Yazı Detayı
29 Nisan 2018 - Pazar 15:54
 
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

     (MİLLETİN VEKİLİ OLMAK MI, SİYASETTEN NEMALANMAK MI?)
 Partilerin seçim çalışmaları tüm heyecanı ile devam ediyor. Diğer taraftan partilerin aday adayları da bu aralar kendilerini kanıtlamak için var gücüyle çalışıyorlar. Dikkatimi çeken önemli bir gelişme bu seçimlerde aday adaylarının sayısının yine çok yoğun olması. Bana göre aday adayı sayısının beklenilenden yoğunlukta olmasının birçok sebebi var.
Değerli dostlar, bir toplumu yönetmeye kalkışmak ve insanın bu cesareti kendisinde bulması çok ama çok önemli bir yaklaşımdır.      Aynı zaman da çok önemli bir sorumluluk ve mesuliyettir. Milletvekili olmak, bir toplumu idare etmek, yönetmek, hakkını teslim etmek, ayrıcalık yapmamak, yıllardır hakkı yenilen fakirin, yetimin, öksüzün, kimsesizin hakkını yemeden teslim etmek, kimsesizlerin kimsesi olmaktır. Belediye başkanı olmak bir toplumun namusunu,  ırzını,  malını, canını bütün haklarını kendi namusu gibi görmektir ve korumaktır. Şehr-i emin olmaktır. Sözün gücünü gücün sözünden üstün tutanlar ancak bu bahsettiğim niteliklere sahip olabilir, yöneticilik ve idarecilik yapabilirler.
     Şimdi aday adaylarına sormak lazım! Siz aday adayı olurken nelere talipsiniz? Hangi düşünce proje ve birikiminizle aday adayı oldunuz? Öyle uçuk olmayacak projeler den bahsediyorsunuz ki, kendiniz bile inanmıyorsunuz.
Yani kof projeciler yine ortaya çıktı dedirtmeyin Allah aşkına! İnsanları kendinize güldürtmeyin, gelin gerçekçi olun lütfen.
İlginç olan şeylerden biri de aday adayların birçoğu kendisini oylarıyla destekleyen, çok ciddi bir destekçi kitlesinin kendisiyle beraber olduğunun ısrarla altını çizip, yüksek sesle vurguluyor. Eğer kendisine adaylık verilirse aday olduğu partinin kesin kazanacağını anlatıyor her ortamda.
Şimdi adayların bulundukları bölgelere bakın, hangi parti ne kadar oy almış gerçeği görürsünüz. Palavraların nasıl havada uçuştuğunu da anlamış olursunuz. Mahallesinde, köyün de ve çevresinde bulunduğu partiye beş oy bile çıkmamış insanlar mangalda kül bırakmıyor. Bu durum ölçümüdür, değil bence. Ama dürüst olmak lazım. Asıl amaç aba altından sopa göstermek. Bana vermezseniz size oy yok demeye getirmek istiyorlar. Artık eskisi gibi değil. Herkes kendi kararını veriyor ve hangi partiye oy vereceği konusunda net olan insan sayısı bir hayli fazla.
     Bu önemli süreçte bazı partilerde il düzeyinde temayül yoklamaları, kamuoyu araştırmaları ve sonrasında STK, bazı gazetecilerle görüşülerek değerlendirmeler yapılacak. Sonrasında yoğun bir tempoda devam eden genel merkez değerlendirme süreçleri başlayacak. Muhtemelen aday adaylarının çoğunluğu bulunudğu toplumlarda çeşitli lobiler oluşturarak bu sorgulamalardan, değerlendirmelerden birinci çıktığını anlatacak. Bazı basın yayın organlarına da çeşitli yöntemlerle bu tür haberler yaptırmaya çalışacaklar görüldüğü üzere. Tabi bu yoklamalarda genel merkezlerin amacı çok farklı. Ama aday adaylarının çoğununun bu yaptıkları ve konuştukları ile hala parti merkezlerinin neden bu tür girişimlerde bulunduklarını anlamadıklarını anlıyoruz.
     Van özelinden değerlendirmiş olursak bütün partilere baktığımızda milletvekilliği aday adaylığı için yine çok yoğun müracaat var.
Sebebi güneşli havadan mı bilmiyorum ama çok konuşulacak tartışılacak bir durum. Bu kadar çok müracaatı görünce insan şaşırıyor ve sormadan da edemiyor doğrusu.
     Bizi yönetecek bu kadar çok insan varken hem kent hem de kentin yaşayanları olarak biz neden bu kadar sıkıntılar, zorluklar yaşıyoruz..
İnanın kıymetli dostlar, aday adaylarının çoğu kendilerine adaylık verilmeyeceğini biliyor. Yani siyasetten nemalanmak için, siyasetten geçinmek için müracaat eden insan sayısı çok fazla. Kimisi müteahhit ihale almak için, kimisi de memur, şef, müdür çeşitli atamalar için. Anlayacağınız yerelde ve genel de iktidarın nimetlerinden faydalanma kurnazlığı.
     Ayıptır, yazıktır, günahtır, büyük vebalin altına girdiğinizi hatırlatmak isterim.
Biliyorum birçoğu bu yazdıklarımı üstüne almayacak. Ama vicdanlı olanlarda çıkacak sanıyorum. İşte bu yazdığım sorunları kim denetliyor kim evirip çeviriyor diyeceksiniz, bunu kestirmek zor. Çünkü bu kentin çivisi çıkmış, denetleyen, hesap soran, sorgulayan, sonra geri dönen yok. Bütün pisliklerde geri dönüşümü olmayan bir ilde yaşıyoruz. Yani anlayacağınız şimdilik herkesin yaptığı kendisine kâr kalıyor.  
     Birkaç gün içinde yine temayül yoklaması yapılacak ve aynı senaryoları izleyeceğiz.
Aday olmayanlar yâda olamayanlar arkada kendi adamlarına yani yakını olan üyelerine kendileri için oy kullandıracaklar. Genel merkezin, bunları yutacağını mı zannediyorlar. Bugün sözde partili, dava ve yol arkadaşım dediği insanlara sırf kendi menfaati ve geleceği için nanik yapan bu insanlar yarın iktidara gelse neler yapacaklar varın siz düşünün.
Bu ne kadar çirkin bir durum. Elbette ki herkesin aday olma hakkı vardır. Adaylığın hiçbir kriteri kalmamış ne de olsa.
Liyakatsiz insanların hak etmedikleri yerlerde olduğu bir ülkede herkes her şey yapabileceğini düşünüyor. Bunun çok net örneğini Van'da görmek mümkün.
     Aday adaylarının içinde çok kıymetli insanlar da var, saygın beyler, hanımefendilerde bulunmaktadır. Umarım herkes hak ettiğini alır. Ama maalesef zor.
     Birçok önemli ismin partilerde aday olmamaları düşündürücü olsa gerek.
İlla de birilerinin dayısının olması mı gerek aday olması, vekil seçilmesi için. Gelişmiş toplumlarda insanlar önemli şahsiyetlere gider, zorla ikna eder. Gel bizi yönet derler.
Artık bırakalım adamcılık yapmayı. Yıllardır böyle ayak oyunları ile hem kendimizi hem de kentimizi batırdık. Bu gidişle daha çok batıracağa benziyoruz. Çünkü, huylu huyundan vazgeçmiyor maalesef.
Bakın Van'da daha önce milletvekilliği ve belediye başkanlığı yapmış kimi bulabilirsiniz Kayhan TÜRKMENOĞLU dışında? Onun için ayrı bir ifadede bulunmak gerek Van halkının Kayhan beyi takdir etmesi lazım.
Bakalım başkanlıkta başarılı olabilecek mi herkes kadar bende merak ediyorum. Çünkü bazı konularda endişelerim var.
Kimisi iş yerleri, malı, serveti burada ondan dolayı kalıyor diyebilir. Bence öyle değil. Bu serveti ile batı illerinde kat kat fazla ticari gelir elde edebilir. Kanaatimce Van ilini sevdiği için bu kentte duruyor. Türkmenoğlu Van tarihinde kendi ilinde kalan tek eski vekil.      Hem ilinde istihdam sağlıyor, hem de önemli yatırımları bulunuyor. Bu nedenle Kayhan beyin bu kentte yeri çok ayrı olmalıdır.
Ve yine sosyolog olan AK parti il başkan yardımcısı Abdulkerim Öztürkcü gibi Van sevdalısı genç, dinamik, bu ilden umudunu kesmeyenlerin kanaatimce önemli yerlerde olmasını, bu kentin dinamikleri istemeli ve zorlamalı. Biz kıymetli, bilgin insanları fazla bulamıyoruz.  Bulunca da harcamak için çok gereksiz ucuz çabalarda bulunuyoruz.
     Yukarıda ismini saydığım insanları severiz yâda sevmeyiz bazı isimlerde ekleyebiliriz, her birinin bulundukları konum itibari ile çok önemli artıları bulunmaktadır. Şimdi, bu isimleri sayarken art niyetli kafasında tilkileri oynatanları da görüyor gibiyim.
Şunu da hatırlatmakta fayda var. Mevcut aday adaylarının, özellikle yer verilmeyince nasıl bir tavır alacakları merak ediyorum.
Şimdi bizim davamız vekillik, verilse de verilmese de partimizin yanındayız diyorlar.
Ancak adaylık verilmeyince doksan derece dönüşle ya küsüyorlar yada çevresiyle beraber aday olduğu partiye oy vermiyorlar. Ya da omurgasız bir tavır segileyip bir başka partiye geçerek ya görev alıyorlar yada ölümüne çalışıyorlar.
O nedenle çok ama çok dikkat edilmeli. Her türlü sızma, kumpas veya antipropagandaya mahal vermemek için doğru analizler yapılmalı.
     Hem genel merkezlerin hemde il teşkilatlarının adayları belirlemedeki işi çok zor biliyoruz. Özellikle iktidar partisi olan Ak Parti'nin dikkat etmesi gereken çok şey var. Ak Parti üzerinde içeride ve dışarıda oynanan oyunlar bir hayli fazla.
Van ilinde seçimleri kazanan bu ilin son 10 yılına damgasını da vuracak. Kaybeden partiye de tam 10 yıllığına geçmiş olsun demek isterim.
     Nedeni ise atanan kayyumların devamı ile birlikte işe alınanlar, gençliğe yeni alanlar oluşturma,  yerel seçimler, 2019 ve 2023'e hazırlanmak için oluşturulacak projelerde çok önemli rol oynayacaktır.
Artık herkes şunu iyi bilmeli ki kurnazlıkla değil, şeffaf ve hizmeti düşünen, bilgi üzerine bir siyaset yapılmalı bu şehirde.  Kazananın Van olmasını diliyorum.

 
Etiketler: TÜRKİYE'YE, KATKI, SUNMAK, MI, SİYASETTEN, NEMALANMAK, MI?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı