Yazı Detayı
12 Ağustos 2018 - Pazar 18:22
 
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

Yıllardır söyleyip duruyoruz değerli okurlar. Van'ın gerçek sahibi, yine ezilen, haksızlığa uğrayan, hakkı yenilen, çoğu zaman bu haksızlıklara sesini çıkaramayan, ya imkânsızlıklardan dolayı sıkıntılarında ya da çok sevdiği için ilinden ayrılamayan, başta seçim süreçleri olmak üzere, genel yaşamlarında da siyasiler tarafından hep kandırılan, aldatılan, çoğu zaman yalnızlığa terk edilen, seçilenlerin her sözüne hemen inanan, her türlü haksızlığı bir tebessümde unutan, bunca zamandır yaşadığımız sıkıntıların giderilmesi için belki yardımcı olurlar umutlarıyla bekleyen, aslında kendini avutan, zaman zaman da istemeden kendini kandırmak zorunda kalan, ama özünde asil olan Van halkıdır.
İşte bu kıymetli halkın toparlanarak kendine gelip kendine, kentine ve değerlerine sahip çıkma vaktidir.
 Bir dönüp etrafınıza bakar mısınız değerli okurlar, kim ya da kimler var şimdi yanınızda… Ona göre aklınızı başınıza alın. Hani Van halkını çok seviyorlardı, Vanlının tırnağına iğne batsa onların yüreğine hançer saplanır gibi acı çekerlerdi. En dürüst onlardı. En iyi Kürt onlardı. En iyi Vanlı onlardı. En iyi Türk onlardı. En milliyetçi onlardı. Siyaseti en iyi onlar biliyordu. Van halkını en iyi onlar yönetecekti. Bu söylemleri o kadar çok arttırabiliriz ki yazının sonu gelmez. Yani halkın her türlü değerine sahip ve sadık olduklarını her platformda anlatırlar.
 Sevgili Vanlılar, ilimiz çok zor bir süreçten geçiyor. Bir taraftan bölgedeki -6-8 Ekim olayları, Fetö darbe girişiminin insanlar üzerinde bıraktığı çok yönlü etkiler, toplumsal hasarlara yol açtı.
  Van'daki eski siyasilerin ortaya koyduğu belirsizlik, HDP döneminde belediyelerin tarumar edilerek kimsenin yarınının ne olacağını bilememesi, Malum Fetö'nün Van halkının başına ördüğü çorap, konuyu şeytani oyunlarla sulandırarak ve sonucunda yanlış kararlarla halkı perişan etme pişkinliği
Yani kendilerinde hata görmeyen, vicdanlarını sorgulamayan düşmanca bir düşünceye maruz bırakılan halk.
 Zaten 'işsizlik' bu ilin kanayan yarası…
 Eğitimde Van ilinin dibe vurmasının nedenleri çokça sorgulanmalı! Vali Zorluoğlu, yumruğunu masaya vurarak sorumlulardan bunun hesabını sormalı. Çünkü Valinin, Van'a gelince eğitimle ilgili söylediği 'Van'ı en iyi yere getireceğiz' sözleri eğitime verdiği önemi bildiğimiz için hatırlatmak isterim.
İşte değerli Vanlılar, olumsuzluklarda hep sondan birinci olan ilimiz 'Van'ın gerçek sahibiyiz' diyenler nerede?
Şu anda bu ilin sorunlarını kenetlenerek çözmeye çalışmalıyız.
Ben mevcut AK partili milletvekillerinin de Van için ve süreç itibarı ile büyük fırsat olduklarını düşünüyorum zira Sayın Gülaçar, Sayın Arvas ve Sayın Kartal'ın Van'a yapacakları önemli hizmetlerle beni yanıltmayacaklarını düşünüyorum.
Ve klasik, alışıla gelmiş vekilliğin dışında çok büyük işlere imza atacakları umudu var bende.
    Zira kendilerine güvenim tamdır. Yeter ki ilimizi yöneten ve teşkilatlarla bir koordinasyon sağlanır halkla bütünleşirlerse başarılamayacak bir şey yok diye düşünüyorum.
    Bu arada Vali Sayın zorluoğlu'nun başka yere gitmemesi lazım. Aksi bir durumda Van halkının bunu kabul etmemesi gerekir, diye hatırlatmak isterim. Van'ın mevcut haline, dününe ve yarın neler olacağına vakıf olan Zorluoğlu'nun, Van'da kalması gerektiğine inanıyorum.
     Değerli okurlar, bunlar Van'ın bazı sorun ve sıkıntıları.
Asıl sorun ve yazımızın konusu olan yukarıda değindiğim meseleye geçelim.
     Vanlının sırtından geçinen, yani bu halkı yazının başında da ifade ettiğim gibi yıllardır aldatıp-kandıran ve kendilerini milletvekili, belediye başkanı yapan, makam-koltuk sahibi yapan onlarca vekil ve belediye başkanı var. Birer Vanlı olarak neredeler şimdi bunlar? Van halkının en zor, en perişan döneminde, hangisi gelip yanlarında olduklarını söyledi. Şu ana kadar Van'dan seçilen hangi milletvekili ya da belediye başkanı yoksulluk çekiyor? Bir-ikisi hariç, milyoner oldular. Halk onları, kendilerini yönetmeleri için makamlara getirdi ama onlar kendilerini zengin etti. Hakikaten Van'dan seçilip de zengin olmayan biri var mı? Düşünüyorum da çok az. Yazık günah değil mi, ayıp değil mi? Van halkı size bunun için mi güvenip oy verdi, sizi makam sahibi yaptı?
      Ben size bir öneride bulunayım. İşte şimdi tam da zamanı. Gelin bu halka sahip çıkın. Seçilmeden önce ne olduğunuzu, kim olduğunuzu, sizden başkası bilmiyordu. Bu halk sizi o makamlara getirdi. Siz her yerde söz sahibi oldunuz, makam sahibi oldunuz. Ölene kadar bu dünyadaki hayatınızı ekonomik olarak da garantiye bağladınız. Yüklü sermayelerin sahibi oldunuz. Diğer dünyayı da Allah bilir. Şimdi gerçekten bu halktan oy alırken söylediğiniz o sözlerde samimiyseniz, arkasında durmak isterseniz önünüzde bir fırsat var.
Gelin bu halka seçilseniz de seçilmeseniz de hizmet ediniz.
     Şu ana kadar Van'dan seçilen ama Van'a gelmeyen ya da gelemeyen 100'ü aşkın siyasetçi var.
Bu halk şu an yukarıda saydığım nedenlerden dolayı acı çekiyor ve kendisine uzanacak samimi yardım ellerini bekliyor. Haa, bir şey daha hatırlatayım. TV ekranlarında gösterildiği gibi sorunsuz değil Van. Ekranlarda gösterilenlere aldanmayın, gelin yerinde görün.   Her şeyi süt liman göstermeye çalışanlar daha sonra Van'daki sorunların altında ezilecekler haberiniz olsun.
    Allahtan kayyumlar projelerle ve yaptıkları önemli çalışmalarla bu bahsettiğimiz olumsuz havayı değiştirdiler yoksa bu halkın psikolojisi darmadağın olacaktı.
 Bizim şu ana kadar seçtiklerimizin çoğu işte böyle değerli Van halkı. Sözün kısası, seçilen gitti bir daha da arkasına bakmadı.   Depoyu doldurdu, Van'ı-Vanlıyı unuttu. Artık bundan sonrası size ve vicdanlarınıza kalmış. Kararlarınızı doğru vermeniz gerekiyor.     Samimi olan, yalan konuşmayan, dürüst insanlar hiç mi yok bu memlekette? Diyeceksiniz ki, nereden bulalım dürüst insanları… İşte asıl sorun da burada başlıyor… Önce biz dürüst olacağız. Sonra başkasından bekleyeceğiz. Siyaset ve siyasiler meselesi, bizim toplum olarak anlamakta güçlük çektiğimiz bir konu.
