Yazı Detayı
10 Şubat 2019 - Pazar 16:38
 
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

      ANNE BABALARINIZIN ZİHNİYETİNİ TERK EDİN!
 Medeniyetin ilerlemesiyle geleneksel hayat arasında veya dini tercihler kapsamında her zaman bir etkileşim söz konusu olmuştur. Bununla ilgili yüzlerce eserden bahsedilebilir. Türkiye özelinde baktığımızda ise bu konunun daha da aktif olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü son yüz elli yıldır, çağdaşlaşma denilen bir sarmalın içinde devinip duruyoruz.
       Bu durumu tahlil ederken de aklımda hep Türkiye haritası canlanıyordu. Örneğin Doğu ve Güneydoğu'daki dini yaşamın veya geleneksel değerlerin diğer bölgelere göre daha da muhafazakar olduğu ortadaydı. Buna İç Anadolu'yu veya Karadeniz'i de ekleyebilirsiniz. Ancak medeniyet denilen karın ağrısı bu bölgelere uğradıkça korumacılık anlayışı da bir erozyona uğruyordu ister istemez. Bunda bireyciliğin öne çıkması, mahalle hayatından apartman yaşantısına geçiş, vs. birçok sebep sayılabilirdi. Örneğin sadece Van özelinde baktığımızda bireyci yaşam tercihinin ne kadar arttığı görülecektir.
       Van'da 1+1 evlerin sayısı son on yılda inanılmaz derecede arttı. Bu yaşam tarzında özellikle de tercihin başında gençler geliyor. Yeni nesil yalnız yaşamayı tercih ediyor. Buna başka açıdan da bakabiliriz. Gençler, ikinci bir kişiyle bir evi paylaşmayı istemiyor veya gençler ikinci bir kişiye tahammül edemiyor da diyebiliriz.
         Bu tespitler uzayabilir. Bunların ortaya çıkışında yeni yaşam tarzlarının bir sonucu olduğunu düşünmek mümkün. Ancak modern hayatın dayatmaları dışında insanları etkileyen ve dönüştüren, geleneksel hayattan uzaklaştıran çok daha farklı sebeplerden de bahsetmek mümkündür.
        Bu sebeplerden kanımca en önemlisi son 30 yıldır ülkemizi büyük bir açmaza sürükleyen PKK' dır. PKK' nın maddi zararları yanında özellikle de manevi tahribatı inanılmaz derecede kötüdür. Gelecek açısından düşünüldüğünde âdeta bir kaos yaratıldığını söyleyebilirim. Bunun da en büyük zararını maalesef Doğu ve Güneydoğu gençliğinde görmek mümkündür.
      

       Nasıl derseniz?
       PKK'nın referansı; her ne kadar kendi kendilerine gelin güvey olup imam / hoca cemaatiyle bir yakınlık kurmaya çalışsalar da din olmadığı âşikardır. Hele İslamiyet dini olmadığı kesindir. Hatta toplumu İslam'dan uzaklaştırmak, yeni bir din tesis etmek olduğu daha da açıktır. Bugün geldiğimiz nokta bu durumun vahim bir göstergesidir.
PKK kendi peşinden sürükledikleri insanları öncelikle din hususunda dumura uğratıyor. Kürk halkının bugüne kadar zulüm görmesinde İslam'ın büyük bir sebebi olduğunu empoze etmeye çalışıyor. Özellikle de gençleri bu hususta kandırma hususunda başarı da sağlıyorlar. Tarih boyunca din ve ırkçılık söylemlerinin çatıştığını düşünürseniz burada "ırkçılık" noktasında başarılı olduklarını ve bazı gençleri tahrik ederek dinden uzaklaştırdıklarını da söyleyebiliriz.
Daha da vahimi Van'da ve bölgede var olan gençlik potansiyelinin Türkiye ortalamasının çok üzerinde olmasıdır. Yani bu gençlere yapılacak olumlu veya olumsuz yatırım ileride maneviyatın çökmesine veya dalgalanmasına vesile olabilir. Van'da daha çok gençlerin kendisini kaptırdığı deizm akımının yaygınlaşması ileride nasıl bir tablonun ortaya çıkacağının da bir göstergesidir.
         Evet, durum gerçekten ciddidir. Bunun istatistiklerini ilgili makamlardan beklemek gerekir. Hatta TÜİK Van'ın bu hususunda ciddi bir araştırma yapması ve geleceğimiz adına kamuoyunu aydınlatması gerekir.
         Peki, diğer sıkıntı nedir derseniz? Biraz da geleneksel yaşamı sorgulamak gerekir. Çünkü geleneksel yaşam nereye giderseniz gidin biraz da din ile alakalıdır. Dinin hayatı tanzim etmesi aynı zamanda toplumun da kendine bir çekidüzen vermesine imkân sağlar. Ve toplum, dinin de sosyal hayata katkısı anlamında yeni yaşam biçimleri şekillendirir. Hatta bu yaşam biçimi zamanla geleneğe de dönüşebilir. Bazen gelenekle din örtüştüğü gibi gelenekle dini hayat çelişebilir de. Bazen yaşam tarzımızın geleneksel boyutu dinin öğretileriyle karışabilir de. Biri çıkar çarşaf Türklere özgü değil der bir diğeri bunu dinsel ögelerle açıklama yoluna gider. Ancak bilinen gerçek toplumun dinden uyarladığı veya dinden ayrı oluştuğu geleneksel yaşam biçimleri her halükarda dinsel hayatla uyum sağlar.
         Ancak aslolan asıl gerçek şudur ki toplumda zamanla oluşan yaşam biçimleri her zaman kıymetli ve önemlidir. Bugün birinin çıkıp geçmişi unutun, geçmişle yaşamayın, geleneği terk edin demesi bu anlamda toplumun manevi atmosferine ve geleceğine dinamit koymaktan öteye geçmez. İşte sorun da asıl burada başlıyor!
Bunu diyen var mıdır acaba?
         PKK, hiç kuşkusuz hem dini hayata hem de geleneksel yaşam biçimine karşı bir terör örgütüdür. Bunu inkâr etmek kimseye fayda sağlamaz. Ancak asıl önemli olan kimi siyasilerin de bu hususta ileri geri konuşmalarının yarattığı kaostur. Sıradan bir vatandaşın bu hususta herhangi bir söz beyan etmesi kendi çapında etkili veya etkisidir. Ancak bir siyasinin söylemi toplumun geniş bir kesimini derinden sarsabilir veya yönlendirebilir. Hele bu söyleme sahip kişi Van'da geniş bir tabana sahip olan HDP'den yetkili bir isimse!!
         Konunun muhatabı Van Büyükşehir Belediyesi Eş Başkan Adayı Mustafa Avcı! Avcı, geçtiğimiz gün Erciş'te bir mitingde yaptığı konuşmada tam da bu hususta öyle şeyler söyledi ki Kürtler üzerine oynanan oyunların açık bir ifadesi gibi zihinlere kazıldı. Ve onun sözleri yenilir yutulur cinsten değildi.

     Diyor ki Avcı!
     Anne babalarımızın zihniyetini terk edelim!
Peki, nedir zihniyet? Zihniyet, bir toplumdaki ya da topluluktaki bireylerde, görüş ve inanış etmenlerinin etkisiyle oluşan düşünme yolu, düşünüş biçimi. Aynı zamanda günümüzde bir yaşam tarzı. Yani eş başkan diyor ki; anne ve babalarımızın geleneksel değerlerini, yaşam biçimlerini, muhafazakâr yaşamlarını, komşuluk ilişkilerini, namaz kılışlarını, camiye gitmelerini, insanlara yardım etmelerini, dua etmelerini, taziyeleri, vs. uzatılabilir, terk edin! Gelin bizlerle el ele vererek çağdaş yaşayın!!
      Niyet okuma deyip kabul etmeyebilirsiniz söylediklerimi! Ancak yukarıdan beri yazdıklarımı üst üste koyduğumuzda Avcı'nın, gençlerin zihniyetini avlamak için hangi niyette olduğunu ortaya çıkarmak hiç de zor değil! Çünkü HDP geleneksel yaşam tarzına karşı olan bir parti. İslam dininden müteşekkil olgunlaşan bütün yaşam tarzlarına karşı.
Bu durum bence oldukça önemli.
Kürtler bu gerçeği mutlaka görmeli!
      PKK'nın Kürt halkının geleceğini düşünmediği gibi HDP'nin de geleneksel yaşam tarzımıza karşı olduğu açıkça ortadadır. PKK, Kürtleri aydınlatma veya özgürleştirme değil Kürtleri asırlık dininden koparma telaşı içindedir. HDP Kürtleri aydınlatma değil anne ve babalarının zihniyetinden (geleneğinden) koparma peşindedir. Neticede ortada dini ve geleneği ellerinden alınmış, hazır lokmalık bir toplum kalacaktır.
Peki, kimin için?
      Yazmaya gerek var mı?

 
Etiketler: PKK-HDP, /, DİN-GELENEK, İLİŞKİSİ!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KOBANİ BAHANESİNDEN SOKAK GÖSTERİLERİNE: TÜRKİYE KARIŞACAK MIYDI?
SONUCU BELLİ SEÇİMLERİN HEYECANSIZLIĞI!...
İSRAF TOPLUMSAL BİR HASTALIKTIR!..
NE DİYEYİM; SÜRÜ'SÜNE BEREKET!...
VAN’IN BİRİNCİ GÜNDEMİ KORONA MI?
VAN'DA DURUM ÇOK VAHİM!
VAN SPOR’A BAŞKAN ÇOK; İCRAAT YOK!....
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Fatih Karagümrük
7
0
0
1
2
3
2
Galatasaray
6
0
0
0
2
2
3
Alanyaspor
6
0
0
0
2
2
4
Fenerbahçe
4
0
0
1
1
2
5
Hatayspor
4
0
0
1
1
2
6
Antalyaspor
4
0
0
1
1
2
7
Beşiktaş
4
0
0
1
1
2
8
Göztepe
4
0
0
1
1
2
9
Kayserispor
3
0
1
0
1
2
10
Sivasspor
3
0
1
0
1
2
11
BB Erzurumspor
3
0
1
0
1
2
12
Kasımpaşa
3
0
1
0
1
2
13
Denizlispor
1
0
1
1
0
2
14
Yeni Malatyaspor
1
0
1
1
0
2
15
Gençlerbirliği
1
0
1
1
0
2
16
Trabzonspor
1
0
1
1
0
2
17
Gaziantep FK
1
0
1
1
0
2
18
Konyaspor
1
0
0
1
0
1
19
MKE Ankaragücü
0
0
1
0
0
1
20
Çaykur Rizespor
0
0
2
0
0
2
21
Başakşehir FK
0
0
3
0
0
3
Arşiv
Haber Yazılımı