecektir çoğunun düştüğü gibi biz sadece görmek istemiyoruz yaptıklarımızla bataklığa hizmet ettiğimizi öğrenmeliyiz artık. Yukarıda bahsettiğim kötülüklere bulaşırsak, şeytan o kişiyi kontrolü altına almış olur. O kişi o zaman: Allah'a karşı gelir, hayâsızlık eder, edepsizlik yapar, tam anlamıyla kötüleşmiş olur. Haksız kazanç peşinde koşar, bilmediği şeyleri konuşur, hiç bir şey bilmeden basın mensubu olur ve mesleğini şantaj amaçlı kullanır. Muhabirlikten muhbirliğe dönüşür, kendisine yer edinmek için başkasını merdiven olarak kullanmaya çalışır ve hedef gösterir. Fakirlikten, fakir düşmekten korkar, savurganlaşır, kuruntulu davranır, şımarıklık yapar, kışkırtılmış azgın bir hale gelir. Böylesi bir insan, aldanmıştır, azmıştır, çevresiyle arası bozulmuştur, dönektir, bilgilenmeye ve aydınlanmaya kapalıdır her şeyi bildiğini zanneder. Yapılacak seçimlerde umut ediyorum ki herkes görevi ehline verir.

 


           Şu ana kadar Van ilinde siyaset yapan gerek belediye başkanı gerekse milletvekillerinden kaçı Van'da yaşıyor? Ticaret yapıyor? Seçimden seçime Van'ı hatırlayan insanlara bu aralar çok rastlıyoruz.
 Zaten yükünü alan bir daha bu ile geri dönmedi aksine sırtını döndü. Halkın da kararını buna göre vermesi değil mi sizce?  
Bu halkı konuşmalarıyla aldatıp uygulamada ırkçılıktan başka bir icraat yapmayanlar yine aynı senaryoyu oynamaya devam ediyorlar.
İnşallah insanlığa ihanet etmeyen ırkçılık, şantajlık, hırsızlık, yolsuzluk yapmayan, liyakat sahibi işinin ehli olanlar insanlığı yönetir.

 
Etiketler: İNSAN, NEDEN, İNSANCIKLAŞTI!!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı