Yazı Detayı
06 Ocak 2019 - Pazar 15:08
 
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

Bir dalga, gel git misali duygular, düşünceler, kaygılar, umutlar yaşıyoruz. 

Güncel siyaset yine hayatımızın tam merkezinde. Seçim sürecinde yaşananlar en az siyasiler kadar halkın da gündemini ve günlük yaşamını fazlaca meşgul ediyor. Meşgul ediyor ama acaba tüm taraflar bu süreçlerden geçerken kendi adlarına gereken hassasiyeti gösteriyorlar mı?

Kimler mi bu taraflar? 

Hemen açıklık getireyim.

Öncelikle siyasetin varlık sebebi olan, iradesiyle halkı, toplumu yönetecek kişileri oylayıp seçen/ tercih eden halk, yani bizler,

Sonrasında siyasetin öznesi, yapıcısı ve halkı yönetme iddiasını taşıyan siyasiler,

Nihayetinde ise ortak bir ideal/ülkü çerçevesinde siyaset yapma iddiası olan kişileri bir arada toplayan ve en temelde iktidar olma hedefi olan siyasi partiler.

 

 

   Elbette bu konularda siyasi okuma yapan, gündemde olan konuları anlama çabası gösteren her okuyucu yerel basının dışında özellikle ulusal basın aracılığıyla toplumu, siyasileri ve siyasi partileri izleme, onlardan haberdar olma ve elde ettiği bilgilerle de kararlar verme eğilimi göstererek güncel siyasi konularda gerekli bilince ulaşmaktadır.

Ama bugün konuyu biraz daha farklı bir bakışla irdelemek, dikkatlerinize sunmak istiyorum.

Hani üst satırlarda ifade ettim ya bugün bu köşe yazısının ilk muhatabı halk, sen, ben ve diğerleri.

Sokağa çıkıp şöyle bir gözlem yaptığımda, dostlarımı, tanıdığım ve tanımadığım insanları can kulağıyla dinlediğimde bazen derin bir kaygının, umutsuzluğun, kimi zaman öfkenin ve melankolik bir ruh halinin hâkim olduğunu görüyorum.

Birçok konuda olduğu gibi siyasetten, siyasilerden, bürokrasiden yana eleştirilerin hâkim olduğunu, yarınlara giderken;

-Ne olacak bu halin sonu? dercesine olumlu yönde toplumsal ve bireysel değişim ve dönüşümü beklediklerini görüyorum.

Eleştiren, sorgulayan, içerleyen, daha güzel bir Van bekleyen hatırı sayılır bir çoğunluğun kendi dünyasında veya oturduğu dost ve arkadaş meclislerinde şikâyetlerini ve umutlarını sıraladıklarını duyuyoruz.

Bu durum bir yere kadar anlaşılabilir ama eğer toplumsal ve bireysel değişimden bahsediyorsak bir şeyleri ıskaladığımıza da üzülerek şahit oluyorum.

 

 

      Tarih, toplum ve insan doğru bir referansla okunursa aslında işin formülünün, toplumsal ve bireysel değişim ve dönüşüm hakikatinin açık bir şekilde gözlerimizin önünde olduğunu görmüş olacağız. 

Bir şeylerin gerçekleşmesini veya artık sorunların bitmesini hedefliyorsak bu konuda pasif halden, sorumluluk almaktan, üşenmekten, başkası yapsın ben seyirci olayım demekten kurtulmadıkça/bu ruh halinden çıkmadıkça üzerinden binyıllar geçse bile bir arpa boyu yol alınamayacağını anlamış olmalıyız.

Bahse konu olan evrensel ve kadim hakikat, formül şu;

“Bir toplum/veya insan kendinde olanı değiştirmek istemedikçe (bu konuda üzerine düşeni yapmadıkça, harekete geçmedikçe) Allah o toplum/veya insanın değişmesine yardım etmez.”

Kuran-ı Kerimden Enfâl Süresi 53. ayette dile getirilen yukarıdaki hakikat her ne kadar unutulsa ve dikkate alınmasa da işin özünü oluşturmaktadır.

İşte tam da bu nedenle buradan tüm Vanlı kardeşlerime şunları söylemek istiyorum.

Bugün yaşanan sorunların hangi boyutta olursa olsun yegâne çözümü bizim irademize, çabamıza, gayretimize bağlı.

Hani derler ya;

“-Kader, gayrete âşıktır.” söylemek istediğim şey tam da bu.

 

 

    Hayatımızın sorumluluğunu üstlenmezsek yıllardır yaşanan sorunları bizler adına emin olun kimse çözmeyecek!

Acılara, ihmallere, keyfince davranışlara, emanete ihanet edilmesine, başımıza yönetici olarak atanan veya seçilenlerin/seçileceklerin “ehliyet-liyakat-güven” sonucu değil, birilerinin değirmenine su taşıma çabası içinde olmalarına, halka yabancılaşmasına, altından köşklerinde keyfince yaşamasına, torpil ve adam kayırmaya, mazlum-garip ve kimsesizlerin yok sayılmasına, haklarının göz göre göre gasp edilmesine seyirci olursak, pasif bir şekilde yaşananlara sessiz kalırsak asla başkasını, kaderi sorumlu tutamayız. 

Bu nedenle gelin son yıllarda yaşanan sorunların çözüme kavuşması için bir an önce kendimize gelelim!

Hayatımızın sorumluluğunu üstlenelim!

Gelecek 5 yılımıza yön verecek, olumlu veya olumsuz etki edecek belediye başkan adaylarının belirlenmesi konusunda bizi yöneten siyasileri ve siyasi partileri seçecekleri adaylar konusunda ciddi ciddi uyaralım!

“-Sakın ha yanlış yapmayın diyelim!

“-Birileri size yakın, sözünüzden çıkmayacak diye Belediye Başkan Adayı olarak tercih etme, bize dayatma gafletine düşmeyin.” diyelim!

 

 

       “-Biz çantada keklik yâda eli mahkûm değiliz” diyelim!

“-Kardeşliğimize, huzurumuza göz dikmeyin” diyelim!

Tüm bunları muhatabımızın yüzüne, hiçbir aracı koymadan, endişe ve kaygıya kapılmadan dile getirelim.

Emin olun ki bu tavır, bu ortak irade toplumun kaderine, yarınlarına yön veren siyasileri kendine getirecek ve beraberinde herkesin daha huzurlu, güvenli, birlik ve beraberliğin yaşandığı günlerin teminatı olacaktır.

Sergilenen bu tavır, Allah’ın gaybi yardımlarıyla bizleri desteklediği, hayırlı günlerin habercisi olacaktır.

Şimdi de sözümüz siyasilere, siyasetçi adaylarına.

Bu köşeden belki de en fazla söz söylediğimiz, eleştirilerimizi paylaştığımız kişiler siyasiler oldu. Ama yine maalesef hakikati ve eleştirileri en az dinleyen, gereğini yapan da yine siyasiler oldu. Olsun. Biz üzerimize düşeni yapmaya devam edelim, sorumluluk bilincimizle yazalım. Umulur ki dikkate alınır, herkes fayda görür.

Sevgili milletvekilleri, belediye başkanları, il başkanları ve de müstakbel siyasiler!

Sizler, toplumu oluşturan diğer bireyler gibi değilsiniz. Siz, bizden farklı olarak “ateşten gömlek giyer ve öyle hayatınıza devam edersiniz”.

Sizlerin kararları sadece sizi ve yakın çevrenizi değil, yaşadığınız şehirdeki sorumluluğunu üstlendiğiniz halkın tamamının hayatını etkiler.

 

 

      Sizler sadece yaptıklarınızdan değil, yapmadıklarınızdan da sorumlusunuz. Unutmayın! Hiç biriniz vazgeçilmez de değilsiniz!

Şöyle bir kabristanları ziyaret etmeye sizleri davet ediyorum. İbret nazarıyla bakın da sizden önce nice güçlü-kuvvetli, bilgili, zengin ve dost sahibi olanların bugün toprak olduklarını hayretler içinde göreceksiniz!

Egonuzu ayaklarınız altına alın, tevazu sahibi olun. Sizi yanlışa, zulme sevk edecek yalaka ve şakşakçılardan da sakın ha uzak durun!

Bunlar en yakınınızdakiler olsa dahi gözünüzün nuruna toz kondurun bir zahmet…

İstişareye, ortak akla önem verin. Her şeyi ben bilirim edasından, kibrinden uzak durun.

Bugün belki birileri veya toplumda garipler- kimsesiz ve güçsüzler yaptığınız veya yapacağınız haksızların hesabını size sormaktan aciz olabilir. Ama yine unutmayın ki mutlak güç ve kudret sahibi olan, adil olan, kimsenin hakkını kimsede bırakmayan şanı yüce ALLAH ahirette sizleri kimsenin kimseye fayda vermeyeceği o günde hesaba çekecek. Yaptıklarınız yanınıza kâr kalmayacak. Bu da nereden çıktı diyeceğiniz birçok şey tüm insanlık ailesinin huzurunda tek tek hesaba çekilecek.

İşte bu nedenle neye aday olduğunuz, ne yaptığınızı ciddi ciddi tekrar gözden geçirin derim. 

Ve son olarak da siyasi partilere bir şeyler söyleyip yazımıza son verelim.

Yerelde sözüm 31 Mart seçimlerinde sahada halkın neredeyse tamamına yakının destek verdiği iki parti ye gelsin. Bunlar elbette ki iktidar partisi AK PARTİ ve HDP.

Öncelikle AK PARTİ temsilcileri olan il başkanı, milletvekili ve teşkilat yöneticileri sözüm size.

Sizler, “millete hizmet etme”, “halka hizmeti hakka hizmet sayan” bir davaya hizmet ettiğiniz ifade ediyorsunuz. Sizleri geniş halk kitleleri karşısında anlamlı kılan, değerli kılan bu iddianız. Her iddia gibi bu iddia da ispat istiyor.

Tüm şahsi hesaplarınız bir tarafa bırakıp “kim aziz millete tevazu ve samimiyetle hizmet etme sevdası taşıyorsa, liyakat ve ehliyet sahibiyse” 31 Mart seçimleri adına emaneti ona teslim edin derim.

 

 

         Küçük olsun, benim olsun demekten uzak durup kazanan VAN olsun demelisiniz.

Dikkatinizi iç çekişmelerden biran önce kurtarıp, tüm teşkilatlarınızla, adaylarınızla kenetlenip 31 Mart’ta nasıl kazanacağınızın planlarını yapın derim.

Bunu yaparsanız bu tarihi süreçte üzerinize düşen görevi layıkıyla yapmanın vereceği haklı gururu bir ömür yaşama bahtiyarlığına erişmiş olacaksınız. Bundan emin olun. 

Ve tabi ki son yıllarda bölgede ve ilimizde halkımızdan aldığı destekle hem TBMM de hem de yerel yönetimlerde önemli bir güce ulaşan HDP ye de bazı hatırlatmalarda bulunalım.

İlimizde, bölgemizde ve ülkemizde Kürt kardeşlerimizin, seçmenlerin oylarına talip olup tarihi süreçte kendinizin de beklemediği yüksek destekle siyasette söz ve yetki sahibi oldunuz. Düne dair ortaya koyduğunuz eleştirileriniz vardı. Düne dair yaşanmış hak ihlallerinden, özgürlükten, dilini  ve kültürünü yaşama çabasından dem vurup durdunuz. Kitleleri geçmişin acıları, korkuları, sorunları ile bugün yine karşı karşıya getirmek için elinizden gelen ne varsa yaptınız.

2009 ve 2014 yerel seçimlerinde devamında da özellikle de 7 Haziran 2015 ve 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde büyük oranda temsilcinizi belediye başkanı ve milletvekili seçtirdiniz. Bu şehrin ve bu şehirdeki Kürt kardeşlerimizin haklarını savunuyoruz derken bu şehrin öz evlatlarına güvenmeyip, sanki bu şehrin kendi haklarını savunacak tek bir evladı yokmuşçasına Kürtçe bile bilmeyen, bu şehre yabancı, seçildikten sonra şehrin en ufak sorunuyla ilgilenmekten uzak duran kişileri listelere yerleştirmekten de hiç çekinmediniz.  

 

 

       Özellikle çözüm süreci, milli birlik ve kardeşlik projesi gibi tarihi süreçlerde geçmişte yaşanan birçok toplumsal sorunun çözümüne katkı sunmak varken “silahın ve şiddetin gölgesinde” siyaset yapmayı tercih ederek haklarını savunacağınız iddiasıyla oylarını aldığınız Kürt kardeşlerimize en büyük ihaneti yaptınız ve zararı siz verdiniz. 

24 Haziran seçimlerinde milletvekili 1. Sıra adayınızı temsil ettiğinizi iddia ettiğiniz dindar, muhafazakâr Kürt kardeşlerimizin asla kabul edemeyeceği ahlaki zafiyetleri olan bir kişiyi aday göstermekten bile çekinmediniz.

“-Bizim için adayın kim olduğu önemli değil, bizim davamız önemli” diyerek kitlelerin algısını yönetmeye, sorgulamaya, eleştirmeye ne kadar tahammülsüz olduğunuzu ortaya koydunuz.

Düne ait kabuk tutan ve bugün devletin tüm imkânlarıyla yine düne ait sorunlara kalıcı çözümler ürettiğini hiçe sayıp ayrım gözetilmeden tüm sokaklara, mahallelere gelen hizmetleri karalamak, itibarsızlaştırmak için gayret ortaya koydunuz.

 

 

     Artık bu böyle gitmemeli!

Yaşananlardan dersler çıkarmalı, hep birlikte önyargıları, kavgayı, şiddeti bir kenara bırakıp ortak kaderimizi dün olduğu gibi bugünde birlikte belirlemeliyiz.

Artık anaların ağlamadığı, gençlerin ölmediği, kardeşlerin düşman olmadığı, kin-nefret ve öfkenin aradan kalkıp sevgi ve anlayışla birlik ve beraberliğin huzur, güvenle yaşandığı yarınlara yine hep beraber gitmeliyiz.

Dünya hızla değişiyor, sorunlar değişiyor, beklentiler değişiyor bugün her zamankinden daha fazla birliğe ihtiyacımız var.

İşte burada sizlere, HDP’li siyasilere çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Sizlere oylarıyla destek sunan Kürt kardeşlerimize ve toplumun tüm paydaşlarına seçimi kazanırsanız artık “hizmet adına” ne yapacağınızı söyleyin!

Sorunları dile getirip sürekli eleştiri sunmayı bir tarafa bırakıp, çözüme yönelik neler yapacağınızı anlatın.

Van’da yetişmiş nice nitelikli kardeşimiz dururken Van’ın sokağını, mahallesini, ailelerini, sorunlarını bilmeyen kişileri getirip aday göstermeyin. 

 

 

       SİZE GÜVENEN, SİZDEN ÇÖZÜM ADINA BİRŞEYLER BEKLEYEN HALKA SİZDE GÜVENİN ARTIK!

Sıkılı yumrukla tokalaşamazsınız.

Unutmayın! 

İşaret parmağınızla karşınızdaki kişiyi suçlar veya kabahatli göstermek istediğinizde geri kalan 3 parmağınız SİZİ gösterir.

 
Etiketler: KADER,, GAYRETE, ÂŞIKTIR!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
Alıntı Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Medipol Başakşehir
38
0
2
5
11
18
2
Galatasaray
32
0
4
5
9
18
3
Yeni Malatyaspor
32
0
4
5
9
18
4
Kasımpaşa
29
0
6
2
9
17
5
Trabzonspor
29
0
5
5
8
18
6
Beşiktaş
29
0
5
5
8
18
7
Atiker Konyaspor
28
0
4
7
7
18
8
Antalyaspor
28
0
6
4
8
18
9
Sivasspor
24
0
6
6
6
18
10
Göztepe
22
0
10
1
7
18
11
Bursaspor
21
0
4
9
4
17
12
Alanyaspor
21
0
9
3
6
18
13
Kayserispor
20
0
8
5
5
18
14
MKE Ankaragücü
20
0
10
2
6
18
15
Akhisarspor
17
0
9
5
4
18
16
BB Erzurumspor
16
0
8
7
3
18
17
Fenerbahçe
16
0
7
7
3
17
18
Çaykur Rizespor
12
0
7
9
1
17
Nöbetçi Eczane


Nöbetçi eczanlerle ilgili detaylı bilgi için lütfen tıklayın.

Arşiv
Modül 1

Bu modül kullanıcı tarafından yönetilir, ister kod girilir ister iframe ile içerik çekilir. Toplamda kullanıcı 5 modül ekleme hakkına sahiptir, bu modül dahil tüm sağdaki modüller manuel olarak sıralanabilir.

Haber Yazılımı
istanbul escort porno izle sex hikaye porno indir türk porno escort escort istanbul istanbul escort