Yazı Detayı
02 Eylül 2018 - Pazar 18:15
 
Yeriniz Sağlam mı?
A.Baki Karaca
bolge_gazetesi65@hotmail.com
 
 

   Hayat kendi içinde sürekli değişime gebedir. Uzak ve yakın tarihe şöyle bir baktığımızda su misali akan zaman içinde toplumların, devletlerin ve tek tek insanların hayat yolculuğu içinde bir değişime tabi olduklarını görürüz.
    Bu anlamda değişim aslında hayatın ayrılmaz bir parçası olarak karşımızda durur. Hani çok güzel bir söz var ya; "değişmeyen tek şey varsa o da değişimin ta kendisidir" diye. Bu söz içinde barındırdığı derin anlam ile anlaşılsa inanıyorum ki günlük yaşamda bizler daha kaliteli ve anlamlı bir hayatı yaşayacağız.
Şimdi ne oldu da bu başlık ve böyle bir girişe ihtiyaç duydun diye söylendiğinizi duyar gibiyim. Neyse sizleri çok fazla meraklandırmadan asıl söylemek istediklerime geleyim.
    Van özelinde kurumlarda önümüzdeki günlerde bir değişim rüzgârı eseceği yönünde duyumlar almaya başladım. Muhtemeldir ki bu duyumların bazılarını sizlerde duymuş olabilirsiniz.
İyi de bunda ne var? Diyebilirsiniz.
   Evet, aslında sade bir bakışla konuya bakarsak bu durumda hiçbir sorun yok elbet. Ama birde dünden bugüne yaşadıklarımız üzerinden tecrübe ettiklerimiz üzerinden konuyu anlamaya ve okumaya çalıştığımızda konunun hiç de o kadar sade ve sorunsuz olmadığını görebiliriz. İşte ben bu konuda bazı düşüncelerimi siz değerli okurlarımla ve bu yazıyı okuyacak siyasetçi ve bürokratlarla paylaşmak istiyorum.
    Tabi siyasetçi derken özellikle iktidar partisi olan Ak Partinin Van il Başkanı ve İl Milletvekillerine toplumsal bazı beklentileri hatırlatmak istiyorum.
    İsterseniz konuyu birkaç madde halinde ve sizleri sıkmayacak bir şekilde paylaşayım.
Kamu kurumlarında görev almak aslında "ateşten bir gömlek giymek" anlamına gelir. Hele bir de yönetici olmuşsanız o zaman durum çok daha ciddi. Toplum adına ve toplum faydasına kamu kaynaklarını kullanarak "insanlara hizmet etmek için görevlendirilmiş" olan kişilerin mutlaka varlık sebeplerini akıllarından bir an olsun çıkarmadan hizmet etme, hizmet üretme zorunlulukları vardır. Kendilerine emekleri karşılığında ödenen maaş da zaten bunun için verilir.
    Yine kamu kurum çalışanları ve yöneticileri kendilerine belirli bir süreliğine "emanet olarak verilen yetki, makam ve koltuklarını" topluma hizmeti kolaylaştırmak için kullanırlar. Yoksa kullandıkları yetki ve ellerinde olan güç kendilerine ait tapulu bir mal veya miras değil, halka aittir.
İslam inancımızın inşa ettiği medeniyetimiz bu anlamda özellikle halka hizmete verdiği değeri;
    "Halka hizmet, Hakka hizmettir" ve "İnsanların en hayırlısı insanlara en fazla hizmet edendir" diyerek bizlere yüzyıllar boyunca rehberlik etmiştir.
Yine görevlendirmelerde "liyakat ve ehliyeti" öncelikli ilkeler olarak belirleyerek;
"İş, ehline verilmediği zaman kıyameti bekleyin" uyarısıyla bizleri karşı karşıya bırakmıştır.
Tüm bunları paylaşırken beni bu düşünceleri paylaşmaya sevk eden en temel kaygı yukarıdaki satırlarda da ifade ettiğim gibi geçmiş tecrübelerim oldu.
    Özellikle siyasilerin, milletvekillerinin kamu kurumlarının işleyişi, yönetici atamaları konusunda geçmişte sergilemiş oldukları olumsuz tutumlar ve bunun sonucunda şekillenen toplumsal algıdaki olumsuz yansımaları 24 Haziran sonrası meclise "milletin vekili" olarak giden bu şehrin öz evlatlarına bu konuları hatırlatmayı ve yanlışlardan dersler çıkartarak toplumsal faydayı gözeten bir tutum beklemeyi zorunlu kıldı.
    Bu anlamda uzun zamandır iktidar partisinde partinin üst kurullarında görev alan bir Vanlı olmamışken Ak Partinin büyük kongresi sonrası adeta partinin üst aklı olan MKYK üyeliğine seçilen Osman Nuri Gülaçar bu anlamda ilimiz adına büyük bir imkân sunacaktır diye temenni ediyorum.
    Zaten kronik hale gelen birçok sorunla boğuşan kadim şehrimiz Van, artık küçük hesaplar peşinde koşan, kendini veya bağlı bulunduğu grubun menfaatlerini önceleyen, emanet aldığı gücü toplumda hizmet bekleyen garip, yetim, dul ve kimsesizlere yönelten, su misali akıp giden ömrün hiç bitmeyeceği yaptığının yanına kâr kalacağını zannedip sorumsuzca davranan yönetici, bürokrat, siyasetçi görmek istemiyor.
"Benim adamım olsun, bana hizmet etsin de gerisi önemli değil" diyen bir bakıştan uzak, halka hizmet etmek için kurumun tüm imkânlarını seferber eden, hizmet üreten liyakat, ehliyet ve güvenle şahsiyet bulmuş bu şehrin evlatlarını kamu kurumlarında görmek istiyor.
   İradesini teslim ettiği vekillerinden "ev sahibini evden kovan kiracı misali" alaycı bir bakış, umursamazlık ve halkına yabancılaşmış yöneticiler görmek istemiyor.
   Van halkı; gerek kurumlarda, gerekse siyaset arenasında tam bir uyum ve sorunlara kalıcı çözümler üreten bir işbirliği istiyor.
   Van halkı; son yıllarda yaşanan terör, baskı, tehdit, şantaj, haraç, kan ve ölümden uzak, huzur, barış, ekonomik kalkınma, istihdam ve kardeşlik istiyor.
   Van halkı; kamu kurumlarında kimsesizlerin kimsesi olacak, mazlumların sessiz çığlıklarını duyacak, sorumluluk bilinciyle gece gündüz bu şehri geleceğe taşıyacak yöneticiler bekliyor.
Daha yolun başında özellikle iktidar partisi olması nedeniyle Ak Parti Van Milletvekillerine ve devamında İl Başkanına tüm Van halkı adına seslenmek istiyorum.
    Lütfen iktidarın vermiş olduğu yetkiyi ve gücü en anlamlı, uyumlu ve en etkili şekilde kamu kurumlarının işleyişinde hayata geçirin.
Geçmiş dönemde olduğu gibi farklı kurumları kendi içinde parselleyen, kendilerine hizmet edecek adamlarının atamalarını yapan, halka hizmete dönüşmesi gereken kaynakların birilerinin kişisel servetine dönüşmesi için imkân sağlayan tavır ve anlayıştan tamamen uzak durun!
   Tam bir işbirliği ve uyum içinde toplumsal sorunların çözümü için tek vücut halinde VAN için ortak mesai harcayın. Şundan da emin olun ki; sizlerin sergileyeceği ortak tavır, ortak hassasiyet, ortak hedefler bu şehrin kalkınmasına zemin hazırlayacak ve sorunların çözümünü hızlandıracaktır.
Elbette ki değişim zamanı geldiğinde hem insana, hem topluma yeni bir heyecan, enerji ve beraberinde birçok yeniliği ve kazanımı getirmektedir.
   Bizce de birçok kamu kurumunda değişim zamanı geldi.
Öyleyse yapılması gereken değişime direnmek olmamalı.
    Ama değişimi gerekçe gösterip, haksızlık, fırsatçılık yapılmamalı.
İşini iyi yapanı, emanete sahip çıkanı, halka hizmet etmeyi hakka hizmet sayanı ödüllendirip gerekli durumlarda daha önemli görevlere getirmeli,
   Emanete ihanet edeni, halktan aldığı güçle halka zulmedeni, yerinde sayıp devlete ve millete kambur olanı, toplum faydasına değil de birilerinin değirmenine su taşımakla meşgul olana da yasal her türlü işlem başlatılıp halkın hakkı savunulmalı.
    Ayrıca değişenlerin neden değiştiği, görevden alınan ve yeni görev verilen insanların hangi kriterler gözetilerek değişimin yapıldığı kamuoyu ile paylaşılması kanaatimce doğru olacaktır.
   En önemlisi kurum amirlerinin kurumları hakkında yıllık çalışmalarını, kurumlarını nerden nereye getirdiğini ya da kurumunu geriye mi götürdüğünü şeffafça kamuoyu ile rakamlarla paylaşması hesap verebilirlik acısından adaletin tesisi anlamına gelecektir.
   Dedik ya görülen o ki bir değişim rüzgârı esecek.
Duamız odur ki; Rabbim esecek değişim rüzgârını hayra vesile kılsın inşallah.

 
Etiketler: Yeriniz, Sağlam, mı?,
Yorumlar
Diğer Yazılar
VAN SPOR'A BAŞKAN ARANIYOR AMMA!...
KURBANLIK KURBANLAR!....
KADININ BEYANI ESASTIR SÖYLEMİ ÜZERİNE!
MEYDANLARDAN BANDOLARA GİDEN YOLDA 15 TEMMUZ!...
İPLER KİMİN ELİNDE?..
VAN'DA SİYASET KATLİAMI!...
YANLIŞ HESAP!...
HALININ ALTINDA BİRİKEN KİRLER!...
NASIL BİR GELECEK İNŞA EDİLMELİ?
VAN’A NEDEN YATIRIM YAPILMIYOR?
VAN’DA KANALİZASYONU DA AŞAN PİS KOKULAR YAYILIYOR!
BU HAKSIZLIĞA KİM DUR DİYECEK?
BARİ DİNİ BARONLAŞTIRMAYIN…!!!
EY NAMUSSUZLAR TAYFASI!....
VAN'A ÖZEL KARANTİNA MI GELİYOR?
EY İNSANOĞLU!.....
VAN DEPREMLERE HAZIR MI?
Van Kent Danışma Kurulu Hayırlı Olsun!
KUŞTAN AL HABERİ!... VAN’DA TEDİRGİN SAATLER…
HER ŞEY GÜZEL OLACAK
KORONA VİRÜS'ÜN VAN GERÇEĞİ! VAN'DA BOSTANINIZ VAR MI?
ÖLÜMÜ DE ÖLDÜREN RABBE SECDELER OLSUN!..
BİR MİLYON TÜRK VATANDAŞI KORONA VİRÜSÜNE YAKALANACAK!
VAN'DA TARİHİ OLAYLARA KARŞI BU NE BÜYÜK TEPKİSİZLİK!..
DEDİKODU VİRÜSÜ VAN'A ULAŞTI!...
DARBE OLDU ZATEN!...
KARDAN, FIRTINADAN, FELAKETTEN MEDET UMAN FESATÇILAR!...
KADERDEN KEDERE; KEDERDEN KADERE TÜRKİYE!...
VAN’DAKİ AK PARTİ GERÇEĞİNE İSTATİKSEL BAKIŞ!
VAN’DAN ELAZIĞ’A 50 BİN KONUT!...
VAN’DA ERDOĞAN’A OPERASYON MU YAPILIYOR…!!!? SAĞLIK SİSTEMİ KANSERE YAKALANDI!
VAN LİDERİNİ ARIYOR…!!!
2020’DE BİZ KAZANALIM!.. 2019-ASAYİŞ VE VAN YÖNETİMİ…!
HELAL OLSUN YILBAŞI VE MİLLİ PİYANGO!..
HER MAHALLEDE BİR TEMSİLCİLİK AÇALIM! YENİDEN CANLANALIM!
VAN VAKFI YENİ BAŞKAN VE YÖNETİMİ O KOLTUĞU HAK ETMELİLER…!!!
İŞ BAŞA DÜŞTÜ… SEÇİM VAN VAKFINA ANLAM KAZANDIRABİLECEK Mİ?
VAN VAKFI VAN’IN VE VANLININ NERESİNDE? NEYE YARAR?
BATAKLIK SİNEKLERİ!...
YOLSUZLUK TERÖRÜYLE MÜCADELEYE VAR MISINIZ?
VAN’DA TÜM CADDELER KAPATILIYOR MU?
HDP DİYARBAKIR'DAN ÇEKİLİYOR MU?
HER SANİYE ALLAH'A BAĞLIYIZ!....
ACİLEN HOCAYA VE İYİ FUTBOLCULARA İHTİYAÇ VAR!
BEYAZ MASA VE ŞİKÂYET HATTI NEDİR?
VAN’IN OLMAZSSA OLMAZI: EDREMİT!...
BENCE HEM NAMUSSUZ HEM ŞEREFSİZ HEM ADİ BUNLAR!
BU FIRSATI KAÇIRMAYALIM!
SAYIN VALİMİZE VE İŞ İNSANLARIMIZA AÇIK ÇAĞRIMIZDIR!
Futbolun yediği tekmeler!...
ALMANLAR, FRANSIZLAR, AMERİKALILAR, HOLLANDALILAR! NERELERDESİNİZ?
YETMEZ Mİ ARTIK?!
VAN'DA AK PARTİNİN HAFIZASI VAR MI?
KAYYIMLA GELEN HİZMET DÖNEMİNİN SATIR BAŞLARI
ÖMER'İNİ ARAYAN ŞEHİR!
KAYYIM ÇARE Mİ, ÇIKMAZ MI? DEĞİŞEN NE OLACAK?
VAN'I TANITMA ZAMANI GELMEDİ Mİ?
VAHİM TABLO: VAN'A 70 DOKTOR ATANDI YALANINDAN 70 DOKTORUN GERÇEĞİNE!..
BÜYÜK GEÇMİŞ OLSUN: SAĞLIK ACİLDE!
ALKIŞLAR EĞİTİM CAMİASINA: VAN LGS'DE YEDİNCİ SIRADA!
ŞİMDİ ANLATABİLDİM Mİ?
OYNATMAYA AZ KALDI!..
AŞAĞIDAKİLER YUKARIDAKİLER
RÜŞVET, YOLSUZLUK VE TEFECİLİK
BİR SAHİPSİZ ŞEHRİN ADIDIR VAN!
Kafayı Kuma Gömenlere Gelsin!
VANSPOR VE BİR BAŞARI HİKÂYESİ
BU BAYRAM DİRİLİŞİMİZ OLSUN…!
DOĞRUYU SÖYLEMEYENLER UTANSIN…!
2-1'LE GELEN ŞAMPİYONLUK: BİRLİK, BERABERLİK!!
YYÜ, üniversiteden ibaret değil!
ORUÇTAN BAŞKA HERŞEY…!
VAN'IN ŞAMPİYONLUĞA İHTİYACI VAR…!
ZOR GÖREVE TALİP OLMAK!
ŞEHRİ-EMİN OLMAK DOĞRULUKLA OLUR, YALANLA DEĞİL!
SON DAKİKA!
HALKIN NAMUSUYLA OYNAMAK!
AMAN DİKKAT! DEĞİŞİM RÜZGARLARI MI DEDİNİZ…!?
HDP KAZANDI VAN KAYBETTİ
VAN HALKI NEDEN SANDIĞA GİTMEDİ?
BİR SEÇİMİ DAHA GERİDE BIRAKIRKEN
HDP NEDEN KAZANMALI?
3 SAATLİK UYKU!! GÖNÜLLERİN KIRILMASINDAN GÖNÜL BELEDİYECİLİĞİNE…!
İNSAN NEDEN İNSANCIKLAŞTI!!
ÖN YARGILARA EDİ BESE!...
SİYASİLERE AÇIK MEKTUP
PROJELER DEVRİ
HAYALİ GERÇEĞE DÖNÜŞTÜRECEK PROJELER
KUR'AN NEYİ EMREDERSE ORADA HAYIR VARDIR….
MUTLULUĞUN SIRRI?
İKTİDAR SAVAŞLARI
PKK-HDP / DİN-GELENEK İLİŞKİSİ!
VAN'IN TV KANALI VE YÜZÜ OLACAK!
GEÇ OLMADAN HALKI DİNLEYİN ARTIK!
AK PARTİ'NİN VAN'DAKİ DÜŞMANLARINI AÇIKLIYORUM
VAN NASIL BİR VALİ GÖRMEK İSTİYOR?
AÇIKLAMAYA MUHTAÇ O KADAR SORU VAR Kİ KAFAMDA!
YA GÖRÜNDÜĞÜN GİBİ OL, YADA OLDUĞUN GİBİ GÖRÜN!
MADALYONUN ÖTEKİ YÜZÜ
KADER, GAYRETE ÂŞIKTIR!
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
CUMHURBAŞKANI: "VAN İÇİN HAYALLERİN VARDI! HAYDİ, SANA FIRSAT; GEL!"
KILI KIRK YARMAK!
ADAYLAR BİRİLERİ İÇİN Mİ YOKSA KENT İÇİN Mİ ADAY OLMALI?
İYİLİĞİ EMREDİP, KÖTÜLÜKTEN UZAKLAŞTIRMAK İÇİN UYARIYORUZ!
BEŞTE BEŞ OLSUN; BİZİM OLSUN!...
NECDET TAKVA NEDEN ADAY OLDU?
AK PARTİ'NİN EN BÜYÜK RAKİBİ! 300 BİN OY NEREDE?
BAŞKAN TÜRKMENOĞLU'NA AÇIK MEKTUP!.. HAKKI TESLİM EDİN!
VAN'IN AK PARTİ BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINI AÇIKLIYORUZ!...
NE BEKLİYORSUNUZ?
Van'da Davasına Sadık Üç Önemli İsim..
YA MECLİS ÜYELERİ? HEPİMİZ UNUTTUK MU?
BÜTÜN OYLAR HDP'YE!!...
İNSANIN KADERİ SEÇMEKTİR!
RÜZGÂR GİBİ GELDİ GEÇTİ
Şeytan Köprüsü'nü Taşlamak!..
Şehremini Aranıyor!
EĞRİYE EĞRİ, DOĞRUYA DOĞRU DEMEYİ BİLMELİYİZ!
Yerel Seçimlere Hazır mıyız?
Şampiyonluğa Hazır Mıyız?
DARBELER TARİHİNDE YENİ BİR LEKE: 10 AĞUSTOS!
Van'ın Sırtından Kürk Giyenler Nerdeler?
ALOOO! SAYIN VEKİLİM!...
VAN’IN İNCİLERİ BİR BİR ELLERİMİZDEN KAYIYOR!…
HAVADA, KARADA; HALİ PÜR-MELAL'İMİZ…
ZAMANIN MÜCAHİTLERİ MÜTEAHHİT OLMASIN! MİLLETİN VEKİLİ OLMAK…
ŞANTAJCI PİSLİKLER…!!!
Bizi Değil Çocukları ve Geleceği Düşünmek Zamanıdır
BEN DİKTATÖRÜM ARKADAŞ VE DE DİKTATÖRÜ DESTEKLİYORUM!!!
24 Haziran Sonrası Ne Olacak?
İradeni kullan, geleceğine sahip çık!
İnsan neye sadık olmalı, oya mı, oyuna mı?
SAYIN CUMHURBAŞKANIM VAN SİZİ MAHÇUP ETMEYECEK!
"YALAN VE İFTİRALARI İLE ÇOK ÇOK MALUM BASIN!!!"
Gündüzün rehaveti akşamın çadırında Van seçimleri
LÜTFEN HATIRLA VE SOR!
RAMAZAN EĞLENCELERİNE BUYURUN!
EDİ BESE: VAN'DA 160 EVE EL KONULDU!
ADAYLAR NASIL AMA…?!!
Gençliğin Rol Model Arayışına Cevap Olabilecek miyiz?
Kentin geleceği mi? kendi geleceğiniz mi?
Plaketler şehri
KİMLER ADAY OLMAMALI!!!
Tek Adam mı?
TÜRKİYE'YE KATKI SUNMAK MI SİYASETTEN NEMALANMAK MI?
ERKEN SEÇİME GİDERKEN
AK PARTİ’DE OLANLARA ÖZÜ ÖZÜMÜZE BAKMAK!
SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA AÇIK MEKTUP!
PİŞMAN OLMAMAK VE VEBAL ALMAMAK İÇİN DOĞRU KARAR!
HER İŞE BURNUNUZU SOKMAYIN!...
Anlamsız sorunlar şehri!
Hedef İl Başkanı mı?
İhmalden İmhaya Van’da Kayyum gerçeği
Hisarcıklıoğlu'na Açık Mektup!
KAÇAK SU İLE ABDEST ALINIR MI?
VAN'A NE ZAMAN SIRA GELECEK!!!?
Sizi gidi istismarcılar sizi…
ÜSKÜDAR'I GEÇENLER!..
Düğmeleri yanlış iliklerseniz!
MEHTER MARŞI HIRSIZLARI!
Tepetaklak düşecek miyiz?
Aramızda STK Başkanı olmayan var mı?
Takipçinizim, Çünkü
Van'da hizmet Ankara'ya benzemiyor
Nasıl bir yeni yıl?
ALLAH İYİCE TEMİZLENENLERİ SEVER
NİÇİN GÜLÜYORSUNUZ?... ÇOK MU KOMİK!...
Van'a on yıllık kayyum atanıyor
DEVLET BABA'DAN VANLI AMCAM'A DÖNÜŞMEK
YENİ İL BAŞKANIYLA HASBIHAL
Adam harcama coğrafyasına hoş geldin başkanım!
ÜÇÜ BİR ARADA; MAHVOLDUK İLK YARIDA!
Çürüyen bürokrasi ve siyasette çürüyen araçlar
DEĞİŞTİRİN YOKSA DEĞİŞİRİZ, DEĞİŞTİRİRİZ!
VAN'DA MADDİ BAĞIMLILAR SORUNU NE ZAMAN ÇÖZÜLECEK?
Dünyanın en huzurlu ve müreffeh kenti Van
Van ekonomisine çözüm: 'Samimiyet ve icraat'
Bir dokun bin ah işit
Haydi erkeksen bir daha yaz!
Van'da uçan trilyonlar…
Değişim Bakanlığı ve Van
EY BUKALEMUN KILIKLILAR!
Ak Partililer ve Ak Parti'den seçilenler!
Neye, niçin, neden adaysınız?
ŞAMPİYONLUKTAN ÇOOOK DAHA FAZLA!
Öldürmeden önce övmek Yaşarken sevmek…
ÇEVRE YOLUMUZ BİTİYOR!!!
ALIN SİZE BİR BÖLÜCÜLÜK YAZISI!
ADAM GİBİ ADAMLAR ARANIYOR!
Korkuyorum (!)
EMNİYETTEYİZ İNŞAALLAH!..
OHÂL üç ay daha uzatılacak! Çünkü...
NASIL BİR VALİ?
YA YENİ HÂL, YA DA İZMİHLAL!
GEVAŞ'I BENCE UNUTMAYALIM!
DİRİLİŞE VESİLE OLMASI DİLEĞİYLE
ROKETATARIN HİÇ Mİ SUÇU YOK?
Derdim çoktur hangisine yanayım?
Tuttuğumuz orucun hakkını verelim!
İMAMLAR DİRİLİRSE CEMAATLER DİRİLİR!
İnternetten oyun indirmek oruç bozar mı?
Bir gazetecinin ölümü!
VALLAHİ BAŞIM AĞRIYOR: AHAN DA SİZE BELGELER!...
HERKESİ KANDIRABİLİRSİNİZ GAZETECİLERİ ASLA
AĞABABANIN İCRAATLARI HENÜZ ÇOCUKLARIN GERİSİNDE…
VAN'DA TURİZMİN PÜRMELALİ!....
Erken seçim yok: herkes masmavi olacak!
Haydi Gençler... Haydi Kadınlar...
Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz!
Markalaşmak için takdire var mısınız?
Kışla’dan Van’a inen Üniversite!..
Van'da bir vefa toplantısı…
Büyükşehir havlu attı
Van’da % 40 polemiği!...
Kendi halkını yok eden sistemden kurtulmak istemezmisiniz?…
Gölge etmeyin başka ihsan istemeyiz!
Hepimiz intiharlardayız!..
Bileğini dört yerden kesip ölümünü yazan adam!..
Sizi gidi 15 Temmuz istismarcıları
Duyun biziiiii!
Nerdesinizzzzz!
Adam öğütme fabrikası…
Sen sütten çıkmış ak kaşık mısın?
Sizi gidi Van sevicilerrr!
Doğulu sivil toplum örgütleri artık “taziye evi” olmaktan çıksınlar.
Belediyenin yetkili kişisi vardı karşımızda
Belediyecilik oynayalım mı?
Koskocaman yalnızlık
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
VANSPOR BİRİNCİ LİGE!..
HELAL OLSUN MİLLİ PİYANGO!..
Kürt’ün Kürt’ten başka düşmanı yoktur
Van'ı konuşalım istedik
Vatandaş kayyumdan memnun…
Silahların yerine konuşma zamanı gelmedi mi?
PARALEL VE DOSTLARINI NASIL TANIRSINIZ?
KARANLIKTAN AYDINLIĞA ÇIKMAK İSTİYORSAK?
DARBE GİRİŞİMİ VE MİLLET
Ulusal Gazeteler
Bizim Gazete
buraya tıklayınız
Anketler
Van'daki hangi belediyeyi daha başarılı buluyorsunuz?
Süper Lig
Takımlar
P
Av
M
B
G
O
1
Başakşehir FK
69
0
5
9
20
34
2
Trabzonspor
65
0
5
11
18
34
3
Beşiktaş
62
0
10
5
19
34
4
Sivasspor
60
0
8
9
17
34
5
Alanyaspor
57
0
9
9
16
34
6
Galatasaray
56
0
8
11
15
34
7
Fenerbahçe
53
0
11
8
15
34
8
Gaziantep FK
46
0
10
13
11
34
9
Antalyaspor
45
0
11
12
11
34
10
Kasımpaşa
43
0
15
7
12
34
11
Göztepe
42
0
14
9
11
34
12
Gençlerbirliği
36
0
16
9
9
34
13
Konyaspor
36
0
14
12
8
34
14
Denizlispor
35
0
17
8
9
34
15
Çaykur Rizespor
35
0
19
5
10
34
16
Yeni Malatyaspor
32
0
18
8
8
34
17
Kayserispor
32
0
18
8
8
34
18
MKE Ankaragücü
32
0
16
11
7
34
Arşiv
Haber Yazılımı