İşte AK partiden seçilen üç tane önemli simanın yukarıda saydığım Van'ın makûs talihini yenmesi için bir şans olduğunu hatırlatmakta fayda görüyorum.
Hem üç vekilimiz Van için önemli bir kısmet, hem de Van, çiçeği burnunda vekillerimiz için büyük bir fırsat olarak karşınızda duruyor.
 Yeni vekillerimizi dostça uyarılara devam ediyorum testi misali.
Umarım onlarda bu yaklaşımımı doğru anlar öyle karşılık verirler.
Zira Van'da siyasileri yıkan yok eden bitiren hep yakınları olmuştur.
    Kimisi çok severek duygusal düşünerek zarar vermiş kimisi de menfaati için yerle yeksan etmiştir.
İnşallah bu yazılarım testi kırılmadan anlaşılır.
Yoksa su testisi suyolunda kırılır demek hiç istemiyoruz artık çünkü yeterince yoruldu bu kent.
Anlayacağınız dostlar bu kent çok yorgun bir darbede biz vurmayalım.
Siyaset her şeyden önce bir yönetme sanatı veya bilimidir. Yani siyaset bilimdir.
Hükümet/devlet icraatlarını etkileme, değiştirme veya yönlendirme işidir. Devlet yönetimini veya kontrolü ele alma ve elde tutma bilgisi veya sanatıdır. Bireyler ve gruplar arasında güç ve liderlikle ilgili olan rekabettir. Bir takım maharet ve hünerlerle, çoğu kez dürüst veya ahlaki olmayan şekilde uygulamalarla karakterize edilen etkinliklerdir. Bir toplumda yaşayan insanlar arasındaki ilişkiler karmaşasının bir toplamıdır. Yaşanılan zaman veya gelecek için kararlar almak ve uygulamak için koşullar ve verilerin ışığında alternatifler arasından seçilen eylem veya eylemleri ortaya koymak, belirlenen yöntem veya biçimlerde uygulamaktır. Özellikle bir devlet organının uygulanabilir icraat ve genel amaçlarını ana hatlarıyla açıklayan yüksek düzeyli planlardır.
Siyaset, yukarıdaki anlamda iken şimdi toplum tarafından nasıl algılanıyor? Yani siyaset mi yalan, ahlaksız, palavra, düzmecelerden oluşan aldatmalar üzerine kurulmuş, yoksa siyaseti bu hale getiren siyasiler mi?
 Allah bizi uyananlardan eylesin.

 
Etiketler: Van'ın, Sırtından, Kürk, Giyenler, Nerdeler?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
66
0
3
9
19
31
2
Trabzonspor
62
0
3
11
17
31
3
Sivasspor
54
0
7
9
15
31
4
Galatasaray
52
0
7
10
14
31
5
Alanyaspor
51
0
8
9
14
31
6
Fenerbahçe
50
0
9
8
14
31
7
Beşiktaş
50
0
10
5
15
30
8
Göztepe
39
0
12
9
10
31
9
Antalyaspor
38
0
11
11
9
31
10
Gaziantep FK
38
0
10
11
9
30
11
Kasımpaşa
36
0
14
6
10
30
12
Gençlerbirliği
33
0
14
9
8
31
13
Yeni Malatyaspor
32
0
15
8
8
31
14
Denizlispor
32
0
15
8
8
31
15
Çaykur Rizespor
32
0
17
5
9
31
16
Kayserispor
31
0
16
7
8
31
17
Konyaspor
30
0
12
12
6
30
18
MKE Ankaragücü
26
0
15
11
5
31
Arşiv
Haber Yazılımı