Yazı Detayı
22 Ocak 2019 - Salı 17:12
 
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

    Van doğal bir değişime daha tanıklık etti. Eski Vali Sayın Murat Zorluoğlu yerini yeni Vali Sayın Mehmet Emin Bilmez'e bıraktı. Eski Vali Sayın Murat Zorluoğlu'na ilimize yaptığı hizmetlerden dolayı teşekkür ediyor yeni Vali Sayın Mehmet Emin Bilmez'e de hoş geldiniz diyor, yeni görevinde başarılar diliyorum.
Van Büyükşehir Belediye Başkan Vekilliğine de atanan Mehmet Emin Bilmez'i bekleyen işlerin neler olduğunu, kendisine yardımcı olmak adına bazı bildiğimiz, gördüğümüz ve yaşadıklarımızı özetle paylaşmak istiyorum.
Sayın Valim, hakkınızda yapmış olduğumuz araştırmalarda azimli, tecrübeli, liyakat sahibi, iyi niyetli, sakin, soğukkanlı, çalışkan olduğunuzu öğrenmek şahsen beni çok umutlandırdı.  Çünkü Van ilinin birçok sorunu, sıkıntısı var. En önemlisi proje üreteni neredeyse yok gibi. Varsa da ortaya atılan ya da söz verilen projeler de umarım sümen altı edilmez.
Sizden önceki Vali Sayın Murat Zorluoğlu döneminden kalan ve Van halkının iştahını kabartan projelerin hayata geçmesini bekliyoruz.

 


       Takdir edersiniz ki kimi insanlar koltuğu doldurur, kimi insanlar da koltukta boğulur. Yani koltuğu anlamlandıran insanlar da var koltuğun şereflendirdiği insanlarda var.   
Biz Van ilinde şu ana kadar atanan valilerin birçoğunun ilk geldiklerinde kendileri olarak önemli işler başardıklarına şahit olduk. Maalesef bazılarının da sonraları bozularak hem kendileri için hem de kent için çok ciddi sıkıntılar yaşattıklarına da üzülerek şahit olduk.
Ayrıca her kesimden çıkarcı, bukalemun insanlar tarafından yanlış bilgilendirilip sonra farkına vararak ya da varmayarak o yolun karanlığında boğulan valiler de gördük!
Esnafın ve halkın sorunlarını samimi ve iyi niyetle dinleyen de oldu dinlermiş gibi yapanlar da. Neticede sorunların birçoğu bir türlü çözülemedi.
Onlarca polisin koruduğu valiler de gördü bu kent, caddede vatandaşı ziyaret eden de.
Gerçi sizin Ardahan maceranızda halkı mazlum ve mağdurları hakkı yenilenleri çok ziyaret ettiğinizi de tespit ettik.
Belki de bunun neticesidir ki "Makamda oturan değil, daha çok alanda, sahada, vatandaşımızın arasında olmaya özel önem vereceğiz" ifadelerini kullandınız.
Devamı Van içinde bundan sonra gelir inşallah.

 


         Neden mi?
Çünkü halkın içine karışmayan, halktan biri olmayan valiler hiç de başarılı olamadılar. Olmaları da beklenemezdi zaten. Bunun sonucunda Van, geçmiş dönem valilerimizden bazılarının yaptıkları hem zihinsel hem ekonomik tahribatların acısını yaşamaya devam ediyor.
Sayın Valim, Van ilinin o kadar çok sorunu var ki ancak kentin dinamikleri ile ortak bir uzlaşı ve istişare zemini oluşturarak bu kanayan sorunları aşabilirsiniz.

 


      Bu ilin yaşadığı her sorunu ancak konunun uzmanları tarafından, akil adamlar heyetleri oluşturarak en asgari düzeye indirebilirsiniz. Bunu Van'daki siyasiler ile de yapabilirsiniz. Çünkü onlar en kırsal alanlara kadar gidip, halk ile görüşüp, konuşuyorlar.
Tabii bunları yaparken, millete hizmet sevdasıyla çalışırken karşınıza hiçte iyi niyetli olmayan, bu ülkede huzuru, kardeşliği istemeyen kişilerde ve bunların oyun ve engellemeleriyle de karşılaşacaksınız. Ama azimli ve doğru olmak her türlü art niyetin üstesinden gelmeye yetecektir.
Sayın Bilmez, siz son 30 yılda Van iline daha önce valilik yaparak gelen beşinci kişisiniz.
Bu durum Van için inşallah avantajlı olur. Çünkü Van bu konuda hep acemi birliği gibi kullanıldı maalesef. Bu durum çoğu kurum amiri için de geçerli. Van, bu filmi yine başa alarak, hayata tutunmaya çalışacak. Yani Van, hep makarayı ileri geri sarmaya devam etmiştir.

 


       Bunun sonucu olarak bu şehirde her dönem liyakatli yöneticilerimizin sayısı çok az olmuştur. Bu söylediklerimi üç tane il koordinasyon kurulu toplantısı yaptıktan sonra çok net bir şekilde göreceksiniz.

 

 
      Sayın Bilmez dedim ya Van'ın ve yaşayanlarının çok ama çok sorunu var. Bunları teker teker yazmak istemiyorum. Daha önceki yazılarımda ve yaptığım TV programlarımda detayları ile çok dile getirdim. İnşallah kısa zaman içinde ilin sorunlarını bu şehrin dürüst ve nitelikli insanlarından öğreneceksiniz. Bu konuda size tecrübeleriniz yol gösterecektir diye düşünüyorum.
Sayın Bilmez, ben ve benim gibi bu şehri kendine dert edinmiş Van'lı hemşerilerimin hayalindeki, günlük yaşamda karşılaşmak istedikleri valinin özelliklerini sizlerle paylaşmak istiyorum.

 


        Öyle bir vali olmanızı hayal ediyorum ki herkes insani özelliklerinizle, tevazu, tebessüm, samimiyetle karşısındakinin mevki, zenginlik, makam vb hiçbir özelliğine takılıp kalmadan herkese eşit mesafede duran ve devletin şefkat elini temsil eden bir tavrınız, tutumunuz olsun ve bunun sonucunda herkes size hayran kalsın.

 


         Hizmet etmek için gönderildiğiniz halk, hemşerilerimizle gönül köprüsü kuran, garip gurabanın sofrasında oturan, dertlerini kendine dert edinen, kimsesizlerin korkmadan ve çekinmeden güvenle sığınabilecekleri bir yakını gibi duran, devletin şefkat elini, gülen yüzünü yılların acısını yok etmek için kullanan, halktan biri olan bir vali hayal ediyorum.
Devletin tüm imkânlarını adaletle yöneten, milletin hakkını koruyup gözeten, bir yanlış karar verdiğinde acısını yüreğinde hissedip gece uykuları kaçan, devletin tüm imkânlarını millete hizmet yolunda seferber eden, yaşanan sorunların çözümü için sorumluluğu altında bulunan tüm amir ve memurları denetleyen, ihmal ve kasıtlı yanlışlara (zulüm) asla taviz vermeyerek tüm kamu çalışanlarının gelişim, öğrenme ve olumlu değişimi konusunda onları sevk ve idare eden bir vali hayal ediyorum.

 


          Yoksa çok şey mi istemiş oluyoruz sayın valim?
Sizler de takdir edersiniz ki bir ülkeyi ve insanını sevmek onlar için yapılan hizmetlerle ölçülür.
Bu arada Vali denince ilk aklımıza gelen maalesef yaşadıklarımızla da sabittir ki asık suratlı, ciddi, çevresi koruma ordusuyla adeta etten duvarla örülen, hizmet etmek için gönderildiği halka tepeden bakan, somurtkan, etrafına korku saçan, ciddi olacağım diye insanlarla sağlıklı iletişim kuramayan, muhatapları dinlemeyip, karşısında insanların samimi duygu ve düşüncelerini ifade etmekten çekindiği bir profil de canlanıyor. Lütfen böyle bir tavırdan ve tutumdan da çok uzak olun sayın valim.
Van artık çok üretken, çok çalışkan, valilerinin sayısının artması gerektiğine inanıyor. Zaten zamanın ruhu da bunu istiyor sizden. Siz iki görevi birden yürüteceksiniz ve çok imkânlar var önünüzde. Van ve halkı sizinle yeni şeyler başarabilir Sayın Bilmez. Halk, kendini gerçekten devlet olarak görebilir.

 

 
            Devlet halkına kapısını tam açarsa, gülen yüzünü gösterirse bunu başarabiliriz.
Valiler toplumun ışığıdır. Bilginin olmadığı yerde cehalet ve ihtiraslar kök salıp, hâkimiyet kurarlar. Yine bir deyiş var ya;
"-Koyunun olmadığı yerde, keçi Abdurrahman Çelebi olur."
Bu ilin derdi, proje üretmek, programlı ve sistemli çalışarak "sürdürülebilir başarı ve kaliteyi" gerçekleştirebilmektir.
Bu toplumun ışığı olacak bilgiye imkân verecek ortamlar olmazsa, yerini cehalet, şiddet, kin, kavga ve kötülük doldurur. Kâinat boşluk kabul etmediği gibi yönetimde boşluk kabul etmez. İyinin olmadığı yerde kötü olur.

 


         Bu nedenle sıradan bir vatandaş, sıradan bir memur gibi davranırsanız, gülen Vali, kahkaha atan vali, şehrin sokaklarında esnafın yanında, bazen valilik makamında, bazen proje başında olan bir vali olursanız emin olun sizde kazanacaksınız, Van'da kazanacak.
Tebdili kıyafet gezen, halktan biri gibi yola çıkan vali olursanız herkes mutlu olacak ve güzel günleri birlikte inşa edeceğiz.
Ha şunu da hatırlatmakta yarar var.
Sizden "kurtarıcı" olmanızı beklemiyoruz. Elinizde de sihirli bir değnek yok. Bunu çok iyi biliyoruz. Halkın kendisi sorumluluğunu üstlenmeli ve kendisi adına, bugünü ve yarını adına gerekeni yapmalıdır düşüncesini taşıyorum. İşte asıl meselede burada başlıyor.
Halktan biri olmanızı, halkla bütünleşen bir vali olmanız ve devlet ile halkı bütünleştiren, arada güçlü ve sağlıklı bir gönül köprüsü inşa eden bir ortamı inşa etmeye öncülük etmenizi bekliyoruz. Bu ilde en çok buna ihtiyacımız var.

 


            Vali Zorluoğlu birçok konuda çok önemli işlere imza attı ama zaman yetmedi, Van'dan erken ayrılmak zorunda kaldı. Siz Sayın Zorluoğlu'nun iyi işlerine bıraktığı yerden devam edebilirsiniz. Ayrıca bu süreçte çok çalışkan, istekli, iyi niyetli yöneticilerle çalışarak daha kısa sürede daha olumlu işlere imza atabilirsiniz sayın valim.
Şehrin var olan önemli hafızalarından da mutlaka faydalanmalısınız.
100. yıl üniversitesi, emniyet teşkilatı, kaymakamlar ve elbette ki ilin siyasileri, STK'ları bizler ve sizin için büyük imkânları kendinde barındırıyor.

 


         Ancak o kadar fazla sivil toplum örgütümüz var ki bunları tek tek saymamız âdeta imkânsız. İçlerinde üretenle, uyuyan sivil toplum kuruluşlarını sayın valimiz kısa zamanda çözecektir inşallah.
Bozuk düzene, haksızlığa, yolsuzluğa, kötülüğe karşı dik duran adama çok ihtiyacımız var.
Kısaca Sayın Bilmez, bu ilin velayetini alın velisi ve valisi olun. Van'ın sizden beklentisi çok. Sizin de mutlaka bir mülki amir olarak, Van'dan ve yaşayanlarından beklentileriniz olacaktır. Size tekrar hoş geldiniz diyorum. Canı gönülden çok başarılı olmanızı temenni ediyorum.

 
Etiketler: VAN, NASIL, BİR, VALİ, GÖRMEK, İSTİYOR?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Yeriniz Sağlam mı?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı