Yazı Detayı
19 Haziran 2018 - Salı 18:27
 
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

          İnsan nedir diye sorulsa ilk akla gelen cevaplardan biri de "kaderi seçmek olan varlık" olursa aslında en doğru cevaplardan biri verilmiş olur.
İnsan kimi zaman doğruyu, hakikati, iyiyi, güzel sözü, salih ameli seçtiği gibi kimi zaman da yanlışı, zulmü, yalanı, ihaneti seçebiliyor.
Ve konu siyaset olduğunda kendisini temsil edecek, iradesini, bugününü ve geleceğini "emanet" edeceği kişileri seçiyor. Kişilerle beraber aynı zamanda bir ideal, ülkü, dava çevresinde kenetlenerek örgütlenmiş siyasi partileri değerlendirip bir seçimde bulunur. Yani "seçmen" olur.
Bu kapsamda Türkiye'de seçmenlerin çoğu partilere sadakatle, ideolojik, dini, etnik, laik, biatle bağlı insanlardan oluşuyor. Tabi bu durumun hem artı hem de eksi yanları bulunuyor.
Bir davaya sadakat ile herhangi bir siyasi "partiye" sadakat aynı anlama gelmiyor. Bizim toplumumuzda bu konu çok karıştırılıyor.
Mesela dava; ezilenler, mağdurlar, hakkı yenilenler, Van halkı gibi aldatılanlar, mazlumlar, yoksunlar, haksızlığa uğrayan ama hakkını arayamayanlar ve yoksullar ile ilgilidir. Bunun için bir toplumun temel değerleri adalet, doğruluk, dürüstlük, merhamet, kardeşlik, sevgi, dayanışma, üzerine olmazsa insanlar yukarıda saydığım saplantılarının esiri olurlar. Çünkü böyle bir sistemde insanlar kurtuluşu adalette değil, ideolojiler de ararlar.

 


         Bırakın partileri, insanlığın ve yaşamın gereği de herkesi kuşatıcı değerler, ahlak ve en önemlisi de adalet olmalı.
Bunları esas mesele olarak görmeyen, bunları gözetmeyen ve savunmayan bir dinin, düşüncenin, fikrin içi boşaltılmıştır. Maalesef saydığımız doğrular adına bu halk çok ama çok aldatılmıştır. Özellikle erdemli, ahlaklı bir zeminde yapılması gereken siyaset ve bunu hayata geçirecek siyasetçiler adına saydığımız konular toplum, halk suiistimale uğramıştır.
Bu konuda yaşanan onca acı tecrübe sonrası seçmenin dikkat etmesi gereken bence çok önemli konular var. Daha doğru bir tabir ile seçmen, artık başını kaldırmalı ve uykudan uyanmalıdır. Hangi partinin, cemaatin veya şahısların bu dava lehine, bu değerler için inandırıcı söylemler ve işler yapıp yapmadığına bakmalı. Sadece çok konuşarak yalan atanların, sonra yalanlarına kendisini bile zorla inandırmaya çalışanların değil.

 


            Siyasi partiler ve cemaatler adalet, merhamet, doğruluk, dürüstlük, zulme ve yolsuzluğa karşı olmayı terk ettiği an, seçmende hemen onları terk etmelidir.
Siyasiler veya toplumu yönetme iddiasında bulunanlar sadakatsizlik gösterdiği an halk ve seçmende onlara sadakat göstermeme, güvenmemeli gerekli tepkisini oyu ve tercihleriyle zaman kaybetmeden çok net sergilemelidir.
Artık tercihlerimizin-irademizin sorumluluğunu yüklenmeli ve körü körüne sorgulamadan bir partiye veya cemaate sadakati körlük veya sürüleşmiş olarak görmeliyiz.
Kendisine öncü, lider olarak gördüğü birinin işaretiyle hiç düşünmeden bir partiye oy vermek, sürüden biri olmak demektir. Aklını ve iradesini kiraya vermeyen özgür insan kendi kararını kendisi verir ve bu konuda kimseyi taklit etmez, etmemelidir de.
Eğer bu dediklerim yapılırsa ortaya şu konular yani gerçekler çıkacaktır.

 


           Düşünüp şunu diyeceğiz. Demek ki işine gelmediği, istediği sonucu almadığı için sadakatsiz olarak tanımlanan seçmen, sanıldığının aksine kolayca kandırılabilen veya yönlendirilebilen bir birey veya kitle değil. Aksine esasında düşünen, sorgulayan, çantada keklik olmayan, yeri ve zamanı geldiğin de hesap soran, çektiği acılara dur diyen, aklı başında bir şahsiyettir.
Keşke bütün seçmenler böyle olsa da, partiler oyları çantada keklik göremese.
Van gibi hala kabile, ırkçılık, cemaatçilik hatta bazı kesimlerde aşırı faşistlik bağlarının etkili olduğu, mahalle baskılarının aşılamamışlığının etkisiyle hareket edildiği, yani seçmen davranışlarının dolaylı yöntemlerle hedef gösterilerek etki altına alındığı bir ilde yazar olmak da, seçmen olmak da zor.

 


            Yani dostlar, hayat hala Van'da kolay değil. Anlayacağınız hayatta sadakatsiz.
Evet, kafatasçılık o kadar açık ve ileri boyutlara gelmiş ki siz kimi yazsanız diğeri sizi bir kefeye bırakıyor. Dünyada en zor olan şeylerden biri de kafa ve bilgi kirliliği ile sadık olduğunu birilerine göstermek için yani yaranmak ve nemalanmak için silahşorluğa soyunmaktır. Kraldan çok kralcı kesilenler gerçekte elini vicdanlarına koysalar çok doğru düşünecekler ve yazacaklar. O güzel birikimlerini doğru yolda faydalı hale getirecekler. Ama gerekli vicdan muhasebesi yapamamak insanı ne aciz hallere koyuyor bir bilseler.

 


           Biraz kendilerine dışarıdan bakabilseler.  
Asıl sorunda bu zaten. Bakmak için de mutlaka birilerinden izin almaları gerekecek.
 İnsanın kendisi olamaması da, kendisine karşı sadakatsiz oluşu da ne zor durum aslında.
Kendi yanlışları ile tutunacağı hiçbir dalı olmayanlar bir yerlere yaranmak için mecbur kalmış olabilirler.
Ancak unutulmamalı ki mahalle duvarları yıkılınca ortada kalıp kendini kurtların kapacağını sanmak ne hazin bir zavallılıktır.
Sürünün içinde veya önünde değil, sürüden ayrı tek başına yürümek çok zorlu bir yol. Ama asalet ve sadakat buradan bakınca öyle anlamlı ki.
Asıl seçilip de verdiği sözleri yerine getirmeyen sadakatsizlere de diyecek birkaç sözüm var. Sizler bu halkın oylarını isterken ve oylarını almak için her yolu denerken tabiri caizse her kılığa girerken verdiğiniz sözleri unutmayın.
Bir garip vatandaş böyle diyordu:

 


      -Önce oyalıyorlar sonra yine oy alıyorlar bizleri! Diye dert yanıyordu.
Önerim, önce oy alıp sonra oyalayanlardan olmayın. Sonrada bu halka ne yapsak anlamıyorlar diye dert de yanmayın. Bu halk sadakatini, önce kendisine sonra da çevresine ve topluma karşı her zaman dürüst, şahsiyetli bir duruş ortaya koyan insanlara karşı gösteriyor. Geçmişte yapılanlara karşı halkın gösterdiği refleksler hep bunu göstermiştir.
Son sözüm ezilenler, mağdurlar, mazlumlar, yoksullar, haksızlığa uğrayanlar için kalbi atanlara. Yolu adalet, özgürlük, doğruluk, dürüstlük, merhamet, kardeşlik, dayanışma, bir ve bütünü gözetme gibi değerlerden geçen bir başına kalmışlara.
Diğer yandan davayı esas alıp, davaya sadakatti her şeyden önce gören tüm insanlara diyorum ki; size sadık olmayan, verdiği sözleri yerine getirmeyenlere karşı sizin duruşunuz, net olsun. Futbol takımı tutar gibi parti tutmayın. Bundan böyle sözünde duran, dürüst olanların yanında yer alın.

 


             Ve şu önemli soruları lütfen sizden oy bekleyen, iradenizi emanet almaya talip olanlara sorun.
Toplumun, milletin oyunu yani iradesini emanet almaya talip olanlara "siz bu konuda gerçekten ciddi misiniz?" diye sorun.
"Yüklenmek istediğiniz emanetin ağırlığının farkında mısınız?" deyin.
"Giymek istediğiniz ateşten gömleğin eğer görevi hakkıyla yapmazsanız sizi nasıl yakacağını bilir misiniz?" diye hatırlatın.
Zaman hızla akıp gidiyor, konuştuklarınız ve yaptıklarınız önce bu dünyada biz insanlar sonrasında ise mutlak adil olan Allah katında hesaba çekilecek. Bu çetin ve zor hesaba hazır mısınız? Deyin.

 


         Yaptıklarınız kadar yapmadıklarınızdan, söyledikleriniz kadar söylemediklerinizden de mesulsünüz deyin.
 Hayallerinizi süsleyen alkışlar, övgüler, ikramlar ve emanet makamların size kazandıracağı ün ve geçici itibarın ağırlığını taşıyabilecek misiniz? Göreve talip olduğunuz zamanki sizle, görevi icra ederken ve bırakırken ki siz aynı olacak mısınız?
Yola çıkarken size samimi bir şekilde destek olan, sizin için her türlü fedakârlıkta bulunanları yolda bulduklarınızla değiştirecek misiniz?

 


             Bu soruları lütfen ciddi ciddi düşünelim ve an geldiğinde ilgili kişilere soralım. Cevap vermelerini bekleyelim. Belki de daha önce düşünmedikleri bu konularda onları düşünmeye, sorgulamaya, ciddiyete davet edelim.
Tüm bunlar sonrasında size sormak istiyorum. Bizlere oynanan oyunlarda, tabiri caizse tiyatroda bize yutturulan oyunlarda rol almaya devam mı edeceğiz yoksa dur mu diyeceğiz?

 


              Bir kere dahi olsa şapkamızı önümüze koyalım. Yanlış mı, doğrumu ne yaptığımızı bilelim öyle karar verelim. Öyle bir karar verelim ki verdiğimiz karar insanların hayatında zulme, haksızlığa, kötülüğe, ölüme neden olmasın. Olası yanlışların ortağı olduğumuzu unutmayalım.
Yani ey dostlar kullanacağımız oya mı sadık olalım yoksa bize oynanan oyunlara mı sadık olalım.
Unutmayın! İnsanın kaderi seçmektir. Ve seçtiğinden de mesuldür. Hesaba çekilecektir.
Hesabını vereceğimiz tercihlerde bulunma temennisi ve duasıyla.

 
Etiketler: İnsan, neye, sadık, olmalı,, oya, mı,, oyuna, mı?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
ADALET YOKSA DEVLET OLMAZ!...
Bir dokun bin âh işit!...
Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan pahalı!...
VANSPOR’U KİMLER ENGELLİYOR…?
Bu ne vicdansızlık? Esnaflığa yakışmayan zulüm…!
BİZİM ONLARA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR…
Emanet ve İhanet
YETENEKLERİN ÜSTÜNDE OTURAN ACEMİ YÖNETİCİLER…
BÜYÜKŞEHİRİ YÖNETEN STAJYERLER!…
Akıllı Şehirler ve Deliler…
VAN BAŞKANINI BEKLİYOR
KORONA BİZİ DE YAKALADI DOSTLAR!...
İÇ KAVGALARDAN BAŞINI KALDIRAMAYANLARIN DRAMI..
HDP VE ÇELİŞKİLERİ?
AK PARTİ’DE ZORLU VİRAJ…
SİLAHLARIN GÖLGESİNDE DEMOKRASİ!...
KOBANİ BAHANESİNDEN SOKAK GÖSTERİLERİNE: TÜRKİYE KARIŞACAK MIYDI?
SONUCU BELLİ SEÇİMLERİN HEYECANSIZLIĞI!...
İSRAF TOPLUMSAL BİR HASTALIKTIR!..
NE DİYEYİM; SÜRÜ'SÜNE BEREKET!...
VAN’IN BİRİNCİ GÜNDEMİ KORONA MI?
VAN'DA DURUM ÇOK VAHİM!
VAN SPOR’A BAŞKAN ÇOK; İCRAAT YOK!....
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
35
0
4
2
11
17
2
Fenerbahçe
35
0
4
2
11
17
3
Galatasaray
33
0
4
3
10
17
4
Gaziantep FK
31
0
2
7
8
17
5
Alanyaspor
30
0
6
3
9
18
6
Hatayspor
28
0
5
4
8
17
7
Trabzonspor
26
0
5
5
7
17
8
Fatih Karagümrük
24
0
5
6
6
17
9
Antalyaspor
24
0
6
6
6
18
10
Kasımpaşa
22
0
7
4
6
17
11
Başakşehir FK
22
0
7
4
6
17
12
Sivasspor
22
0
5
7
5
17
13
Konyaspor
22
0
7
4
6
17
14
Yeni Malatyaspor
21
0
6
6
5
17
15
Çaykur Rizespor
21
0
6
6
5
17
16
Gençlerbirliği
19
0
8
4
5
17
17
Göztepe
19
0
6
7
4
17
18
Kayserispor
16
0
9
4
4
17
19
MKE Ankaragücü
15
0
10
3
4
17
20
Denizlispor
14
0
9
5
3
17
21
BB Erzurumspor
13
0
11
4
3
18
Arşiv
Haber Yazılımı
google-site-verification: googlecd1e552a0e00d665.html