Yazı Detayı
14 Ağustos 2019 - Çarşamba 14:10
 
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

Eğitimle ilgili art arda üç yazı yazdım bin ah işittim. Sağlıkla ilgili geçen yazımdan sonra daha fazla insanla konuşmama neden oldu. Sordukça gördüm ki dertli insan oldukça çok.
Eğitimdeki duyarlı insanlar gibi sağlık sektöründe de dertli ve duyarlı kıymetlerin var oluşundan dolayı hem mutlu oldum hem de ileriye dönük umutlandığımı belirtmek istiyorum.
Kıymetli dostlar hakikaten mesele derin ve bunu anlayacak doğru insanlara ihtiyaç var.
Sağlık alanında birçok yetkili, duyarlı insanla görüştüm, beni arayanların sayısı da bir hayli çok oldu. Yetmiş doktorla görüştüm desem durum daha net anlaşılır. Görüştüğüm insanların konuşmalarından değerli notlar aldım bazı tıp dilinde anlamadığım teknik terimleri tekrar tekrar sordum benim dilimden konuşun hocalarım diye sitemlerimi de ilettim kendilerine tabi.
Zor bir meslek, meşakkatli bir yolculuk ister sağlık alanı.
Çok bilgi isteyen bir meslek dalı, aslında bilgi ile beraber çok sabırlı çok fazlaca da insan olmayı gerektiren bir iş doğrusu. Geçen haftaki yazımı okuyan bütün uzmanların yaklaşımı, dertleri aynı, aşağı yukarı aynı duygular aynı hassasiyetler var.
Konuştuğum sağlık sektöründen birçok insanımızın ağızbirliği etmişçesine ülkemizin bütün illerinde, hastanelerinde durum Van'dan farklı değil sözleri iç acıtıcı boyutta olsa gerek.
Ve en önemli sevindirici söylemleri gelin hep birlikte ülkemizin sağlığını bütün alanlarda düzeltelim ifadesi oldu. Elini taşın altına koyan ve daha da ne istenirse yaparım diyen insanını seven bu gönül dolusu değerler beni çok etkiledi dostlar.
Doktorlarımız başta olmak üzere sağlık alanına sağlığımız için ve değeri hak eden birçok şahsiyet için teşekkür etmek sahip çıkmak lazım.
Konuştuğum hocalarımıza, güzel Van'ımızın sağlık sorunlarıyla ilgili istişare edelim dedim, nezaketle lütfederek tabi ki dediler.  Hocalarımızın söylemi şu, incitmeden neresinden konuşsak, insanların en temel hakkı olan sağlık meselesini, mahcup oluruz bu şehrin 5000 yıllık medeniyet tarihine utançla bakmayalım diyorlar. Bu ne güzel bir zarafet, nezaket değil mi?
Ben de aldığım notları sıralayayım dilerseniz dostlar…
Ülkemizde en fazla genç nüfus barındıran ilimizde yıllardır lafı meze ve reklam yapılan ama bir türlü oluşturulamamış olan Tüp Bebek Merkezi… Acaba sağlık yetkili ve yöneticileri ilimizde yılda kaç vatandaşın il dışına tüp bebek için gittiğini hiç araştırdılar mı? Kaç bin insan evini, arabasını, yıllarının birikimlerini satarak Van dışına maddi ve manevi külfetle evlat sahibi olmak için gitti biliyor muyuz? Kaç tane siyasetçimiz bunlar için iki kelam etti, üzüldü? Dertlendi? Bileniniz var mı?
Türkiye'de kadın ve erkeklerde en sık görülen kanserler meme ve prostat akciğer kanseriyken bizim İlimizde ve çevresinde Türkiye istatistiklerinin aksine kadın ve erkeklerde en sık görülen kanserin mide ve yemek borusu kanseri olduğu acı gerçeğini kaç kişi dile getirdi? Kaç siyasetçi veya yönetici bununla ilgili bir girişimde bulundu ve bunu kendine dert etti? Adeta bir salgın gibi bu kanserlerin artık 20-30'lu yaşlarda görüldüğü gerçeğini kendi yakınlarının başına gelmeden dile getirme vicdan ve vizyonunu ne zaman gösterecekler? Tuzlu peynir ve balık, içtiğimiz sıcak çay yâda suyumuzda bulunan arsenik midir neden? Yoksa yüreğimize ve aklımıza sinen sorumsuzluk mu?
İlimize 70 doktor atadık diye reklam yapanların bu doktorların her bakanlık kurasında zaten atandığını ve büyük bir kısmının pratisyen hekim olduğunu bilmediğini varsayalım; peki ya nerdeyse bir kadın doğum doktoru başına yirmi bin kişi düştüğü ilkel gerçeğini de mi bilmiyorlar? Özellikle Çocuk yan dal bölümlerinde (çocuk nöroloji, çocuk gastroenteroloji,çocuk yenidoğan,çocuk yoğun bakım,endokrinoloji,enfeksiyon allerji vs )  , romatoloji gastroenteroloji el cerrahisi gibi daha birçok bölümde doktor başına yıllık 500 bine yaklaştığını, düştüğünü  ve randevu alabilmek için ancak hastanede üst düzey bir  yönetici yakını olmanız gerektiği gerçeğini de mi bilmiyorlar?  Evet bilmiyorlar çünkü kendi işleri olunca bir telefon ile yapabiliyorlar fakat şuan ilimizde birçok bölümde randevu alma sürelerinin ayları geçtiğinden ve Ultrasonografi,tomografi ve MR randevularının ayları geçtiğinden bihaberler…
Üniversite hastanesinin bina, hastane kompleksi yatak sayısı ve kapasitesi olarak yetersiz kalması, bölge hastanesinin ise aksine yer değil insan kaynağı ve hekim sıkıntısının olduğunu, iki kurumun tüm kaynaklarını tarafsızca ve halkın faydasına kullanması gerektiğini öngörecek kimse yok mu bu memlekette? Atıl kalmadan önce Türkiye'nin en fazla fatura kesen özel hastanelerinden biri olan İstanbul hastanesi binasının ameliyathaneleri, yoğun bakımları, anjiyo ünitesi ve özel servisleri ile etrafındaki eczacı, esnaf, lokantacısını da mı anlatmıyor kimse bunlara? Üniversitenin derhal orayı işletmesi ve Bölge hastanesinin ise bölük pörçük olmuş (askeri hastane, İstanbul hastanesi ,külliye ,16 yataklı cezaevi hastanesi) hizmet alanını rahatlatmak gerektiğini anlamak ne kadar zor olsa gerek.!?
Hastanelerin yönetimsel sıkıntılarının artması ve borç batağında olması, özellikle ciddi ve spesifik tedavi yöntemlerinde kullanılan malzemelerin temin edilememesi ( nükleer tıp, kalp damar cerrahisi ,kardioloji anjıo malzemeleri ) kimsenin canını acıtmıyor mu ? Van'da nükleer tıp bölümünde sadece bir merkezde bir doktor tarafından bakılan kanser hastalarına çekilen Pet filmine ilaç veya randevu olmaması nedeniyle günde kaç  kişi kanser hastasını arabasının arkasına uzatıp  Erzurum, Diyarbakır, Malatya'ya gidiyor haberimiz var mıdır acaba? Ateş düştüğü yeri yakıyor ama bu işte vebali olanların odunu çok olacak gibi görünüyor.
Yine ülkemizde doğum oranın en fazla olduğu ikinci il olarak yenidoğan küvez sayısının yetersiz olduğu, günde kaç ambulansın il dışına bir avuç bebeği saatlerce süren sarsıntılı ambulans yolculularıyla sevk ile taşıdığı sorusunu elitler nerden bilecekler?
Diş hekimi ve diş ünite sayılarının yetersizliği ,randevu sürelerinin uzunluğu,112 ambulans istasyonlarının yetersizliği ve ilçelerde artırılması gerektiği söylendi mi acaba Bakan beyle objektiflere poz verirken ???
Tüm bu nedenlerden ötürü il dışı sevk koordinasyonunda bozukluk ve il bünyesinde hizmet eksikliği nedeniyle 2016-2017 yıllarına göre il dışı sevk oranlarında ciddi bir artış var mıdır? Varsa nedeni nedir konuşuldu mu?
Hastanelerdeki liyakatsiz atamalar, temizlik, yemekhane, çalışan ve hasta memnuniyetsizliği gibi nedenlerden oluşan Cimer Bimer 184 SABİM ve hasta hakları şikâyet oranları neden Van sağlık geçmişi tarihinde bu kadar artmıştır?
Van bölge hastanesinde mecburi hizmet süresinin 550 günden 400 güne düşürülmesi sonrası yüzden fazla doktorun aniden ilimizden ayrılmasına iradesiz kalan il siyaseti kendi yakınlarını Ankara dışında tedavi ettirmedikleri için mi duyarsız kaldılar acaba?
Van sağlık sektörü aslına bakarsanız hep Fetövari bir geleneğin iradesi ile kadrolaşmış, 15 Temmuz sonrası bu kadrolar kendilerini sakal şekli değişerek meşrulaştırmış ve hala ilin sağlık yönetiminde kaderini tayin etmektedirler. Peki nedir çözümü derseniz tek bir şey yeter derim ; dertlenmek ,tasalanmak ,iyileştirmeye iştahlı olmak derim bunlar içinde samimi olmak gerek….!!!
En azından 70 doktor atmasının rutin olduğunu bilelim. Ve 70 doktorun gerçeğine dönelim:
DURUM VAHİM, bilelim!...

 
Etiketler: VAHİM, TABLO:, VAN'A, 70, , DOKTOR, ATANDI, YALANINDAN, 70, , DOKTORUN, GERÇEĞİNE!..,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
3
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
4
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
5
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
6
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
7
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
8
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
9
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
10
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
11
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
12
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
13
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
14
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
15
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
16
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
17
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
18
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
19
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
20
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
21
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
22
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
23
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
24
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
25
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
26
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
27
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
28
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
29
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
30
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
31
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
32
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
33
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
34
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
35
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
36
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
37
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
38
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
39
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
40
Göztepe
42
0
14
9
11
34
41
Göztepe
42
0
14
9
11
34
42
Göztepe
42
0
14
9
11
34
43
Göztepe
42
0
14
9
11
34
44
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
45
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
46
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
47
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
48
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
49
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
50
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
51
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
52
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
53
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
54
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
55
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
56
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
57
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
58
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
59
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
60
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
61
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
62
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
63
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
64
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
65
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
66
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
67
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
68
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
69
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
70
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
71
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı