Yazı Detayı
24 Nisan 2020 - Cuma 17:56
 
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

 Geçen İstanbul’da deprem olduğunu öğrenince son günlerde bölgede ve özelde Van’da yaşanan depremleri hatırladım yeniden. Çünkü gündem salgın olunca bu felaketleri de ister istemez unutur veya umursamaz olduk. Hatta insanların videolar çekerek evde mi kalalım evden mi kaçalım diye konuyu alaya alan paylaşımları da bunun bir göstergesi olsa gerek.

Sanırım salgın hastalığı olmasaydı bu süreçte ülkemizin gündemi mutlaka deprem olacaktı… Yani deprem salgın hastalığının gölgesinde kaldı…

Birçok araştırma dünyada meydana gelen afetlerde ciddi artışların olduğunu göstermektedir.

Bilinçsiz kentleşme ve zarar görebilir yapı ve varlıklardan dolayı büyük felaketlere dönüşen depremler,  küresel ısınmayla birlikte artan kuraklık, iklimdeki değişmeler nedeniyle değişen yağış grafikleri ve meydana gelen taşkınlar, bilinçsizliğimizin yol açtığı çevre kirliliği ve şu an dünyayı alarma geçiren COVID-19 gibi salgınlar ister istemez insan zihnin de yarının dünyasıyla ilgili karamsar tablolar oluşturmaktadır.

Evden dışarı çıkamayınca internete veya tv ekranlarına muhtaç kalınca oluşan bu karamsar tabloyu anlama ve açıklamaya çalışan birçok bilim dalının açıklamalarını izliyoruz ya da okuyoruz. Ancak bu açıklamalar Van üzerinden pratiğe dönüşmediği sürece bize çok inandırıcı gelmeyecek. Artık bilginin icraata dönüşme vakti.

Geçen yıl Van depreminin yıl dönümü nedeniyle düzenlenen bir toplantıya katılmıştım.

Konuyu açıklayan önemli uzmanlar davet edilmişti.

Beni en çok etkileyen her konuşmasında, satır aralarında; Bana Aman Allah’ım Van ne durumda? Olası depremlerde Van yok olacak düşündürten, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji Bölümü başkanı Doç. Dr. Suvat Parin’inin açıklamaları dikkatimi çekmişti..

O nedenle salgını biraz aralayarak epeyce zamandır yazmak istediğim beni çokça endişelendiren bu konuyu yani deprem meselesini yazmaya çalışacağım. Hakikaten her deprem olduğunda çevremden birçok insanı arıyorum; depremi htiniz mi nasıl atlattınız gibi sorular soruyorum.

Hele oturulan yapılar deprem öncesiyse endişem ve korkum katlanarak artıyor ve sadece rabbime sığınıyorum; yardım et afetten koru bu toplumu Allah’ım diye dua ediyorum. Birileri dualardan rahatsız olsa da.

Depremler Açısından Van nerede duruyor meselesi çok üstünde durulması gereken, birçok bilgilendirici çalışmaların, konferansların TV, radyo programları ve haberler ile topluma ulaşılan açıklamaların sıkça yapılması lazım. Hem de çok acil; geç kalmadan önlemlerin alınması için.

Endişelenmemin en büyük nedeni Van depreminden sonra hasarlı bina sayısının çok fazla olmasıdır.

Öyle ki deprem zamanında darmadağın olan ve yıkım kararı verilen binalara az, orta hasarlı yâda güçlendirme raporları alındı.

Hem de yangından mal kaçırır gibi. Yani şimdi Van’daki binaların çoğunun böyle süslü göründüğüne bakmayın, hatta aldanmayın. Hepsi makyajla çürüklükleri kapanmış durumda. O dönemde de yazmıştım; yapmayın, etmeyin diye! Sıkça uyarılarda bulunmuştum. Şimdi de tekrar uyarıyorum. Kısa yoldan köşeyi ahlaksızca dönme hırsı topluma çok zararlar veriyor.

O dönem birçok kişi bu kirli ilişkilerinden dolayı gözaltına alınmıştı ancak sonuç değişmedi.

Ben bütün ilgili ve yetkili herkesi uyarıyorum ve ısrar ediyorum, rica ediyorum lütfen ama lütfen bu konuya duyarlı olun ve ilk gündeminize alınız. Olası bir depremde yani çok değil 5 şiddetinde 20 saniye ile sallanırsa, Van büyük bir facia yaşayacak.

O dönemi bilenler geriye dönüp iyi bir hatırlasın. Paramparça olmuş binalara, yıkım kararı verilmişken hangi akıl karı ile ya da hangi kirli ilişkilerin sonucunda az, orta hasarlı yâda güçlendirme kararları alındı?

Van’da deprem görmüş binaların tekrar deprem testi yapılırsa bu dediğim gerçeğin tüm çıplaklığı ile ortaya çıkacağını ve neden hangi gerekçe ile yıkım kararlarının az, orta hasara ve güçlendirmeye dönüştüğünü bütün oyunları ile birlikte öğrenmiş olacağız.

2011 Van depremlerinin sonuçları üzerinde doğru bir sistem üzere durulursa tüm ülkemizin de faydalanacağı örnek alacağı sonuçları ve sonrası çalışmaları yapılabilir..

İlimizde kaçak yapılaşmanın ulaştığı korkunç durumu göz önünde bulundurduğumuzda ve deprem sigortasının yok denecek kadar az oranda olması hem vatandaşa hem de devlete ne kadar zararı olduğunun anlatılması lazım.

Van’ın depremde hasar gören bazı mahallelerin de evlerde yaşanan orta hasarların güçlendirilmemesinin nedeni de yoksul kesimden oluşmasından kaynaklanıyor.

Ayrıca Van’ın ne kadarının hasar tespiti yapılıp yapılmadığı da ayrı bir tartışma konusudur.

Şu an yapılan binalar ne kadar denetleniyor görüyorum. Korkunç binalar yapılıyor. Temelleri kolonları, kullanılan malzeme geleceğe hezimet hazırlayan işler yapılıyor. Denetleme mekanizmaları sağlıklı işlemiyor başta Sayın Vali bilmez olmak üzere herkesin bilgisine bu konuyu arz ediyorum.

Bakınız sizlere Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi’nden aldığım resmi veriyi hemen aktarayım.

“Kent merkezini oluşturan Tuşba, İpekyolu ve Edremit ilçelerinin verilerinden hareketle Van kent merkezini incelediğimizde  %93,3 oranındaki kaçak yapı oranı başta olmak üzere, neredeyse her beş konut veya işyerinden birisinin orta veya ağır düzeyde hasar görmüş olması, buna mukabil orta hasarlı yapılardan yalnızca %1,1’inin güçlendirildiğine dair tespitler, kent merkezindeki yapı stokunun yüksek düzeyde zarar görebilir olduğunu göstermektedir.”

Nihayetinde depremler açısından deyim yerindeyse Van hem birinci derece deprem bölgesi olması nedeniyle, hem de son on yılda yaşadığı ağır depremlerden dolayı oldukça riskli bir il konumundadır.

Deprem uzmanlarının son dönem açıklamaları gösteriyor ki fay hattının Van ve ilçeleri Saray, Başkale’yi gösterdiği gerçeğidir ki durumun hiçte iç açıcı olmadığı gerçeği ile yüzleşmemiz lazım.

Biz olası afetlere karşı şeffaf bir şekilde sorunları çözerek ve toplumla paylaşarak önlemler almaz isek çok acılı ve sancılı süreçler yaşayacağız.

Yıkım kararlarına az ve orta hasar alarak aslında gelecekte olası depremde, toplu cinayetlere imza atan ahlak sorunu yaşayan insanlar aslında kendi çocuklarının geleceklerini imha ettiklerini bilmelidirler.

AFAD birimlerince ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi rektörü Sayın Şevli ve Suvat Parin hoca öncülüğünde  komisyonlar oluşturularak çalışmalar yapılmalı ve tüm Türkiye toplumu deprem ve Van depreminin artı eksileri ile sonuçları hakkında bilinçlendirilmelidir..

Bu anlamda başta afet politikacıları ve yöneticileri olmak üzere, üniversite, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve kentin selametini düşünen tüm paydaşlar, Van kent merkezini gelecekteki depremlere hazırlamak için mutlaka bir çalışma içine girmelidir.

Duymadık, görmedik, bilmiyorum, demediler demeyin Van’ı bu korkunç durumdan kurtarın…!!!

NOT: Depremler acısından kentin röntgenini çeken çok geniş kapsamlı istatistiksel rakamlarla hazırlanmış tez çalışmasına Yüzüncü Yıl Üniversitesi Kütüphanesinden ulaşabilirsiniz..

 
Etiketler: VAN, DEPREMLERE, HAZIR, MI?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
Biraz daha zorlayalım! Belki?
Vicdan sahiplerine duyurulur…!
Ya Van Gölü olmasaydı?...
YA VAN GÖLÜ OLMASAYDI?...
Ramazan istismarcıları…!
Sınır ticaretinin sinir yüklü yolculuğu…
Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu günlerde…
AH BU VANLILAR AH!... DİNLEMEYENİN SONU HEP VAH… VAH….
8 Mart'ta samimi iseniz annelerimizin çığlığına kulak verin!..
DÖVLETLÜ VE GÜÇLÜLERİN Mİ HALKIN VE DOĞRULARIN MI YANINDASINIZ?
Hızlı, Atak ve Seri…
Ömür boyu iktidar ve kirli bir uyku…
Takipteyiz: Van’a 200 trilyonluk yatırım sözü!
Parti devletinden vatandaş Devlet’ine…
Yazıklar Olsun İbni Sebe’lere!...
VALİ BİLMEZ’İN BİLDİKLERİ… ZEHİR ZEMBEREK AÇIKLAMALAR…
ADALET YOKSA DEVLET OLMAZ!...
Bir dokun bin âh işit!...
Yumurta mı tavuktan tavuk mu yumurtadan pahalı!...
VANSPOR’U KİMLER ENGELLİYOR…?
Bu ne vicdansızlık? Esnaflığa yakışmayan zulüm…!
BİZİM ONLARA ÇOK İHTİYACIMIZ VAR…
Emanet ve İhanet
YETENEKLERİN ÜSTÜNDE OTURAN ACEMİ YÖNETİCİLER…
BÜYÜKŞEHİRİ YÖNETEN STAJYERLER!…
Akıllı Şehirler ve Deliler…
VAN BAŞKANINI BEKLİYOR
KORONA BİZİ DE YAKALADI DOSTLAR!...
İÇ KAVGALARDAN BAŞINI KALDIRAMAYANLARIN DRAMI..
HDP VE ÇELİŞKİLERİ?
AK PARTİ’DE ZORLU VİRAJ…
SİLAHLARIN GÖLGESİNDE DEMOKRASİ!...
KOBANİ BAHANESİNDEN SOKAK GÖSTERİLERİNE: TÜRKİYE KARIŞACAK MIYDI?
SONUCU BELLİ SEÇİMLERİN HEYECANSIZLIĞI!...
İSRAF TOPLUMSAL BİR HASTALIKTIR!..
NE DİYEYİM; SÜRÜ'SÜNE BEREKET!...
VAN’IN BİRİNCİ GÜNDEMİ KORONA MI?
VAN'DA DURUM ÇOK VAHİM!
VAN SPOR’A BAŞKAN ÇOK; İCRAAT YOK!....
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Yazarlar
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Beşiktaş
81
0
7
6
25
38
2
Fenerbahçe
79
0
7
7
24
38
3
Galatasaray
78
0
8
6
24
38
4
Trabzonspor
67
0
7
13
18
38
5
Hatayspor
60
0
12
9
17
38
6
Sivasspor
59
0
7
17
14
38
7
Alanyaspor
57
0
13
9
16
38
8
Gaziantep FK
55
0
11
13
14
38
9
Fatih Karagümrük
54
0
12
12
14
38
10
Göztepe
51
0
13
12
13
38
11
Konyaspor
48
0
14
12
12
38
12
Çaykur Rizespor
45
0
15
12
11
38
13
Yeni Malatyaspor
44
0
14
14
10
38
14
Başakşehir FK
44
0
16
11
11
38
15
Kasımpaşa
43
0
17
10
11
38
16
Antalyaspor
43
0
14
16
9
39
17
Kayserispor
40
0
16
13
9
38
18
MKE Ankaragücü
38
0
20
8
10
38
19
BB Erzurumspor
37
0
20
10
9
39
20
Gençlerbirliği
35
0
21
8
9
38
21
Denizlispor
28
0
22
10
6
38
Arşiv
Haber Yazılımı
google-site-verification: googlecd1e552a0e00d665.html