Yazı Detayı
14 Nisan 2020 - Salı 03:42
 
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

Epeyce zamandır tam anlamıyla bir araya gelemeyen bir şehirde yaşıyoruz.

Farklılıklara tahammül edemeyen bir yapıya büründük.

Herkes yumruğunu sıkmış acımasızca birbirine zarar vermek için fırsat kolluyor.

Ayrı düşüncelerin birbirlerini dışladığı dinlemeye bile tahammül edemediği hale nasıl geldik diye, herkesin özeleştiri yaparak kendine soracağı ve samimiyetle cevap alacağı çok nedenler var.

Birbirini ötekileştiren çoğunluğun azınlığa tahakküm ettiği bir coğrafyada yaşıyoruz.

Hatta güçlünün güçsüzü ezdiği, sözün gücünün anlamını yitirdiği bir bölgede hayat sürüyoruz.

Herkesin başkasını suçladığı kendini temize çıkarmaya çalıştığı sahtekar bir ortam var.

Vicdanların kendini sorgulamanın rafa kalktığı zamanı yaşıyoruz.

Art niyet, kısır çekişme, dedikodu, haset, kıskançlık, kin, nefret ve herkesin birbirini şucu bucu diye iftira atması ve mimlemesi bu şehrin kimyasını bozdu.

Bir şehrin gelişmesinde en önemli güzellik, farklılıkların bir araya gelerek ortak değerinin o şehrin olmasından geçer…

Yaklaşık bir yıldır Van’da olan Van valisi Sayın Bilmez işte tam da yukarıda yazdıklarımı biliyor ve süzgeçten geçiriyor olacak ki yıllardır bir araya gelemeyen hatta selam bile vermekten imtina eden şehrin önemli dinamiklerini kucaklayarak bir araya gelmesini sağladı.

Hatta Sayın vali bu ortama birbirinden kıymetli Van halkının hepsini davet edip fikirlerinden faydalanmak isterim ancak sizlerde takdir edersiniz ki bu mümkün değil davet edemediklerimiz bize gönül koymasın diye tüm Van halkından hoşgörü diledi…

Van Valiliği, Van Büyükşehir Belediyesi ve Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi işbirliğinde kurula davet edilen katılımcılar tarafından Van Kent Danışma Kurulu olarak belirlenen yeni bir yapının 31 Ocak 2020 itibari ile kurulmuş olduğunu öğrendik.

Farklı toplumsal kesimlerden 65 kişinin kurul üyesi olarak davet edildiği ilk toplantının ardından elbette herkeste olduğu gibi bizlerin de kafasında bir takım soru işaretleri belirdi.

Örneğin geçmişte buna benzer Van Güçbirliği Platformu’nun kurulduğu, kimilerine göre önemli işler yaptığı, kimilerine göre ise kayda değer hiçbir gelişme yaşanmadığı, yine benzer şekilde Van Ekonomi Konseyi ve Van İl Koordinasyon Kurulu gibi yapıların halen varlıklarını devam ettirdiği halde buna neden gerek duyulduğu, kent konseyleri kurularak bu işbirliği sürecinin neden devam ettirilmediği, kurul üyelerinin belirlenmesinde hangi kriterlerin gözetildiği, kurulun nasıl çalışacağı, karar alınıp alınmayacağı veya bu kararların uygulanmasına yönelik bir yaptırım mekanizmasının olup olmayacağı gibi sorular haklı olarak ilk anda aklımıza gelenlerdi.

Ancak toplantı sonrasında yapılan açıklamalarda kafamızda beliren bu soru işaretlerine önemli oranda cevap verilmiş olduğunu gözlemledik. En başta belki de kurulun kurulması konusunda ciddi bir çaba sarf eden Van Valimiz ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Emin Bilmez’in “Bu masanın etrafında olanların aynı fikir ve kanaatte olduklarına inanıyorum. Yani yumruklarımız biraz fazla sıkışmış ama bu yumruklarımızı biraz gevşetmemiz lazım. Sorunlarımızı kavga ederek değil, tartışarak çözebiliriz. Devletle, valiyle olan sorunlarımızı da tartışarak çözebileceğimize inanıyorum. Bazı sorunlarımızın çözümü kolay, bazılarına ise zaman ve imkan lazım ama önemli olan bu kente olumlu, pozitif bir sinerji oluşturmaktır” ifadesi, kurulun kuruluş amacını açıkça ortaya koydu.

Şimdi az önce ifade ettiğimiz soru işaretlerini kısaca değerlendirelim.

Van Kent Danışma Kurulu elbette daha önce kurulan ve hâlihazırdaki işbirliği platformlarının deneyimlerinden yararlanacaktır. Çünkü bu kentte yaşanan sorunlar aşağı yukarı bilinmektedir. Ancak çözüm önerileri konusunda yeni yaklaşımlar geliştirilmesi hedeflenmektedir. Yine önemli farklardan biri bu kurulda bürokrat ve aktif siyasetçilerin bulunmayışıdır.

Nitekim Kurul adına konuşma yapan Doç. Dr. Suvat Parin’in ifadesiyle “Kurulun temel özelliği resmi kurumların ve siyasi parti temsilcilerinin olmadığı sivil bir platform özelliği taşımasıdır.” Öte yandan kent konseyleri gibi oluşumların da nihayetinde aldıkları kararların istişari düzeyde olduğu ve katılımcıların bir kısmının bürokrat ve aktif siyasetçilerden oluştuğu göz önünde bulundurulduğunda ikisinin birbiri yerine ikame edilemeyeceği de anlaşılmaktadır. “Bu kurulu kent konseyi olarak oluştursak valilikçe görevlendirilen kaymakamlar ve bürokratlar olacaktı resmi yönü daha ağır basacaktı. Biz sivil yönünün daha ağır basacağı bir kurul oluşturmak istedik.” ifadesi ile Van Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez bu sorunun cevabını vermektedir. Ancak yine de kayyım olmayan belediyelerin kent konseyleri kurması ve çalıştırmasını da katılım mekanizmalarını güçlendireceğini belirtmekte yarar olacaktır.

Yine Van Kent Danışma Kurulu’nun sekretarya görevinin Van YYÜ Kent Araştırmaları Merkezi tarafından Van Büyükşehir Belediyesi işbirliğinde sürdürüleceği anlaşılmaktadır. Bu işbirliğini aynı zamanda Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli’nin Üniversite/Toplum ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda ortaya koyduğu vizyonun bir yansıması olarak nitelendirebiliriz. Depremden sonra 2013 yılında kurulan Kent Araştırmaları Merkezi’nin yönetmeliğinde de yer aldığı üzere esas amaç kentin temel sorunlarına akademik bir yaklaşımla ve kentlilerin katılımı ile çözüm önerileri geliştirmek. Bu bağlamda Kent Araştırmaları Merkezi’nin kurulduğu günden bu yana başta deprem ve imar sorunları olmak üzere birçok konuda çalışma yaptığı panel, konferans ve çalıştaylar düzenlediği görülmektedir. Kent Araştırmaları Merkez Müdürü Prof. Dr. A. Menaf Turan’ın açılış konuşmasında belirttiği üzere 2017 yılında Türk kamu yönetimi camiasından 180 konuşmacının katıldığı Uluslararası Kamu Yönetimi Forumu’nun 14.sü (KAYFOR14) Van YYÜ’nün ev sahipliğinde düzenlenmiştir.

Kurul üyelerinin belirlenmesi süreci kuşkusuz en çok tartışılan konulardan biri olmuştur. Van Valimiz Sayın Mehmet Emin Bilmez “kurula olabildiğince renkli isimlerden ve farklı meslek gruplarından oluşturmaya çalıştık. Ayda bir kez bir araya gelip bir çay içip ayrılsak kentin sorunlarına çare bulamazsak bile bunun kentin yönetimine katkı sunacağına inanıyorum” diyerek aslında kurulun üye bileşimine ilişkin tereddütleri gidermeye çalışmaktadır. Elbette Van gibi sorunları bol olan bir kentin bütün kesimlerini temsil etme iddiası büyük bir iddia olmakla birlikte alınacak kararlara katkı sunmak isteyenlere de açık bir platform olmasını isteriz. Kurulun çalışma biçimi kurul üyelerinin de belirlemiş olduğu üzere ayda bir olacak ve her toplantıda bir sonraki toplantının gündemi yine kurul üyelerinin ortak kararı ile belirlenecek. Kurul kararlarının istişari düzeyde olduğunu hatırlatmakta yarar olacaktır.

Son olarak bu kurulun kurulmasına öncülük ettiği için Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Mehmet Emin Bilmez, Van YYÜ Rektörü Prof. Dr. Hamdullah Şevli, Kent Araştırmaları Merkez Müdürü Prof. Dr. A. Menaf Turan, Sosyoloji Bölüm Başkanı ve Kent Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Suvat Parin, Van Büyükşehir Belediyesi Başkanı Danışmanı Doç. Dr. Mucip Tapan ve Van Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Ali Özvan ile Kent Danışma Kurulu üyelerine başarılar dileriz.

Ben bu toplantı vesilesi ile yılardır bir türlü siyasetin dışına itilen kıymetli değerlerin Van YYÜ’de var olması ve Van ile ilgili önemli fikirlerinin olması Van’ın ileriye dönük önünün açık olduğunu fırsatlar verilirse eğer beni umutlandırdığını belirtmek isterim doğrusu…

 
Etiketler: Van, Kent, Danışma, Kurulu, Hayırlı, Olsun!,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı